Рішення від 22.07.2022 по справі 463/5239/22

463/5239/22

2-о/463/101/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2022 року Личаківський районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді - Леньо С. І.

з участю секретаря - Станько Р.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

Заявники з підстав, передбачених ст. 317 ЦПК України звернулись до суду з заявою, в якій просять встановити факт народження їх дитини - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферополь.

Вимоги заяви обґрунтовують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в Сімферополь, Автономна Республіка Крим в них народився син - ОСОБА_3 . Отримати свідоцтво про народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану на даний час неможливо, оскільки територія Автономної Республіки Крим є тимчасово окупованою і всі документи, видані на цій території вважаються недійсними. Тому факт народження дитини просять встановити в судовому порядку.

Представник заявників - адвокат Діденко В.Є. подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Вимоги заяви підтримує та просить таку задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, з невідомих суду причин, про день та час судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив.

В силу вимог ч. 2 ст. 317 ЦПК України, справи вказаної категорії розглядаються невідкладно.

Оглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані докази, суд приходить до висновку, що заяву слід задовольнити виходячи з наступних підстав.

За правилами п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, в тому числі народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Згідно копії паспорта заявника ОСОБА_1 , останній зареєстрований в АДРЕСА_1 .

Заявниками подано копії виписки епікризу (акушерського стаціонару) та довідку про народження, якими підтверджено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , народилась дитина чоловічої статі.

З матеріалів заяви вбачається, що дитина народилась за час перебування в шлюбі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Розпорядженням КМУ від 07.11.2014р. № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Луганськ віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Крім того, відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 цього Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відтак, долучені до матеріалів справи обмінна карта та відповідні свідоцтва про укладення шлюбу та свідоцтво про народження дитини, які видані на тимчасово окупованій території є недійсними і не створюють будь-яких правових наслідків.

Натомість, при розгляді цієї справи слід врахувати практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, зокрема «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини», а також Молдови та Росії (зокрема, «Мозер проти Республіки Молдова та Росії»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Таким чином, з врахуванням ситуації, що склалась в зв'язку з військовою агресією рф проти України та запровадженням військового стану, виникли надзвичайні обставини, які надають суду підстави для задоволення даної заяви, а згадані вище матеріали підтверджують факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 в АР Крим, м. Сімферополь у заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , дитини - ОСОБА_4 , оскільки документи, що засвідчують народження дитини видані на непідконтрольній Україні території та відповідно, вважаються недійсними, даний факт слід встановити судовим рішенням.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 10, 13, 76, 293, 294, 315, 317 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, живонароджений. Мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України. Батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. ст. 354,355 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Леньо С. І.