Справа №: 148/1063/22
Провадження №: 3/148/756/22
22 липня 2022 року суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Дамчук О.О. розглянув матеріали, які надійшли з Тульчинського РВП ГУ НП у Вінницькій області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України, з середньою освітою, не працюючої, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась,
за ч. 1 ст.184 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 398326 від 05.07.2022, ОСОБА_1 , ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків по вихованню свого сина ОСОБА_2 , 2007 року народження, який 30.06.2022 близько 17:00 години на місцевому ставку смт. Кирнасівка вул. Соборна намагався вчинити бійку з ОСОБА_3 , чим порушив громадський порядок і спокій громадян, тобто вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП.
В судовому засіданні правопорушниця пояснила, що діти у той день відпочивали на ставку та в них виник конфлікт, під час події не була присутня, в по дальшому їй про даний випадок повідомили в поліції, просить суворо не карати.
Вислухавши правопорушника, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про вчинення адміністративного правопорушення (а.с.2), пояснення учасників конфлікту (а.с.6-10), суд встановив наступне.
Частиною 1 статті 184 КУпАП, встановлено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Жодних доказів пов'язаних з ухиленням ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків, посадовою особою органу поліції, що склала протокол, не зібрано, а зазначено лиш в протоколі, що син останньої, ОСОБА_2 , 2007 року народження, 30.06.2022 близько 17:00 години на місцевому ставку смт. Кирнасівка вул. Соборна намагався вчинити бійку з ОСОБА_3 .
Також, на момент вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_2 , виповнилося 14 років, що вказує на ознаки адміністративного правопорушення визначеного ч. 3 ст. 184 КУпАП, згідно якої встановлено відповідальність за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, так як, у протоколі про адміністративне правопорушення не наведено достатніх доказів вини останньої.
Так, ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який … встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
У відповідності до п. 4.2 рішення Конституційного суду України № 23-рп/2010 від 22.12.2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 та ч. 2 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) виносить постанову про закриття справи у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.
З цих підстав суд приходить до переконання про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки склад зазначеного в протоколі адміністративного правопорушення відповідає частині 3 статті 184 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 38, 184 ч. 1, 221, 245, 247 ч.1 п.1, 251-252, 268, 283, 287 КУпАП суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КпАП України закрити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області.
Суддя О.О. Дамчук