1-кс/130/284/2022
130/1111/22
21.07.2022 р. м. Жмеринка
Слідчий суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні № 42022022130000022,
Групою слідчих СВ Жмеринського районного відділу поліції ГУ НП у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного Жмеринською окружною прокуратурою Вінницької області до ЄРДР № 42022022130000022 від 27.05.2022 за ч. 2 ст. 367 КК України за фактом службової недбалості з боку службових осіб КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час проведення процедури закупівлі медичного обладнання для запобігання поширення пандемії хвороби COVID-19, що могло спричинити тяжкі наслідки в розмірі 2 500 000 грн. та у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Під час вивчення відомостей, розміщених на сайті « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо проведених закупівель, встановлено, що 24.12.2021 між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в особі директора ОСОБА_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі директора ОСОБА_5 укладено Договір про закупівлю № 2440, предметом якого є придбання медичним закладом візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини, НК 024:2019 «Класифікатор медичних виробів»: 37645 Система рентгенівська діагностична стаціонарна загального призначення, цифрова, згідно специфікації - система рентгенодіагностична «JUMONGGENERAL» вартістю 2 500 000 грн. У відповідності до п. 2.5 Договору, в ціну Товару входять прибуток постачальника, витрати на транспортування, введення товару в експлуатацію, сплата обов'язкових платежів (податків і зборів), а також інші витрати (не конкретизовано).
Встановлено, що вказана закупівля була проведена без використання електронної системи закупівель, посилаючись на ряд діючих нормативно-правових актів. Так, під час закупівлі зазначеного медичного обладнання, посадові особи КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » керувались необхідністю здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій «гострої респіраторної хвороби» COVID-19, спричиненої коронавірусом «SARS-CoV-2» (згідно інформації сайту « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо ідентифікатора закупівлі UA-2021-12-24-014280-с ).
Придбання медичного обладнання проведено згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» зі змінами, внесеними Законом України від 01.07.2021 року № 1599-ІХ «Про внесення зміни до розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі», щодо виключення можливості здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель, а також згідно постанови КМУ від 20.03.2020 № 224 (зі змінами) «Про затвердження переліку товарів, у т.ч. лікарських засобів та медичного обладнання, необхідних для запобігання спалахів епідемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом «SARS-CoV-2», операції із ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додатну вартість» (згідно інформації сайту « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо ідентифікатора закупівлі UA-2021-12-24-014280-с).
Відповідно до Закону України від 01.07.2021 року № 1599-ІХ «Про внесення зміни до розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі», дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є лікарські засоби, … медичне обладнання для закладів охорони здоров'я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19 та проводиться без використання електронної системи закупівель. Перелік таких лікарських засобів та порядок їх закупівлі затверджується Кабінетом Міністрів України. Разом з тим, постанова Кабінету міністрів України № 224 від 20.03.2020, на яку посилаються службові особи КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » не визначає такий порядок проведення закупівлі.
Даний Порядок придбання медичних засобів та обладнання, а також вичерпний їх перелік, було визначено у постанові Кабінету Міністрів України № 225 від 20.03.2020 «Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19…на території України», яка втратила чинність 29.09.2021. Відповідно до Переліку товарів, необхідних для запобіганню спалахів епідемій, затвердженого постановою КМУ № 225, під кодом згідно УКТЗЕД 9022, присутній «апарат рентгенівський діагностичний стаціонарний».
Однак, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 1012 від 22.09.2021, затверджено новий Порядок проведення закупівель таких товарів та визначено новий їх перелік, серед яких відсутнє вище вказане медичне обладнання у виді «апарат рентгенівський діагностичний стаціонарний» за кодом 9022. Разом з тим, постанова КМУ № 1012 скасовує дію постанови КМУ № 225 від 20.03.2020, згідно якої дозволялося придбати «апарат рентгенівський діагностичний стаціонарний» без використання електронної системи закупівель.
Отже, проведеним аналізом встановлено, що службові особи КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » провели процедуру закупівлі медичного обладнання 24.12.2021 без електронної системи закупівель у період дії Постанови ІНФОРМАЦІЯ_5 , якою затверджено Перелік медичних товарів, серед яких такий рентгенівський апарат за кодом 9022 відсутній. Разом з тим, службові особи вказаного медичного закладу при проведенні закупівлі, посилались на постанову ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка не визначає Порядок проведення закупівель у спрощеному порядку, а встановлює Порядок звільнення від оподаткування податком на додану вартість.
Таким чином, існують підстави вважати, що придбаний апарат рентгенівський діагностичний стаціонарний без умов ринкової конкуренції, яку б забезпечила електронна система закупівель, міг бути за значно завищеною ціною, що сприяло неефективному використанню бюджетних коштів внаслідок неналежного виконання службовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » своїх службових обов'язків, пов'язаних із закупівлею медичного обладнання в умовах боротьби із пандемією.
З огляду на вказане, вбачаються можливі порушення інтересів Держави в частині недотримання визначеної Законом процедури закупівлі дорого вартісного медичного обладнання за бюджетні кошти без використання електронної системи публічних закупівель, в період боротьби із пандемією, що могло сприяти оплаті необґрунтовано завищеної вартості товару та лобіюванню інтересів постачальника в умовах позаконкуренції, як корупційної складової.
Враховуючи вище викладене, керуючись ст.ст. 2, 40, 93 КПК України, з метою повного, всебічного і неупередженого з'ясування усіх обставин кримінального провадження та прийняття по ньому законного і обґрунтованого рішення в передбачені законом строки, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів, які є першоджерелом відомостей, щодо обставин проведення процедури закупівлі, власне продажу та гарантійного обслуговування системи рентгенодіагностичної « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на базі КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Старший слідчий в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд клопотання у її відсутність.
Представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в судове засідання на підставі ч.2 ст. 163 КПК України для розгляду клопотання не викликався.
Мотиви суду.
Згідно із статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Як вбачається з частини 5 та 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; а також, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим проводиться досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022022130000022 від 27.05.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 367 КК України за фактом службової недбалості з боку службових осіб КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час проведення процедури закупівлі медичного обладнання для запобігання поширення пандемії хвороби COVID-19, що могло спричинити тяжкі наслідки в розмірі 2 500 000 грн. та у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Приймаючи до уваги вищезазначене слідчий суддя вважає, що є достатні підстави для задоволення клопотання про надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 », оскільки матеріалами клопотання підтверджено підстави вважати, що документи, про доступ до яких клопоче слідчий, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
На підставі наведеного, керуючись статтями 41, 159, 160,163,164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчим слідчого відділення Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , а також прокурору Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_10 - тимчасовий доступ з можливістю ознайомитись та здійснити виїмку оригіналів та належним чином завірених копій документів, що стосуються продажу медичного обладнання до КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Жмеринської міської ради від 24.12.2021, які перебувають у володінні постачальника товару - Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 .
ІІ. Надати доступ до наступних документів з можливістю виїмки:
1. Належним чином завірену копію статуту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та копії дозвільних документів (ліцензії) щодо права реалізації медичного рентгенодіагностичного обладнання;
2. Оригінал договору про закупівлю № 2440 від 24.12.2021 зі специфікацією та додатковими угодами;
3. Оригінали рахунку-фактури, видаткових накладних (в т .ч. щодо вартості відвантаження, транспортування, введення в експлуатацію, гарантійного обслуговування), платіжних доручень щодо оплати згідно Договору;
4. Оригінал акту введення обладнання в експлуатацію, копію технічного паспорта на систему рентгенодіагностичну « ІНФОРМАЦІЯ_7 », копію сертифікату якості та ін. документи, що стосуються гарантійного обслуговування;
5. Належним чином завіренні копії документів, які стосуються закупівлі системи рентгенодіагностичної « ІНФОРМАЦІЯ_7 » у первинного (попереднього) постачальника, а саме: видаткові накладні, рахунок-фактура, платіжні доручення, договір купівлі-продажу, документи щодо транспортування обладнання.
6. Належним чином завірені копії документів, що лягли в основу ціни товару - системи рентгенодіагностичної « ІНФОРМАЦІЯ_7 », а саме: розрахунок витрат на транспортування, як від первинного постачальника так і до КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », розрахунок витрат на введення обладнання в експлуатацію, документи щодо сплати податків та зборів (обов'язкові платежі) та інші витрати - згідно п. 2.5 Договору про закупівлю № 2440 від 24.12.2021.
Строк дії ухвали - місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає та заперечення на неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Андрій ЗАЯРНИЙ