Справа № 320/3656/21 Суддя (судді) першої інстанції: Басай О.В.
20 липня 2022 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Єгорової Н.М.,
суддів - Федотова І.В., Чаку Є.В.,
при секретарі - Поляновській О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального закладу Київської обласної ради "Таращанський навчально-реабілітаційний центр" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2021 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Комунального закладу Київської обласної ради "Таращанський навчально-реабілітаційний центр", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Київська обласна державна адміністрація, про застосування заходів реагування, -
У березні 2021 року позивач Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій Київській області звернувся до Комунального закладу Київської обласної ради "Таращанський навчально-реабілітаційний центр", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Київська обласна державна адміністрація, яким просив застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель Комунального закладу Київської обласної ради "Таращанський навчально-реабілітаційний центр" за адресою: Київська область, Таращанський район, м. Тараща, вул. Білоцерківська, буд. 78, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 10 лютого 2021 року №10.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2021 року адміністративний позов задоволено, застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель Комунального закладу Київської обласної ради "Таращанський навчально-реабілітаційний центр" за адресою: Київська область, Таращанський район, м. Тараща, вул. Білоцерківська, буд. 78, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 13 травня 2021 року №66.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Додатково зазначив, що станом на час подання апеляційної скарги апелянт вжив максимально вичерпних заходів щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, встановлених на підставі акта від 13 травня 2021 року №66, однак для їх усунення необхідний певний проміжок часу.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області подано до суду відзив, відповідно до якого останній просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, оскільки за результатами позапланової перевірки складено акт від 13 травня 2021 року №66 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, яким встановлено сім порушень, кожне з яких, навіть саме по собі, створює очевидну загрозу життю та здоров'ю людей.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
На підставі наказу від 29 січня 2021 року №83 та посвідчення від 29 січня 2021 року № 600 у період з 09 лютого 2021 року по 10 лютого 2021 року посадовими особами ГУ ДСНС України у Київській області проведено перевірку КЗ КОР "Таращанський навчально-реабілітаційний центр", розташованого за адресою: Київська область, м. Тараща, вул. Білоцерківська, 78.
За результатами проведеної планової перевірки КЗ КОР "Таращанський навчально-реабілітаційний центр" складено акт від 10 лютого 2021 року № 10 яким встановлено порушення:
1. для цілей зовнішнього пожежогасіння відсутні пожежні водоймища загальним об'ємом 200 м. куб, чим порушено підпункт 5 пункту 2.1 глави 2 розділу V ППБУ;
2. на шляхах евакуації (по коридорах) з приміщень оздоблення стін виконано з горючих матеріалів. Не представлено сертифікати горючості на озблювальні матеріали стін, чим порушено розділ ІІІ, глава2, пункт 2.17 ППБУ;
3. частина дерев'яних конструкцій на будівлях, господарчого комплексу, та основного корпусу окрім вікон, дверей та меблів не піддані вогнезахисному оброблянню, чим порушено розділ ІІІ глави 2, пункту 2.5 ППБУ;
4. об'єкт не повністю забезпечено системою блискавкозахисту. Не дороблено блискавкозахист на всі будівлі закладу відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", чим порушено розділ IV, глава 1, пункт 1.21 ППБУ;
5. будівля та приміщення не обладнані системами протипожежного захисту у відповідності до вимог діючих норм. (Автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення) крім 2-го та 3-го поверху гуртожитку відповідно до ДБН А.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", чим порушено розділ V глава1, пункт 1.2 ППБУ;
6. вимоги пожежної безпеки щодо системи внутрішнього протипожежного водопроводу недотримуються. Внутрішній протипожежний водогін несправний та не готовий до використання за призначенням, чим порушено підпункти 3-5, 7, 8, 10-12 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ;
7. не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування пожежних кран-комплектів. В закладі пожежні кран-комплекти несправні (закриті саморобними шафами і потребують капітального ремонту та доукомплектування для використання за призначенням), чим порушено підпункт 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ;
8. заклад неукомплектований пожежними щитами з повним набором пожежного інвентаря та первинними засобами пожежогасіння. Згідно норм розділу V глави 3 пункту 3,8, розділу V глави 3, пункту 3.1 ППБУ розділ V глави 3, пункту 3.1 ППБУ;
9. приміщення не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей 3-го типу, чим порушено пункт 1.2 глави 1, розділу V ППБУ, пункт 5.3 (додаток Б) таблиця Б.1 ДБН В.2.5-56:2014;
10. не заключено договір на технічне обслуговування наявної автоматичної пожежної сигналізації із організацією, яка має ліцензію на проведення даного виду робіт, чим порушено пункт 1.2, глави 1, розділу V ППБУ;
11. сигнал від контрольно-приймальних приладів автоматичної пожежної сигналізації не виведено на пульт централізованого спостереження, чим порушено пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ.
Акт перевірки від 10 лютого 2021 №10 вручений директору КЗ КОР "Таращанський навчально-реабілітаційний центр".
З метою реалізації владних повноважень щодо зупинення експлуатації будівель Комунального закладу Київської обласної ради "Таращанський навчально-реабілітаційний центр" за адресою: Київська область, Таращанський район, м. Тараща, вул. Білоцерківська, буд. 78, ГУ ДСНС у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов до висновку, що станом на час розгляду справи, відповідачем не надано до суду доказів повного усунення виявлених під час перевірки порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які б були підтверджені актом позапланової перевірки Головного управління ДСНС у Київській області, водночас, порушення не є формальним.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
За змістом п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052 (Положення № 1052), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі по тексту - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з п. 3 Положення № 1052 основними завданнями ДСНС України є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Частиною 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України).
Отже можливість та необхідність звернення ГУ ДСНС у Київській області до адміністративного суду з позовом про застосування відповідних заходів реагування шляхом зупинення, зокрема, експлуатації будівлі, виникає за умови, коли виявлені за результатами перевірки суб'єкта господарювання порушення вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки які створюють або можуть створити загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Як зазначено вище, актом від 10 лютого 2021 року №10 виявлено 11 порушень КЗ КОР "Таращанський навчально-реабілітаційний центр" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, складено акт від 13 травня 2021 року №66, яким встановлено 7 порушення КЗ КОР "Таращанський навчально-реабілітаційний центр", зокрема:
1. для цілей зовнішнього пожежогасіння відсутні пожежні водоймища загальним об'ємом 200 м. куб, чим порушено підпункт 5 пункту 2.1 глави 2 розділу V ППБУ;
2. будівля та приміщення не обладнані системами протипожежного захисту, автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення (крім 2-го та 3-го поверху гуртожитку) відповідно до ДБН А.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", чим порушено розділ V глава1, пункт 1.2 ППБУ;
3. частина дерев'яних конструкцій покрівлі на будівлях, господарчого комплексу, та основного корпусу не піддані вогнезахисному оброблянню, чим порушено розділ ІІІ глави 2, пункту 2.5 ППБУ;
4. об'єкт не повністю забезпечено системою блискавкозахисту. Не дороблено блискавкозахист на всі будівлі закладу відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", чим порушено розділ IV, глава 1, пункт 1.21 ППБУ;
5. вимоги пожежної безпеки щодо системи внутрішнього протипожежного водопроводу недотримуються. Внутрішній протипожежний водогін несправний та не готовий до використання за призначенням, чим порушено підпункти 3-5, 7, 8, 10-12 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ;
6. не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування пожежних кран-комплектів. В закладі пожежні кран-комплекти несправні (закриті саморобними шафами і потребують капітального ремонту та доукомплектування для використання за призначенням), чим порушено підпункт 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ;
7. приміщення не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей 3-го типу, чим порушено пункт 1.2 глави 1, розділу V ППБУ, пункт 5.3 (додаток Б) таблиця Б.1 ДБН В.2.5-56:2014;
Тобто, на час розгляду справи в суді першої інстанції доказів, які б свідчили про повне усунення КЗ КОР "Таращанський навчально-реабілітаційний центр"саме порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не було надано, а ті порушення, які залишалися, продовжували створювати загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до акту від 07 липня 2022 року №256 складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, встановлено порушення:
1. приміщення навчального корпусу не обладнано системами протипожежного захисту, автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення відповідно до ДБН А.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", чим порушено пункт 1,2 глави 1, розділ V ППБУ;
2. дерев'яні конструкції покрівлі на будівлях навчального корпусу не піддані вогнезахисному оброблянню, чим порушено пункту 2.5, глави 2, розділу ІІІ ППБУ;
3. вимоги пожежної безпеки щодо системи внутрішнього протипожежного водопроводу недотримуються. Внутрішній протипожежний водогін несправний та не готовий до використання за призначенням, чим порушено підпункти 3-5, 7, 8, 10-12 пункту 2.2, глави 2, розділу V ППБУ;
4. не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування пожежних кран-комплектів. В закладі пожежні кран-комплекти несправні (закриті саморобними шафами і потребують капітального ремонту та доукомплектування для використання за призначенням), чим порушено підпункт 9, пункту 2.2, глави 2, розділу V ППБУ;
5. приміщення навчального корпусу не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей 3-го типу, чим порушено пункт 1.2 глави 1, розділу V ППБУ, пункт 5.3 (додаток Б) таблиця Б.1 ДБН В.2.5-56:2014.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про наявність підстав для повного зупинення експлуатації будівель, не врахувавши можливість порушення прав дітей з особливими потребами на отримання освіти, належні умови проживання, медичних та соціальних послуг.
Додатково наголосив, що роботи щодо усунення порушень проводяться постійно по мірі отримання коштів.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Водночас поняття "загроза життю та/або здоров'ю людини" є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Відповідно до положень Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" належним доказом усунення порушень, виявлених під час планового заходу може бути акт перевірки, який би зафіксував відсутність порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 лютого 2020 року у справі № 826/15768/18.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", підставами для здійснення позапланових заходів, зокрема серед іншого, є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
На переконання суду, з характеру порушень, встановлених повторною перевіркою, вбачається, що вони є суттєвими, адже можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для осіб та навколишнього природного середовища.
При цьому суд апеляційної інстанції вважає за необхідне наголосити, що відсутність системи пожежної сигналізації не дає змоги оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, створюючи загрозу життю та здоров'ю людей. Відсутність системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей не дає змоги вчасно сповістити людей, які перебувають у будівлі про пожежу та небезпечні її фактори (полум'я, продукти горіння).
Таким чином, відповідачем не усунуто усі встановлені контролюючим органом порушення норм техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'я людей в повному обсязі.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Комунального закладу Київської обласної ради "Таращанський навчально-реабілітаційний центр" залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду 10 вересня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Н.М. Єгорова
Судді І.В. Федотов
Є.В. Чаку
Повний текст постанови складено "21" липня 2022 року.