Постанова від 21.07.2022 по справі 640/22037/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/22037/20 Суддя (судді) першої інстанції: Чудак О.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Лічевецького І.О., суддів - Оксененка О.М., Єгорової Н.М., при секретарі - Шуст Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Служби зовнішньої розвідки України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Служби зовнішньої розвідки України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі -

відповідач 1, ГУ ПФУ в м. Києві, Служби зовнішньої розвідки України (далі - апелянт, відповідач, СЗР України) в якому просить:

- визнати протиправними дії Служби зовнішньої розвідки України щодо нескладання та неподання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , основний розмір пенсії 88% з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: доплата, науковий ст. кандидат наук в ЦА, управліннях та ВК 5%; знання 1 західноєвропейської мови (По+ВЗ) - 10; робота з агентурою - 20%% робота з таємн. виробами, носіями, док. - 45%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавка за особливо важливі завдання - 100% надбавка за спец. завдання чи держ. охорону - 70%, премія - 10%;

- зобов'язати Службу зовнішньої розвідки України скласти і подати до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 основний розмір пенсії 88% з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: доплата, науковий ст. кандидат наук в ЦА, управліннях та ВК 5%; знання 1 західноєвропейської мови (По+ВЗ) - 10; робота з агентурою - 20%% робота з таємн. виробами, носіями, док. - 45%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавка за особливо важливі завдання - 100% надбавка за спец. завдання чи держ. охорону - 70%, премія - 10%;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення перерахунку та невиплати ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704-2017-п «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 88% відповідних сум грошового забезпечення до 70% під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103);

- зобов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018: повернути основний розмір пенсії 88% з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: доплата, науковий ст. кандидат наук в ЦА, управліннях та ВК 5%; знання 1 західноєвропейської мови (По+ВЗ) - 10; робота з агентурою - 20%% робота з таємн. виробами, носіями, док. - 45%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавка за особливо важливі завдання - 100% надбавка за спец. завдання чи держ. охорону - 70%, премія - 10%; та виплатити ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченого постановою №704 та відповідно до вимог статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і провести виплату недоотриманих пенсійних коштів за 2018-2020 роки, з урахуванням сум вже отриманих позивачем з 01.01.2018.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ненадання органу пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, а також зменшення відсоткового значення при проведенні перерахунку пенсії порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2021 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Служби зовнішньої розвідки України щодо невключення до оновленої довідки від 17.08.2020 № 36 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки знання однієї західноєвропейської мови - 10 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням; надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону - 70%, та ненаправлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.

Зобов'язано Службу зовнішньої розвідки України включити до оновленої довідки від 17.08.2020 № 36 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавку за знання однієї західноєвропейської мови - 10 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням; надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону - 70%, а також подати її до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення з 01.01.2018 основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 88 % до 70% від сум грошового забезпечення, - протиправними.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 88% від сум грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо виплати ОСОБА_1 з 05.03.2019 лише 75% суми підвищення пенсії.

Зобов'язано Головне управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із урахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України від 17.08.2020 № 36 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які в ній зазначені, починаючи з 01.04.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплаченого. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Служба зовнішньої розвідки звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить частково скасувати рішення суду першої інстанції від 22 грудня 2021 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог до СЗР України в частині зобов'язання включення в довідку про розмір грошового забезпечення пенсії ОСОБА_1 для перерахунку пенсії надбавки за знання однієї західноєвропейської мови - 10% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням; надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50% ; надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону - 70%, а також зобов'язання подати таку довідку до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що зобов'язання надати довідку для перерахунку пенсії позивача до ГУ ПФУ в м. Києві суперечить вимогам чинного законодавства, зокрема порушує алгоритм дій державного органу (СЗРУ), визначений Порядком №45.

Так, на підтвердження своєї позиції апелянт зазначає, що відсутні правові підстави включення до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії надбавки за знання однієї західноєвропейської мови - 10% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням; надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50 %; надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону - 70%, оскільки Інструкція, на яку посилається суд першої інстанції втратила чинність, а Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги військовослужбовцям Служби зовнішньої розвідки України затверджена наказом Служби зовнішньої розвідки України від 13.06.2018 № 210/ДСК, не передбачає виплат таких надбавок.

Ухвалою колегії Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2022 року відкрито провадження за апеляційною скаргою Служби зовнішньої розвідки України, призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження з 17 червня 2022 року.

Від позивача відзив на апеляційну скаргу не надходив, що не перешкоджає розгляду справи за наявними у ній матеріалами в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною першою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки відповідач у своїй апеляційній скарзі оскаржує судове рішення в частині задоволених позовних вимог, то саме в цій частині перевіряється законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка при призначенні була обчислена йому з 31.12.2002 у розмірі 88 % грошового забезпечення (вислуга років 31).

У зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 позивач звернувся до Служби зовнішньої розвідки України із заявою, у якій висловив прохання підготувати та надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії.

Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України за зверненням позивача підготовлено довідку від 17.08.2020 № 36 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019 для подання до ГУ ПФУ, у яку увійшло: посадовий оклад - 9770, 00 грн., оклад за військовим званням (генерал-лейтенант) - 1200, 00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 5 485, 00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 1465, 50 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 10 695, 75 грн.; надбавки військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами із числа іноземців, а також громадянства чи громадян України, які постійно проживають за кордоном, залученим до участі в розвідувальній та оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 20 %; доплата за науковий ступінь - 10 %; премія - 30 %.

При цьому позивач просив зобов'язати Службу зовнішньої розвідки України скласти і подати до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 основний розмір пенсії 88% з врахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: доплата, науковий ст. кандидат наук в ЦА, управліннях та ВК 5%; знання 1 західноєвропейської мови (По+ВЗ) - 10 %; надбавку за роботу з агентурою - 20%; надбавку за роботу з таємн. виробами, носіями, док. - 45%; надбавку за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавку за особливо важливі завдання - 100%, надбавку за спец. завдання чи держ. охорону - 70%, премія - 10%.

Спірним залишається включення в оновлену довідку про розмір грошового забезпечення надбавки за знання 1 західноєвропейської мови (По+ВЗ) - 10 %; надбавку за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавки за спец. завдання чи держ. охорону - 70%, які також входили у грошове забезпечення, з якого обчислювалась його пенсія.

Колегія суддів при прийнятті цієї постанови виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до вимог частин 1, 2, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком № 45 від 13 лютого 2008 року.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Тобто, в межах спірних правовідносин, саме на Службу зовнішньої розвідки України, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Обставини надходження відповідачу нової довідки про складові грошового забезпечення особисто від позивача, а не від органу, який її видав, не є підставою для відмови позивачу у реалізації його право на перерахунок пенсії.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що з 05 березня 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Правова позиція з цього питання викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, в якій зазначено, що орган виконавчої влади не уповноважений змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом №2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Щодо доводів апелянта про відсутність підстав включення в оновлену довідку про розмір грошового забезпечення надбавки за знання західноєвропейської мов (ПО+ВЗ) - 10%; надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавки за спец. завдання чи держ.охорону - 70%, колегія суддів зазначає, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, яка обчислена йому з 31.12.2002 року. Суд вважає не обґрунтованою позицію відповідача відносно того, що права військовослужбовців належним чином захищені при виключенні під час проведення перерахунку розмірів пенсій законодавчо закріплених додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались при первинному розрахунку розміру пенсії та не бере до уваги доводи апелянта щодо відсутності правових підстав включення до довідки про розмір грошового забезпечення надбавок ОСОБА_1 , посилаючись на втрату чинності Інструкцією про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Служби зовнішньої розвідки України, затвердженої наказом Служби зовнішньої розвідки України від 28.02.2008 року №45 та зареєстровану в Міністерстві юстиції України 25.03.2008 за №246/14937. На момент призначення позивачу пенсії зазначені вище надбавки передбачалися чинним на той час законодавством та враховувалися до складових грошового забезпечення. Подальші зміни у законодавстві, у тому числі зміна Інструкцій щодо виплати грошового забезпечення військовослужбовцям СЗР України, зокрема в частині виключення надбавок та доплат із складу грошового забезпечення, не розповсюджуються на позивача, якому пенсія призначена у 2002 році з урахуванням таких надбавок.

Також судова колегія зазначає, що не врахування при перерахунку розміру пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які були враховані під час нарахування особі пенсії, вочевидь порушує право власності позивача у розумінні положень статті1 Протоколу №1 до Конвенції.

Статтею 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20 грудня 1991 року (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

За встановлених у ході апеляційного розгляду обставин справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткової обґрунтованості позовних вимог, при цьому, доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду попередньої інстанції не спростовують та не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неповністю досліджено обставини справи або неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Разом з цим, колегією суддів встановлено, що судом першої інстанції було у повній мірі встановлено обставини справи, яким надано належну правову оцінку із дотриманням діючих норм матеріально та процесуального права.

За правилами статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на зазначене, та враховуючи, що колегією суддів не встановлено порушень судом першої інстанції під час вирішення даної справи, які відповідно до статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для його скасування, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 242-245, 308, 311, 315-316, 321-322, 325, 328-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Служби зовнішньої розвідки України залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2021 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

Судді О.М.Оксененко

Н.М.Єгорова