П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
21 липня 2022 р.м.ОдесаСправа № 400/6407/21
Головуючий в 1 інстанції: Мельник О.М.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Миколаїв
Повний текст судового рішення складений 07.12.2021р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В.., Яковлєва О.В.,
за участю секретаря судового засідання Зелінської Д.Р.,
представника позивача Сафронова Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансюг» на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2021 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансюг» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, -
10.08.2021 товариство з обмеженою відповідальністю (надалі - ТОВ)«Укртрансюг» звернулося до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов від 29.07.2021 №№281880 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000грн., за порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% при перевезенні вантажу;
281881, 281882, 281883, 281884, 281885 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500грн., за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу;
281886 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700грн., за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг перевезення без оформлення товарно-транспортної накладної на вантаж;
281887, 281888 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700грн., за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу;
від 05.08.2021 №№ 281946 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000грн., за порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% при перевезенні вантажу;
281947, 281948 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500грн., за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу;
від 25.08.21 №306041 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500грн., за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки відповідача про порушення товариством вимог законодавства про автомобільний транспорт при наданні послуг з перевезення вантажу є передчасними та необґрунтованими, а прийняті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу є протиправними. На сьогодні методика, про яку йдеться у п.2 Порядку габаритно-вагового контролю та згідно якої повинен проводитися процес визначення навантаження на вісь (осі) транспортного засобу спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології (Укрметртестандартом) так і не затверджена, що позбавляє працівників Укртрансбезпеки повноважень на визначення плати за проїзд великовагового транспортного засобу (в зв'язку із перевантаженням на вісь) з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу у русі. При винесенні постанов відповідач не врахував, що дозвіл, який дає право на участь у дорожньому русі великовагових транспортних засобів для такої категорії вантажів не видається, що робить вимогу працівників Укртрансбезпеки про надання вказаного документу незаконною.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.12.2021позов задоволений з підстав того, що оскаржувані постанови від 29.07.2021р. №№281880, 281881, 281882, 281883, 281884, 281885, 281886, 281887, 281888 від 05.08.2021 №№281946, 281947, 281948, від 25.08.21 №306041 про застосування до товариства адміністративно-господарських штрафів прийнято необґрунтовано, без врахування всіх обставин у справі, а тому такі вони є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування обставин справи, невідповідності висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Апелянт посилається на те, що згідно свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №2079/М від 29.10.2020р. виданого Мінекономіки Державним підприємством «Херсонський науково-виробничій центр стандартизації, метрології та сертифікації», засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ та паспорту ваг, що підтверджує проведення зважування транспортних засобів належною вимірювальною технікою. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків. Тому, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільного перевірника правомірно застосовано адміністративно-господарські штрафи.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 22.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки BODEX, д/ НОМЕР_2 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №282450.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. /а.с.32/
Згідно акту від 22.06.2021 №0050555 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 39т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,1т при нормативно допустимій 11т; 2) 12,25т при нормативно допустимій 11т; 3) 20,65т при нормативно допустимій 22т. /а.с.35/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281880 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 17000грн. за порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%. /а.с.31/
23.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_3 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_4 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №282425.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. /а.с.39/
Згідно акту від 23.06.2021 №0050560 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 41,050т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,35т при нормативно допустимій 11т; 2) 19,8т при нормативно допустимій 11т; 3) 22,9т при нормативно допустимій 22т. /а.с.42/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281881 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 8500грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%. /а.с.38/
24.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_5 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_6 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №282413.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. /а.с.49/
Згідно акту від 24.06.2021 №0050871 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 39,50т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,480т при нормативно допустимій 11т; 2) 8,900т при нормативно допустимій 11т; 3) 23,180т при нормативно допустимій 22т. /а.с.51/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281882 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 8500грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%. /а.с.48/
23.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_7 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_8 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №282429.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. /а.с.57/
Згідно акту від 23.06.2021 №0050871 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 39,3т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,95т при нормативно допустимій 11т; 2) 9,6т при нормативно допустимій 11т; 3) 29,560т при нормативно допустимій 22т. /а.с.61/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281883 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 8500грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%. /а.с.56/
23.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_9 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_10 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №282426.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. /а.с.66/
Згідно акту від 23.06.2021 №0050561 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 39,3т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,35т при нормативно допустимій 11т; 2) 10,55т при нормативно допустимій 11т; 3) 23,7т при нормативно допустимій 22т. /а.с.61/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281884 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 8500грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%. /а.с.65/
23.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN д/н, НОМЕР_3 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_4 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №282432.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Також встановлена відсутність товарно-транспортної накладної на вантаж. /а.с.66/
Згідно акту від 23.06.2021 №0050561 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 39,3т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,35т при нормативно допустимій 11т; 2) 10,55т при нормативно допустимій 11т; 3) 23,7т при нормативно допустимій 22т. /а.с.61/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281885 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 8500грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%. /а.с.73/
Крім того, постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281886 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 1700грн. за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення без оформлення товарно-транспортної накладної на вантаж.
23.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_11 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №282430.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу. /а.с.83/
Згідно акту від 23.06.2021 №0050585 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 39,3т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 5,9т при нормативно допустимій 11т; 2) 10,5т при нормативно допустимій 11т; 3) 22,85т при нормативно допустимій 22т. /а.с.87/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281887 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 1700грн. за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу. /а.с.82/
24.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14»Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_12 з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_13 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №282412.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.3 ч.1 ст.60 Закону України »Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу. /а.с.92/
Згідно акту від 24.06.2021 №0050570 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 40,4т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,35т при нормативно допустимій 11т; 2) 11т при нормативно допустимій 11т; 3) 23,05т при нормативно допустимій 22т. /а.с.94/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 29.07.2021 №281888 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 1700грн. за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу. /а.с.91/
01.07.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_13 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_14 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №300107.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%. /а.с.100/
Згідно акту від 01.07.2021 №0050613 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 39,3т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,65т при нормативно допустимій 11т; 2) 12,7т при нормативно допустимій 11т; 3) 19,98т при нормативно допустимій 22т. /а.с.102/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 05.08.2021 №281946 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 1700грн. за порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%. /а.с.99/
30.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_1 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_11 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №300065.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. /а.с.107/
Згідно акту від 23.06.2021 №0050561 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 38,850т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 5т при нормативно допустимій 11т; 2) 12т при нормативно допустимій 11т; 3) 20,88т при нормативно допустимій 22т. /а.с.61/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 05.08.2021 №281947 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 8500грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%. /а.с.106/
01.07.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» в Херсонській області працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_15 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_16 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №300106.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. /а.с.114/
Згідно акту від 01.07.2021 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 38,850т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 6,5т при нормативно допустимій 11т; 2) 12,050т при нормативно допустимій 11т; 3) 21,75т при нормативно допустимій 22т. /а.с.117/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 05.08.2021 №281948 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 8500грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%. /а.с.113/
17.07.2021 на 262 км + 874 а/д Н-11 «Дніпро-Миколаїв» працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN, д/н НОМЕР_17 , з напівпричепом марки BODEX д/ НОМЕР_18 , за результатом чого складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №29540.
Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. /а.с.124/
Згідно акту від 17.07.2021 за результатом проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено перевезення вантажу із перевищенням допустимих навантажень; загальна маса транспортного засобу фактично 40,55т при нормативно допустимій нормі - 40т, навантаження на осі, тон: 1) 66,6т при нормативно допустимій 11т; 2) 11,8т при нормативно допустимій 11т; 3) 22,15т при нормативно допустимій 22т. /а.с.124/
Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки від 25.08.2021 №306041 застосовано до ТОВ «Укртрансюг» адміністративно-господарський штраф у сумі 8500грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення транспортним встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%. /а.с.121/
Не погоджуючись з постановами про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль. З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
Відповідно до п.1 Положення №103 Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно п.п.1 п.4 Положення №103 основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Підпунктами 15 та 27 п.5 Положення №103 визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Отже, здійснення контролю на автомобільному транспорті, в тому числі проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів, належить до повноважень Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 23.06.2021 по 17.07.2021 працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено неодноразові перевірки та ваговий контроль транспортних засобів позивача, за результатом чого складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №№282450, 282425, 282413, 282429, 282426, 282432, 282430, 282412, 300107, 300065, 300106, 295403 /а.с.32, 39, 49, 58, 66, 75, 83, 92, 99, 107, 114, 124/
Вищезазначеними актами встановлено порушення позивачем:
абз.14 ч.1 ст.60 Закону України »Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу (ячмінь) без відповідного дозволу.
абз.15 ч.1 ст.60 Закону України »Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% при перевезенні вантажу (ячмінь) без відповідного дозволу.
абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу.
абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення без оформлення товарно-транспортної накладної на вантаж.
Щодо перевищення позивачем встановлених законодавством габаритно-вагових норм, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до ст.ст. 4 і 29 Закону України «Про дорожній рух», ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» Кабінет Міністрів України постановою від 27.06.2007р. №879 затвердив Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі- Порядок №879).
За змістом п.2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у п.22.5 Правил дорожнього руху. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики.
Місце здійснення габаритно-вагового контролю - є спеціально облаштоване місце розташування стаціонарних або пересувних пунктів габаритно-вагового контролю.
Згідно п.3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до п.18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
При цьому, пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35м),за довжиною - 22м (для маршрутних транспортних засобів - 25м), фактичну масу понад 40т (для контейнеровозів - понад 44т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5т), здвоєні осі - 16т, строєні - 22т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18т, строєні - 24т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.
Здійснення відповідачем габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача відбувалося засобами вимірювальної техніки, який згідно свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки №2079/М від 29.10.2020, відповідає вимогам ДСТУ EN45501:2007«Прилади неавтоматичні зважувальні. Загальні технічні вимоги та методи випробувань (62637)». /т.1 а.с.166, 170, 191, 203, 215, 230, 240; т.2 а.с.14, 23, 36/
Посилання позивача на відсутність методики здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів, колегія суддів вважає безпідставним, зважаючи на наступне.
Пунктом 19 Порядку № 879, у редакції чинній на час прийняття такого Порядку, встановлювалося, що регламент проведення вимірювання і зважування та технічні параметри вимірювального і зважувального обладнання визначаються Укравтодором згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №385 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 і від 27.06.2007 №879» пункт 19 Порядку №879 викладено в такій редакції: «Під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансінспекція або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку».
У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №671 «Про внесення змін до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні» пункт 19 Порядку № 879 взагалі виключено. На момент виникнення спірних питань дана методика вже не була чинною.
Також з даного приводу слід зазначити, що відсутність затвердженої методики не може бути підставою для звільнення перевізників від відповідальності за перевищення вагових параметрів. Крім того, законодавством не визначено різниці між зважуванням транспортних засобів у разі перевезення подільних, неподільних, або наливних вантажів.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.07.2019 у справі № 819/1381/16.
Таким чином, за результатами габаритно-вагового контролю транспортних засобів позивача обґрунтовано встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а також понад 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Щодо перевезення відповідачем вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до ч.2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, шагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п.22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35м),за довжиною - 22м (для маршрутних транспортних засобів - 25м), фактичну масу понад 40т (для контейнеровозів - понад 44т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5т), здвоєні осі - 16т, строєні - 22т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18т, строєні - 24т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.
За п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як передбачено ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Таким чином, стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» не містить ніяких застережень стосовно виду вантажу - подільного або неподільного, який перевозиться, а санкція ст.60 вищезазначеного закону передбачає відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу без будь-яких застережень стосовно виду вантажу.
Водночас, відсутність зазначених дозволів не заперечується позивачем.
Враховуючи викладене, відповідачем у відповідності до норм законодавства встановлено порушення ТОВ «Укртрансюг'абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу.
Щодо надання позивачем послуг перевезення без оформлення товарно-транспортної накладної на вантаж, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, працівником Укртрасбезпеки встановлена відсутність у водія товарно-транспортної накладної на вантаж, що перевозився 23.06.2021 на 203 км + 500 а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» транспортним засобом позивача марки MAN д/н, НОМЕР_3 , з напівпричепом марки BODEX, д/н НОМЕР_4 . /т.1 а.с.225/
При цьому, колегія суддів не бере до уваги надання позивачем товарно-транспортної накладної на вказаний вантаж до суду, оскільки це не спростовує його відсутність під час здійснення перевірки відповідачем.
Крім того, у разі наявності вказаної товарно-транспортної накладної, позивач міг її надати під час розгляду відповідачем відповідної справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, щоб спростовувало наявність правопорушення, але не зробив цього.
Так, згідно із п.1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567 (далі- Порядок №1567) цей Порядок визначає, процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Відповідно до п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Відповідно до п.25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до п.26 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Пунктом 27 Порядку №1567 визначено, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав, керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Пунктом 31 Порядку №1567 визначено, що за результатами розгляду справи про порушення керівник органу державного контролю або його заступник за наявності підстав виносить припис щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт.
Так, 12.07.2021 Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки направлено ТОВ «Укртрансюг» запрошення на розгляд справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, які відбудуться 29.07.2021та 05.08.2021 з 10:00 до 12:00за адресую: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61. Вищезазначені запрошення отримані позивачем 16.07.2021 та 29.07.2021. /т.1 а.с.168-169, 181-182, 197-198, 206-207, 218-219, 222-223, 232-233, 244-245; т.2 а.с.6-7, 17-18, 28-29, 38-39, 49-50/
Згідно абз.абз.3, 14, 15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених ст.39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи виявлення перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% та понад 10% при перевезенні транспортними засобом ТОВ «Укртрансюг» вантажів без відповідного дозволу, надання підприємством послуг перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, без оформлення відповідного дозволу, а також перевезення без оформлення товарно-транспортної накладної на вантаж, оскаржувані постанови Південного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки є правомірними.
На підставі викладеного, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті задовольнити, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2021 року скасувати.
Ухвалити у справі постанову, якою відмовити у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансюг» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 21.07.2022р.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.