Справа № _2-а-1196_
2010р.
«_09_» червня 2010р.
Суддя Свердловського міського суду Луганської області Бабенко С.Ш.,
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів громадянского стану Свердловського міського управління юстиції Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Свердловського міського суду з дійсною позовною заявою до відповідача, в обґрунтування вимог зазначивши, що він народився 21.02.1963р. у м.Гуково Ростовської області, проживав у цивільному шлюбі зі ОСОБА_2, від якого 11.06.1999р. народилася донька ОСОБА_3.
Під час звернення до відділу РАЦС працівником було виявлено, що у свідоцтві про народження дитини серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_3, виданого виконкомом Червонопартизанської міської ради допущена помилка у написанні прізвища батька дитини, а саме, замість прізвища за паспортом «Дубінін», у свідоцтві про народження дитини зазначено прізвище «Дубинін».
З цього приводу позивач звернувся до відповідача з проханням про внесення відповідних змін до актового запису про народження №62 від 08.07.1999р., складеного виконкомом Червонопартизанської міської ради змінивши прізвище батька дитини з «Дубиніна» на «Дубінін», але відповідач в усній формі відмовив йому у внесенні змін до актового запису про народження.
Позивач просить суд визнати незаконним відмову відділу РАЦС Свердловського міського управління юстиції Луганської області щодо внесення змін до актового запису №62 від 08.07.1999р., складеного виконкомом Червонопартизанської міської ради, зобов'язати відділ РАЦС Свердловського міського управління юстиції Луганської області внести відповідні зміни до актового запису про народження № 62 від 08.07.1999р., складеного виконкомом Червонопартизанської міської ради змінивши прізвище батька ОСОБА_3 з «Дубиніна» на «Дубінін» та видати нове свідоцтво про народження.
Свердловський міський суд Луганської області не може прийняти позовну заяву до провадження з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем може бути заявлено позовні вимоги у порядку адміністративного судочинства, якщо вони підсудні відповідному адміністративному суду.
Діючим законодавством України передбачено повернення судом позовної заяви позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду (ч.3 п.6 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ч.5 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів підсудні їм справи вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні загальні суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. З 01.09.2008р. діє Луганський окружний адміністративний суд.
Категорії спорів, справи за якими підсудні окружним адміністративним судам та місцевим загальним судам, визначені у ст.18 КАС України.
За правилами предметної підсудності, визначеної ст.18 КАС України, м ісцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам… Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки. Справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що справи про оскарження рішень суб'єкту владних повноважень щодо оскарження його рішень відносяться до компетенції адміністративних судів.
Стаття 3 КАС України визначає поняття суб'єкта владних повноважень. Відповідно до п.7 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Виходячі із системного аналізу чинного законодавства відділ реєстрації актів громадянского стану Свердловського міського управління юстиції Луганської області делеговані до виконання владні повноваження державного органу, та за своїм правовим статусом відділ при здійсненні реєстрації актів громадянского стану не є органом місцевого самоврядування, або місцевим органом виконавчої влади.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Справа за поданим позовом не підсудна місцевому суду загальної юрисдикції за суб'єктним складом учасників, а саме, відповідача.
Така адміністративна справа підлягатиме розгляду у відповідному о кружному адміністративному суді.
Керуючись ст.108 КАС України,
Повернути позивачу ОСОБА_1 позовну заяву до відділу реєстрації актів громадянского стану Свердловського міського управління юстиції Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу право звернення до Луганського о кружного адміністративного суду з адміністративним позовом про захист порушених, невизнаних та оспорюваних прав і інтересів.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку на оскарження.
На ухвалу суду першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом п 'яти днів з дня проголошення ухвали, а апеляційна скарга до Донецького адміністративного апеляційного суду області на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через суд першої інстанції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя