Справа № 420/3727/22
20 липня 2022 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) заяву представника відповідача за вхід. №ЕС/2547/22 від 19.07.2022 року про продовження процесуального строку для надання відзиву,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області в якому позивач просить:
- поновити позивачу ОСОБА_1 строк на звернення із адміністративним позовом з підстав, викладених у заяві про поновлення строку, що додається до адміністративного позову;
- визнати протиправним і скасувати рішення УМВС України в Херсонській області від 12.06.2012 про скасування рішення УМВС України в Херсонській області від 26.11.2009 про набуття громадянства за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 22.02.2022 року відкрито провадження в порядку загального позовного провадження.
19.07.2022 року через Електронний суд за вхід. №ЕС/2547/22 від представника відповідача надійшло клопотання про продовження процесуального строку для надання відзиву у якому зазначено:
«…УДМС у Херсонській області не має можливості виконати вимоги ухвали суду та надати відзив у встановленні строки, всі наявні документи, що мають значення по справі у зв'язку з тим, що матеріали та докази відносно позивача перебувають за місцем знаходження адміністративній будівлі УДМС у Херсонській області. Адміністративна будівля від початку вторгнення Росії в Україну, перебуває під окупацією збройних сил Російської Федерації і по теперішній час та бойові дії тривають, також оголошено простій працівникам відповідного структурного підрозділу територіального органу, що унеможливлює опрацювати документи, які стосуються предмету спору, підготувати відзив на позовну заяву та надати суду докази в спростування доводів позивача...».
Розглядаючи клопотання, суд виходить з наступного.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» визначено:
«У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. Ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Верховна Рада України прийняла Закон «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"».
Законом України «Про затвердження Указу Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено воєнний стан до 25.04.2022 року.
22 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України від 17.05.2022 №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22.05.2022 №2263-ІХ, за яким воєнний стан в Україні до 23.08.2022 року.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 08 липня 2022 року № 147 «Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75», яким затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 05 липня 2022 року. Відповідно до розділу VIII цього Переліку, Херсонська область (Бериславський район, Генічеський район, Каховський район, Скадовський район, Херсонський район) перебуває в тимчасовій окупації збройними силами Російської Федерації та бойові дії тривають.
У зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, наказом Державної міграційної служби України (далі - ДМС) від 24.02.2022 № 43 «Про зупинення роботи органів ДМС, підприємств та установ, що входять до сфери управління ДМС», з 25.02.2022 зупинено роботу інформаційно-комунікаційних систем ДМС; оголошено простій працівників ДМС та її територіальних підрозділів підприємств, установ які входять до сфери управління ДМС (копія наказу додається).
Наказом ДМС від 31.03.2022 № 62 «Про роботу УДМС у Херсонській області» оголошено з 01.04.2022 до припинення чи скасування воєнного стану простій для працівників УДМС у Херсонській області (копія наказу додається).
Наказом ДМС від 23.06.2022 № 115 «Про роботу ГУ ДМС у Донецькій області, УДМС у Луганській області, УДМС у Херсонській області» закінчено простій з 23 червня 2022 року. Пунктом 2 зазначеного наказу начальнику УДМС у Херсонській області надано повноваження самостійно вирішувати питання щодо оголошення простою для конкретних працівників територіального органу з урахуванням наказу ДМС.
Наказом УДМС у Херсонській області від 23 червня 2022 року № 105-к «Про роботу УДМС у Херсонській області» на підставі вищезазначеного наказу ДМС у зв'язку з відсутністю організаційних і технічних умов для діяльності УДМС у Херсонській області у повному обсязі під час воєнного стану, оголошено з 23 червня 2022 року на період дії воєнного стану простій для працівників структурних та територіальних підрозділів УДМС у Херсонській області, окремих спеціалістів, що належать до сфери повноважень начальника УДМС у Херсонській області згідно з Додатком 1 та запроваджено з 23 червня 2022 року на період дії воєнного стану виконання дистанційної роботи державним службовцям УДМС у Херсонській області згідно з Додатком 2. Визначеним державним службовцям виконувати дистанційну роботу поза межами адміністративної будівлі УДМС у Херсонській області в будь якому місці за власним вибором з використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій.
У зв'язку з чим відповідач об'єктивно позбавлений можливості реалізувати свої права та обов'язки, що визначені Кодексом адміністративного судочинства України, в тому числі належними чином ознайомитись у повному обсязі з матеріалами судової справи, подати, належним чином оформлені, заяви процесуального характеру до суду, у визначені процесуальним законодавством строки, надати до суду відзив на позовну заяву та докази, що стосуються предмета спору, також зупинено роботу інформаційних систем УДМС у Херсонській області та територіальних підрозділів.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, п. 5 ч. 1 ст. 236, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд,
Клопотання представника УДМС України в Херсонській області за вхід. №ЕС/2547/22 від 19.07.2022 року - задовольнити частково.
Зупинити провадження по справі № 420/3727/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області про скасування рішення - до отримання відзиву на позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.