21 липня 2022 року справа №380/16875/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Кухар Н.А. розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень,-
Комунальне підприємство «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Федьковича, 11) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 07.08.2019 року №0145955712, від 17.10.2019 року № 0083815304, від 14.11.2019 року №0098045304, від 21.01.2020 року№00004905304, від 17.02.2020 року №0022215304, від 25.03.2020 року №0052635304, від 27.04.2020 року №0075325304, від 19.05.2020 року №0084235304, від 27.05.2020 року №0084875304, від 18.08.2020 року №0125985304, від 24.09.2020 року №0005200419, від 22.10.2020 року №0042510419, від 13.11.2020 року №0004790419, від 15.12.2020 року №0022230419.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що погашення заборгованості позивача по податку на додану вартість відбулося за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості за спірний період в тарифах, як було передбачено чинним законодавством України. З огляду на те, що розрахунок позивача з бюджетом здійснювався на підставі договорів про проведення взаєморозрахунків відповідно до механізму погашення податкової заборгованості за рахунок субвенції з бюджету, обставини щодо вини позивача, на його думку, не підтверджуються, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з ПДВ.
Ухвалою суду від 07 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою суду від 21 грудня 2021 року замінено відповідача на належного - Головне управління ДПС у Львівській області (ВП - 43968090); закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15 березня 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення вказаних недоліків шляхом надіслання на адресу суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом до суду та доказів на підтвердження поважності причин його пропуску суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2022 року у задоволенні клопотання представника Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області про поновлення строку звернення до суду - відмовлено; клопотання представника Головного управління ДПС у Львівській області про залишення позову без розгляду - задоволено; позов Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 07.08.2019 року №0145955712, від 17.10.2019 року № 0083815304, від 14.11.2019 року №0098045304, від 21.01.2020 року№00004905304, від 17.02.2020 року №0022215304, від 25.03.2020 року №0052635304, від 27.04.2020 року №0075325304, від 19.05.2020 року №0084235304, від 27.05.2020 року №0084875304, від 18.08.2020 року №0125985304, від 24.09.2020 року №0005200419, від 22.10.2020 року №0042510419, від 13.11.2020 року №0004790419, від 15.12.2020 року №0022230419 - залишено без розгляду.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду від 31 березня 2022 року та направити справу для продовження розгляду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2022 року апеляційну скаргу Комунального підприємства "Дрогобичводоканал" Дрогобицької міської ради Львівської області задоволено - ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2022 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі №380/16875/21 скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача, Головного управління ДПС у Львівській області, на поштову адресу суду надіслав відзив на позовну заяву, де просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Законом України № 1797-VШ від 21.12.2016 року «Про внесення змін до податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» пп. 75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України доповнено абзацом другим, відповідно до якого предметом камеральної перевірки також може бути, зокрема, своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах податкового органу. Отже на час проведення відповідачем камеральної перевірки, ПК України чітко визначено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах податкового органу. Таким чином питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (у даному випадку податку на додану вартість) є самостійною підставою для проведення камеральної перевірки. Позивач не сплатив податкове зобов'язання з податку на додану вартість протягом строків, визначених Податковим кодексом України, прострочення становило більше 30 календарних днів. Відтак, до позивача були застосовані штрафні санкції у розмірі 20% від погашеної суми податкового боргу, передбачені п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України. Згідно з пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відтак, спрямування податковим органом сплаченого позивачем грошового зобов'язання є фактичною сплатою простроченого грошового зобов'язання. До оскаржуваних податкових повідомлень-рішень додано розрахунок штрафних санкцій, зі змісту якого вбачається, що у ньому зазначено документи, за якими рахувався податковий борг, дата його виникнення, дата зарахування грошових коштів в погашення податкового боргу, кількість днів прострочення сплати, розмір та сума штрафу. Крім того, норма п. 126.1 ст.126 ПК України є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення встановленого ПК України строку сплати узгодженого податкового зобов'язання. Таким чином, незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання, такий платник саме після фактичного погашення боргу повинен сплатити суму штрафу у розмірі, який залежить від терміну прострочення. Внаслідок порушення позивачем свого обов'язку щодо своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання у строки, встановлені законом, відповідачем правомірно застосовані до позивача штрафні санкції у порядку та розмірах, визначених ПК України. З рахуванням вищевказаного, Головне управління ДПС у Львівській області вважає вимоги в позовній заяві безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник відповідача через систему «Електронний суд» подала додаткові пояснення (№8681 від 01.02.2022) наступного змісту. Вказані акти камеральних перевірок позивач в особі головного бухгалтера ОСОБА_1 отримував особисто за власним бажанням в приміщенні Дрогобицької ДПІ за адресою: м. Дрогобич, вул. Шевченка, 9, в день складання акту, про що свідчать підписи на актах перевірок. Отримавши акти камеральних перевірок, позивач в жодному випадку не заперечував щодо змісту таких актів. КП «Дрогобичводоканал» не бажав використати право на адміністративне оскарження актів, заперечень до актів камеральних перевірок не надавало, а, відтак, зі змістом таких актів перевірки був згідний та у день отримання актів позивач самовільно виявив бажання отримати податкові повідомлення - рішення у той же день. При отриманні спірних податкових повідомлень - рішень головним бухгалтером вчинено підпис та проставлено дату отримання. Також, позивач не здійснював адміністративне оскарження і податкових повідомлень - рішень.
Представник відповідача через систему «Електронний суд» подала додаткові пояснення (14784 від 16.02.2022) наступного змісту. Враховуючи те, що узгоджені грошові зобов'язання з податку на додану вартість позивачем були сплачені з затримкою, то застосування до нього штрафних санкцій у сумі 668129,60 грн. на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України є правомірним. Твердження позивача, що несвоєчасна сплата грошових зобов'язань з податку на додану вартість відбулася не з вини КП «Дрогобичводоканал», а через те, що державою не було виконано обв'язку щодо перерахування субвенції, що позбавило позивача можливості розрахуватися по боргових зобов'язаннях перед бюджетом з податку на додану вартість не є підставою для звільнення платника податків від обв'язку вчасної сплати, встановлених чинним законодавством податків та не виключає відповідальності за неналежне цих обов'язків.
Представник позивача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, подав клопотання про відкладення розгляду справи, у якому протокольної ухвалою 19.07.2022 відмовлено як необґрунтоване.
Суд ухвалив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
14 серпня 2017 року, відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18 травня 2017 №332, укладено договір №13/20 про організацію взаєморозрахунків між Територіальним органом Казначейства в Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Дрогобицької міської ради, комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.
Предметом вище вказаних договорів - є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевому бюджету, передбаченого статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування
Згідно з пунктом 7 Договору №13/20 остання сторона - КП «Дрогобичводоканал» зобов'язана перерахувати кошти до спеціального фонду державного бюджету кошти в сумі 2 790 388,41 грн. для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу. (т. 1 а.с. 65).
13 листопада 2017 року, відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18 травня 2017 №332, укладено договір №13/36 про організацію взаєморозрахунків між Територіальним органом Казначейства в Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Трускавецької міської ради, Товариством з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал», Комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.
Предметом вище вказаних договорів - є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевому бюджету, передбаченого статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування
Згідно з пунктом 8 Договору №13/36 остання сторона - КП «Дрогобичводоканал» зобов'язана перерахувати кошти до спеціального фонду державного бюджету кошти в сумі 1 022 580,23грн. для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу. (т. 1 а.с. 67 зворот).
13 листопада 2017 року, відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18 травня 2017 №332, укладено договір №13/37 про організацію взаєморозрахунків між Територіальним органом Казначейства в Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Дрогобицької міської ради, комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.
Предметом вище вказаних договорів - є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевому бюджету, передбаченого статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування
Згідно з пунктом 7 Договору №13/37 остання сторона - КП «Дрогобичводоканал» зобов'язана перерахувати кошти до спеціального фонду державного бюджету кошти в сумі 1 108265,41 грн. для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу. (т. 1 а.с. 69 зворот).
07 серпня 2019 року Головним управлінням ДФС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість червень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 07 серпня 2019 року №1075/57.12/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено про несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
07 серпня 2019 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0145955712, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 5 390 245,11 грн;
- № 0000304613, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 33525,55 грн.
17 жовтня 2019 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень, червень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 17 жовтня 2019 року №177/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено про несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
17 жовтня 2019 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0083815304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 13119,05 грн.
14 листопада 2019 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень, червень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 14 листопада 2019 року №265/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено про несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
14 листопада 2019 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0098045304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 30000,00 грн.
21 січня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість травень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 21 січня 2020 року №17/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
21 січня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0004905304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 39260,00 грн.
17 лютого 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень-травень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 17 лютого 2020 року №81/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
17 лютого 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0022215304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 18096,12 грн.
25 березня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень-червень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 25 березня 2020 року №237/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
25 березня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0052635304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 41816,77 грн.
27 квітня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень-липень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 27 квітня 2020 року №267/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
27 квітня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0075325304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 40000,00 грн.
19 травня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень-серпень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 19 травня 2020 року №300/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
19 травня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0084235304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 20000,00 грн.
27 травня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість серпень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 27 травня 2020 року №323/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
27 травня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0084875304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 60000,00 грн.
18 серпня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість серпень-вересень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 18 серпня 2020 року №448/5304/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
18 серпня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0125985304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 120032,31 грн.
24 вересня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість вересень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 24 вересня 2020 року №4/0419/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
24 вересня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0005200419, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 61540,37 грн.
22 жовтня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість вересень 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 22 жовтня 2020 року №719/1301-04-19/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
22 жовтня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0042510419, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 60000,00 грн.
13 листопада 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень 2017 року, вересень - листопад 2017 року.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 13 листопада 2020 року №1309/13-01-04-19/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
13 листопада 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0004790419, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 60000,00 грн.
15 грудня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість листопад - грудень 2017 року, січень 2018 року
За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 15 грудня 2020 року №3499/13-01-04-19-07/03348910.
У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.
15 грудня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0022230419, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 70739,43 грн.
Вважаючи неправомірність дій відповідача щодо прийняття податкового повідомлення-рішення від 07.08.2019 року №0145955712, від 17.10.2019 року № 0083815304, від 14.11.2019 року №0098045304, від 21.01.2020 року№00004905304, від 17.02.2020 року №0022215304, від 25.03.2020 року №0052635304, від 27.04.2020 року №0075325304, від 19.05.2020 року №0084235304, від 27.05.2020 року №0084875304, від 18.08.2020 року №0125985304, від 24.09.2020 року №0005200419, від 22.10.2020 року №0042510419, від 13.11.2020 року №0004790419, від 15.12.2020 року №0022230419, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
При вирішення спору суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Статтею 36 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» установлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, здійснюється із загального фонду державного бюджету в обсязі, що відповідає обсягу надходжень від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму цього розстроченого (відстроченого) боргу), та спеціального фонду державного бюджету за рахунок джерел, визначених пунктами 13 і 14 статті 11 цього Закону, що сплачуються підприємствами електроенергетичної, нафтогазової, вугільної галузей, підприємствами, що надають послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, підприємствами централізованого водопостачання та водовідведення, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на суму заборгованості, що не була відшкодована станом на 1 січня 2016 року, з урахуванням проведених у минулих роках розрахунків.
Порядок погашення заборгованості перед бюджетом для підприємств, до яких належить, зокрема, позивач, здійснюється з урахуванням положень «Порядку та умов надання та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 р. № 332.
Вказаний Порядок визначає механізм надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - субвенція).
Отже, чинним законодавством України передбачено умови і порядок погашення податкового боргу з податків надавача послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Суд звертає увагу податкового органу на те, що з приписів вказаного Порядку вбачається, що субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - різниця між фактичною вартістю та тарифом), за рахунок джерел, зазначених у статті 31 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, та джерел наповнення спеціального фонду державного бюджету, визначених пунктами 13 і 14 статті 11 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, згідно з розподілом, наведеним у додатку 1.
Згідно пункту 2 Порядку визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 р. № 332 перерахування субвенції здійснюється на суму різниці між фактичною вартістю та тарифом, що утворилася до 1 січня 2016 р. і не погашена на дату укладення договору про організацію взаєморозрахунків.
Відповідно до пункту 3 вказаного вище порядку підставою для проведення розрахунків з погашення різниці між фактичною вартістю та тарифом є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, надавали послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, централізованого водопостачання і водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості (без урахування пені, штрафних і фінансових санкцій) на дату укладення такого договору. Примірний договір про організацію взаєморозрахунків наведений у додатку 2.
Таким чином, виходячи з аналізу викладеного, проведення взаєморозрахунків з погашення заборгованості можливо лише на підставі договору та шляхом послідовного виконання зобов'язань учасниками розрахунків.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 14 серпня 2017 року, відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18 травня 2017 №332, укладено договір №13/20 про організацію взаєморозрахунків між Територіальним органом Казначейства в Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Дрогобицької міської ради, комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.
Предметом вище вказаних договорів - є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевому бюджету, передбаченого статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування
Згідно з пунктом 7 Договору №13/20 остання сторона - КП «Дрогобичводоканал» зобов'язана перерахувати кошти до спеціального фонду державного бюджету кошти в сумі 2 790 388,41 грн. для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу. (т. 1 а.с. 65).
Отже, погашення податкового боргу позивача мало відбутися на підставі договорів про проведення взаєморозрахунків відповідно до механізму погашення податкової заборгованості за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості з різниці в тарифах, як передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 №332, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про відсутність підстав у податкового органу для застосування до позивача вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України та ст. 126 Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 31 травня 2019 року у справі № 820/4728/17.
З урахуванням викладеного та беручи до уваги встановлені обставини справи, суд приходить до висновку щодо відсутності вини позивача в порушенні граничного строку сплати до бюджету суми самостійно визначеного податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а тому не вбачає підстав для застосування контролюючим органом штрафних санкцій, визначених у податкових повідомлень-рішень від 07.08.2019 року №0145955712, від 17.10.2019 року № 0083815304, від 14.11.2019 року №0098045304, від 21.01.2020 року№00004905304, від 17.02.2020 року №0022215304, від 25.03.2020 року №0052635304, від 27.04.2020 року №0075325304, від 19.05.2020 року №0084235304, від 27.05.2020 року №0084875304, від 18.08.2020 року №0125985304, від 24.09.2020 року №0005200419, від 22.10.2020 року №0042510419, від 13.11.2020 року №0004790419, від 15.12.2020 року №0022230419.
Подібна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 21 березня 2018 року № 813/919/13-а, від 23 жовтня 2018 року у справі № 817/694/16, від 31 травня 2019 року у справі № 820/4728/17.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про не відповідність спірних рішень критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України, а відтак наявні підстави для задоволення позовної заяви повністю.
Згідно із частиною 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Положеннями частини 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що адміністративний позов підлягає до задоволення, то судові витрати понесені позивачем по сплаті судового збору підлягають стягнення на користь останнього з Головного управління ДПС у Львівській області.
Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Позов Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 07.08.2019 року №0145955712.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 17.10.2019 року №0083815304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 14.11.2019 року№0098045304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 21.01.2020 року №0004905304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 17.02.2020 року №0022215304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 25.03.2020 року №0052635304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 27.04.2020 року №0075325304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 19.05.2020 року №0084235304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 27.05.2020 року №0084875304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 18.08.2020 року №0125985304.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 24.09.2020 року №0005200419.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 22.10.2020 року№0042510419.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 13.11.2020 року №0004790419.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 15.12.2020 року №0022230419.
Стягнути на користь Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Федьковича, 11; код ЄДРПОУ 03348910) 9766 (дев'ять тисяч сімсот шістдесят шість) грн. 94 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ ВП 43968090).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кухар Н.А.