Рішення від 20.07.2022 по справі 380/5898/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5898/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Костецького Н.В. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Пустомитівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Пустомитівської міської ради, у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Пустомитівської міської ради Львівської області, а саме: ненадання достовірної та повної інформації на запит на отримання публічної інформації від 14.02.2022 року,

- зобов'язати Пустомитівську міську раду надати повну та достовірну інформацію на запит від 14.02.2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що внаслідок протиправної бездіяльності відповідачем було надано неповну та не точну інформацію на його запит від 14.02.2022. Відповідачем було не дотримано вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації” в частині обов'язку розпорядника надавати точну та повну інформацію. Але внаслідок протиправної бездіяльності відповідача позивач не зміг отримати запитувану інформацію в повному вигляді та по суті запиту. Просив позов задовольнити.

Ухвалою суду від 08.04.2022 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Згідно ухвали про відкриття провадження у справі, запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Представник відповідача відзиву на позовну заяву не подав, хоча про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа та повідомленням про вручення поштового відправлення.

За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Оскільки представник відповідача не подав відзиву, не повідомив причин не подання відзиву, суд неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов кваліфікує як визнання позову.

У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 30.05.2022 по 26.06.2022, судом здійснюється розгляд справи після повернення з відпустки.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

14.02.2022 року позивач по справі засобами поштового зв'язку, а саме листом через АТ “Укрпошта” подав інформаційний Запит до Пустомитівської міської ради.

У запиті ОСОБА_1 просив надати інформацію на 6 питань, а саме:

1. Повідомте чи затверджено схеми санітарного очищення населеного пункту - місто Пустомити Львівської області, прошу зазначити дату, реєстраційний номер та ким саме затверджені такі схеми;

2. Повідомте чи утворено Пустомитівською міською радою комісію з питань поводження з безхазяйними відходами, прошу зазначити дату, реєстраційний номер та надайте копію (або витяг) рішення про утворення Пустомитівською міською радою - комісії з питань поводження з безхазяйними відходами.

3. Вказати дату засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівської міської ради (або іншої комісії Пустомитівської міської ради яка має подібні повноваження) з приводу інформації скерованої до Вашої адреси листом №03- 5231 від 15.09.2021 року стосовно виявленого мною несанкціонованого сміттєзвалища по геопросторових даних (49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202), прошу долучити копію акту створеного комісією за результатами діяльності.

4. Прошу вказати кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини, відходів розміщених по геопросторових даних (49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202) про яке вас було повідомлено листом №03-5231 від 15.09.2021 року. Якщо такі відомості були Вами створені.

5. Вказати дату фактичної ліквідації зазначеного сміттєзвалища, а також який саме орган, підрозділ, комунальне підприємство чи підприємство проводили ліквідацію несанкціонованого сміттєзвалища по геопросторових даних 49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202 про яке вас було повідомлено листом №03-5231 від 15.09.2021 року.

6. Якщо засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами або іншої комісії Пустомитівської міської ради яка має подібні повноваження, згідно інформації скерованої до Вашої адреси листом № 03-5231 від 15.09.2021 року не проводилось прошу також це зазначити у відповіді.

Відповідь на запит позивачу надійшла до електронної адреси документом №02-12/593 від 18.03.2022 року.

Вважаючи, що відповідач надав неточну та неповну інформацію позивачу у відповідь на запит на отримання публічної інформації від 14.02.2022 ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 1 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України “Про доступ до публічної інформації” право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 5 цього Закону передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом:1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно із частиною 2 статті 7 Закону України “Про інформацію” ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Закон України “Про доступ до публічної інформації”, положеннями якого керується суди при вирішенні цього спору, визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Метою зазначеного Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (частина перша статті 2 вказаного Закону).

Визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона по своїй суті є заздалегідь готовим зафіксованим на певному носії продуктом, отриманим або створеним суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.

Разом з цим, також слід звернути увагу на те, що з урахуванням положень Закону України “Про доступ до публічної інформації” розпорядник інформації повинен володіти інформацією на момент отримання запиту та така інформація повинна знаходитись на певному матеріальному носію, тобто публічна інформація стосується інформації, яка відповідно до вимог діючого законодавства опинилася у розпорядника інформації (зокрема, це може бути інформація, яка створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або інформація, яку вони отримали від інших суб'єктів чи, наприклад, від органу правонаступником якого вони стали).

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 Закону України “Про доступ до публічної інформації” доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Суд встановив та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із запитом, відповідь на який, на його думку, надано не повно та не точно.

Пустомитівська міська рада листом від 18.03.2022 вих. № 02.12/593 на запит позивача надала письмову відповідь наступного змісту, а саме:

1. Схема санітарного очищення м.Пустомити (мкр. Лісневичі та мкр. Глинна) та с. Наварія Львівської області знаходиться на етапі погодження державною екологічною інспекцією у Львівській області;

2. Рішенням виконавчого комітету Пустомитівської міської ради №02-03/98 від 21.05.2021 створено постійно діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами на території Пустомитівської територіальної громади;

3. Інформацією щодо кількості, складу, властивостей, вартості та ступеня небезпеки для навколишнього природного середовища володіє Державна екологічна інспекція у Львівській області;

4. Сміттєзвалище, яке розташоване на вул.Львівській, 154 у с.Наварія станом на сьогодні не ліквідоване;

5. Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 30.03.2018, укладеного між ФОП ОСОБА_2 та ТОВ «ДВ Вейст- Груп», ФОП ОСОБА_3 передала ТОВ «ДВ Вейст-Груп» у строкове платне користування частину земельної ділянки. Яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 4623610100:02:001:2848, площею 600м2;

6. Пустомитівська міська рада, зверталася до Львівської місцевої прокуратури №3 щодо вжиття заходів для зупинення незаконної діяльності, яку здійснює ТОВ «ДВ Вейст-Груп» на території с.Наварія у сфері земельних відносин;

7. Пустомитівською міською радою на адресу Львівського районного управління поліції надіслано повідомлення про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 239, 366 КК України в порядку ст. 214 КПК України.

Із відповіді Пустомитівської міської ради від 18.03.2022 вих. № 02-12/593 вбачається, що відсутня інформація щодо діяльності комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівської міської ради. Також позивачу не надано копію акту створеного комісією за результатами діяльності. Крім цього не повідомлено чи проводилося засідання такої комісії по факту отримання інформації за зверненням позивача від 30.08.2021 року та документа № 03-5231 від 15.09.2021 року.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про відходи» у разі отримання звернення (повідомлення) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування зобов'язані визначити кількість, склад, властивості, вартість відходів, рівень їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вжити заходів для визначення власника відходів.

Відповідно до пункту 6 «Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів» затвердженої Постановою КМУ №1217 від 3.08.1998 року комісія з питань поводження з безхазяйними відходами визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вживає заходів до визначення власника відходів.

Враховуючи вищенаведене судом встановлено ненадання відповіді на запитання позивача щодо запитання про кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини, відходів розміщених по геопросторових даних (49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202) про яке було повідомлено відповідача листом №03-5231 від 15.09.2021 року, якщо такі відомості були відповідачем створені.

Також судом встановлено, що відповідачем не повідомлено інформації щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища розміщеного біля м. Пустомити по геопросторових даних 49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202, про яке відповідача було повідомлено листом №03- 5231 від 15.09.2021 року.

Пунктом 6 частина 1 статті 14 Закону України “Про доступ до публічної інформації” встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Статтею 19 цього Закону визначено, що запит на інформацію ? це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Отже, позивач, скориставшись своїм законним правом на отримання публічної інформації, правомірно звернувся до розпорядника запитуваної ним інформації, а саме до Пустомитівською міської ради із запитом на інформацію.

За частиною другою статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених вище норм чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства, суд дійшов висновку, що запит про доступ до публічної інформації в частині наведеній судом вище належним чином розглянутий не був, що свідчить про неправомірну бездіяльність відповідача у наданні повної та точної інформації на запит позивача та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову.

Згідно зі статтею статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши норми законодавства, дослідивши зібрані докази, суд вважає, що відповідач не довів правомірність вчинених дій.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є обґрунтованим, а тому його слід задовольнити.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пустомитівської міської ради (вул.Грушевського, 46, м.Пустомити, код ЄДРПОУ 04372187) про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Пустомитівської міської ради (вул.Грушевського, 46, м.Пустомити, код ЄДРПОУ 04372187) щодо надання неточної та неповної інформації у відповідь на запит ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на отримання публічної інформації від 14.02.2022.

Зобов'язати Пустомитівської міської ради (вул.Грушевського, 46, м.Пустомити, код ЄДРПОУ 04372187) надати точну та повну інформацію на запит ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 14.02.2022.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 20.07.2022

Суддя Костецький Н.В.