Рішення від 21.07.2022 по справі 280/3203/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

21 липня 2022 року о/об 10 год. 00 хв.Справа № 280/3203/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. за участю помічника судді - Гудименко Я.А. (здійснює повноваження секретаря судового засідання за дорученням судді), розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.168, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 37941997)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо ненаправлення до Головного управління Державної казначейської служби у Запорізькій області подання про повернення помилково зарахованої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 5551,28 грн., сплаченої за квитанцією від 05.03.2021 за №0009231, протиправною; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області сформувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5551,28 грн, сплаченого згідно з квитанцією від 05.03.2021 за №0009231.

Позивач у позові зазначив, що 05.03.2021 придбав житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Будинок був придбаний за 555128 грн. 00 ко., що підтверджується договором купівлі-продажу житлового будинку від 05.03.2021, посвідченим приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Тізенберг Д.Д. 05.03.2021. Право власності на вищевказаний житловий будинок (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 613164523101) зареєстроване 05.03.2021 в Державному реєстрі речових прав не нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу від 05.03.2021, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав не нерухоме майно про реєстрацію права власності з індексним номером 247182806. При придбанні будинку позивачем був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5551,28 грн., що підтверджується квитанцією від 05.03.2021 за №0009231. Позивач зазначає, що ним житло придбане вперше, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 18.08.2021 за №270968036. У даній Інформаційній довідці є лише відомості про реєстрацію права власності за позивачем на будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , придбаний на підставі договору купівлі-продажу від 05.03.2021. Отже, сплачений позивачем збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5551,28 грн. є помилково зарахованими коштами. Позивач листом від 13.09.2021 звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з проханням надати подання про повернення помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне стахування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 5551,28 грн. Листом від 08.10.2021 за №0800-0605-8/67940 відповідач надав позивачу відмову, посилаючись на те, що питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна відповідно до «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженого 03.11.1998 постановою Кабінету Міністрів України №1740, вирішується при нотаріальному посвідченні договорів купівлі-продажу нерухомого майна за умови надання нотаріусу документів, що підтверджують звільнення від сплати збору, які зазначені у п.15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженого 03.11.1998 постановою Кабінету Міністрів України №1740. У свою чергу, як зазначає відповідач, йому не надано право приймати рішення щодо звільнення зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Тому вважає, що якщо при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна від 05.03.2021 не було встановлено підстав для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, підстави для повернення сплаченої суми збору в розмірі 5551,28 грн. відсутні. Позивач вважає, що така відмова є незаконною, а бездіяльність відповідача щодо ненаправлення до Головного управління Державної казначейської служби у Запорізькій області подання про повернення помилково зарахованої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 5551,28 грн. є протиправним.

Позивач просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому зазначено, що 05.03.2021 позивачем, згідно квитанції №00093231 від 05.03.2021 було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі (1/2 від 1% від вартості) об'єкта купівлі-продажу у розмірі 5551,28 гpн., та відповідно до Витягу з Державно реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності зареєстровано право власності. Позивач 13.09.2021 звернувся до відповідача з заявою про повернення сплаченого збору. Листом від 08.10.2021 за №0800-0605-8/67940 відповідачем була надана відповідь про відмову в поверненні такого збору на підставі наступного. Відповідно до пп.«в» п.15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженого 03.11.1998 постановою Кабінету Міністрів України №1740 (Порядок №1740), зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020, збір з операцій купівлі-продажу нерухомого майна не сплачується, якщо: право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"; особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружися), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року); особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. На сьогоднішній день в Україні не існує органу, компетентного видавати довідки на підтвердження обставин первинного придбання житла. Отже, питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна відповідно до Порядку №1740, зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020, вирішується при нотаріальному посвідченні договорів купівлі-продажу нерухомого майна за умови надання нотаріусу документів, що підтверджують звільнення від сплати збору, які зазначені у п.15-2 Порядку №1740, але позивачем сплачено збір при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна та не надано документів якими були би встановлені підстави для звільнення позивача від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Надані позивачем в якості доказів придбання житла вперше: Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 05.03.2021, договір купівлі-продажу від 05.03.2021 (йдеться про будинок по АДРЕСА_2 ) та інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна не можна вважати належними та допустимими доказами придбання житла вперше з боку позивача з огляду на наступне. Так, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майко про реєстрацію права власності від 05.03.2021, договір купівлі-продажу від 05.03.2021 стосуються лише майна, придбаного позивачем 05.03.2021 (за адресою по АДРЕСА_2 ). Таким чином дані документи не можна вважати належними та допустимими доказами відсутності у особи обов'язку сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, як особі яка вперше придбала житло, тому, що в матеріалах доданих до позову зазначені дві адреси та за якою адресою житло придбалось у перше невідомо.

Відповідач проти позову заперечував.

Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що відзив на позовну заяву подано до суду уповноваженим представником відповідача.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області подано до суду письмові пояснення згідно з якими у разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до «Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 за №787, та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем нарахування платежу до бюджету, Казначейства. Заява про повернення коштів з бюджету складається та подасться платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету (п.5 Порядку №787). Враховуючи вищезазначене, грошові кошти у розмірі 5551,28 грн. може бути повернуто позивачу за наявності правових підстав для їх повернення.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Між ОСОБА_1 (покупець) та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (продавці) 05.03.2021 укладено Договір купівлі-продажу житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , який посвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Тізенберг Д.Д. та зареєстровано в реєстрі за №354.

Судом досліджено «Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності», «Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта», які підтверджують придбання позивачем житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

Кошти у сумі 5551,28 грн. сплачені ОСОБА_1 . Квитанцією АТ КБ “ПРИВАТБАНК” від 05.03.2021 за №0009231 (як збір з операції придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна) - зараховані до Державного бюджету України за кодом класифікації доходів бюджету 24140500, отримувач коштів - ГУК у Зап. обл., код ЄДРПОУ 37941997.

Позивач звернувся до відповідача з листом про повернення коштів.

Листом від 08.10.2021 за №0800-0605-8/67940 відповідачем була надана відповідь на вказаний лист позивача про відмову в поверненні коштів, в якій зазначено: "... До Вашої заяви не були надані документи передбачені підпунктом «в» пункту 15-2 Порядку №1740, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №866. За таких обставин, враховуючи те, що при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна від 05.03.2021 року №354, за результатом розгляду наданих Вами документів не було встановлено підстав для звільнення Вас від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збір сплачено у розмірі, встановленому Законом, підстави для повернення сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5551,28 грн. відсутні. ...".

Вирішуючи по суті переданий на розгляд публічно-правовий спір суд з урахуванням зазначеного вище виходить з наступного.

Як зазначено у п.9 ч.1 ст.1 Закону України №400/97-ВР від 26.06.1997 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України. Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса. Нотаріуси щокварталу, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом, подають до органів Пенсійного фонду України за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса звіт про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна, включаючи інформацію про вартість такого майна та суму сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та за формою, визначеними Кабінетом Міністрів України. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на запит Пенсійного фонду України та його територіальних органів, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки України, нотаріусів, адвокатів надається у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 Закону України №400/97-ВР від 26.06.1997 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно з п.15-1 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженого 03.11.1998 постановою Кабінету Міністрів України №1740 (надалі - «Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до п.15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо: б) право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"; в) особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року); г) особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Як передбачено п.15-3 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір. Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса. Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах “в” і “г” пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З аналізу вказаної норми вбачається, що саме при нотаріальному посвідченні договорів купівлі-продажу нерухомого майна і тільки за наявності зазначених у підпунктах “в” і “г” пункту 15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» інформації і документів, таке нотаріальне посвідчення договорів здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Тобто, саме на нотаріуса покладено функцію перевірки наявності у платника зазначених у підпунктах “в” і “г” пункту 15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» інформації та документів, а за відсутності таких документів - наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (квитанції, платіжного доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету).

Відповідно до абз.3 п.19 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» нотаріуси подають щокварталу до 20 числа наступного місяця органам Пенсійного фонду України за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса звіт про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за формою згідно з додатком 4.

Іншого алгоритму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна при нотаріальному посвідченні договорів вказаним «Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» не передбачено, як і не передбачено право органів Пенсійного фонду України приймати рішення щодо звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначені «Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженим 03.09.2013 наказом Міністерства фінансів України №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182 (надалі - «Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів»).

Пунктом 5 розділу І «Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (у редакції на день виникнення спірних правовідносин) передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування компенсації здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили. (…) Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету. (…).

Відповідно до пп.2 п.4 «Положення про Державну казначейську службу України», затвердженого 15.04.2015 постановою Кабінету Міністрів України №215, казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема: (…); здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету; (…).

Факт придбання ОСОБА_1 житлового будинку АДРЕСА_2 підтверджується: Договором купівлі-продажу квартири, укладеним 05.03.2021 та посвідченим приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Тізенберг Д.Д., зареєстрованим в реєстрі за №354; Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта.

При цьому, позивачем не надано до суду доказів протиправності дій приватного нотаріусу Запорізького міського нотаріального округу Тізенберг Д.Д. щодо нотаріального посвідчення Договору купівлі-продажу квартири від 05.03.2021 лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

Таким чином, суд вважає, що відсутні підстави для звільнення позивача від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 05.03.2021 (посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Тізенберг Д.Д. та зареєстрованого в реєстрі за №354).

Аналогічне застосування норм права відображено, наприклад, у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 01.04.2022 у справі №280/6675/21.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.168, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 37941997), про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 21.07.2022.

Суддя О.О. Прасов