19 липня 2022 року Справа № 280/12773/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Державного агентства водних ресурсів України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені А.Суворова», третя особа Державна екологічна інспекція Південного округу, третя особа Державна екологічна інспекція України про анулювання дозволу на спеціальне водокористування,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного агентства водних ресурсів України (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені А.Суворова» (далі - відповідач або ТОВ «Агрофірма імені А.Суворова»), третя особа Державна екологічна інспекція Південного округу (далі - третя особа 1), третя особа Державна екологічна інспекція України (далі - третя особа 2) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 26.11.2020 № 216/ЗП/49д-20 терміном дії по 26.11.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у ході позапланових перевірок стану виконання припису ТОВ «Агрофірма імені А.Суворова», третьою особою 1 встановлено, зокрема, невиконання відповідачем припису від 02.07.2021 № 06/1-14/154/21, а саме за результатами проведеної перевірки, встановлено, що товариством не виконано вимоги припису, щодо встановлення огорожі зони суворого санітарного режиму 1 поясу свердловини № 534-В(16). Вищенаведене свідчить, що відповідач не дотримується умов дозволу на спеціальне водокористування № 216/ЗП/49д-20, а саме, не виконано п.1, п.9 умов дозволу на спеціальне водокористування. У результаті перевірки відповідачу винесено припис від 20.08.2021 № 06/1-14/612/21 та складено протокол про адміністративні правопорушення від 18.08.2021 № 002155 та постанова про накладення адміністративного стягнення від 18.08.2021 № 412/03/2-08, за невиконання припису від 02.04.2021 №06/1-14/154/21. Усе вищезазначене свідчить про грубе порушення відповідачем положень статей 50 Конституції України, 44, 49, 70, 71, 95, 98 Водного кодексу України та умов дозволу на спеціальне водокористування від 26.11.2020 № 216/ЗП/49д-20. Так, відповідно до статті 55 ВК України, керуючись пунктами 4 та 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, Державна екологічна інспекція України листом від 27.10.2021 №12260/2.3/6-21 винесла Держводагентству припис від 21.09.2021 № 01/03/2/2021 про анулювання в установленому порядку дозволу на спеціальне водокористування від 26.11.2020 №209/ЗП/49д-20. Беручи до уваги вищезазначене позивач просить задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 23.12.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що 08.12.2021 відповідач, користуючись інформаційною системою «Портал е-послуг Державного агентства водних ресурсів України», подав заяву про анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Наказом Державного агентства водних ресурсів України №1025 від 22.12.2021 було анульовано дозвіл на спеціальне водокористування від 26.11.2020 № 216/ЗП/49д-20. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Правом для подання пояснень третя особа 1 - Державна екологічна інспекція Південного округу не скористалася.
Від третьої особи 2 до суду надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що відповідачем акт та припис на усунення виявлених порушень не оскаржувались, відповідачу було надано достатньо часу для усунення зафіксованих інспекцією порушень, проте у визначені строки порушення усунуті не були, також не спростовані встановлені стосовно відповідача порушення умов спеціального водокористування та охорони вод. Просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державним агентством водних ресурсів України 26 листопада 2020 року видано дозвіл на спеціальне водокористування Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені А.Суворова» № 216/ЗП/49д-20 від 26.11.2020, терміном дії по 26.11.2025.
Державною екологічною інспекцією Південного округу проведено перевірку з питань дотримання ТОВ «Агрофірма імені А.Суворова» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального викоритсання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ «Агрофірма імені А.Суворова».
Відповідно до акта, складеного за результатами планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального викоритсання, відтворення і охорони природних ресурсів від 02.04.2021 №06/1-14/154/21 інспекцією встановлено, що суб'єкт господарювання не дотримується умов спеціального водокористування, а саме відсутня огорожа зони суворого санітарного режису 1 поясу свердловини №534-В(16). Тим самим не виконано п.1, п.9 умов спеціального водокористування.
На підставі акта внспекцією винесено припис від 02.07.2021 №06/1-14/154/21 про усунення виявлених під час перевірки порушнень. Зобов'язано керівника ТОВ «Агрофірма імені А.Суворова» забезпечити дотримання умов договору на спеціальне водокористування № 216/ЗП/49д-20 та усунути виявлені під час перевірки недоліки.
За результатами проведеної позапланової перевірки стану виконання припису, встановлено, що товариством не виконано вимоги припису, щодо встановлення огорожі зони суворого санітарного режиму 1 поясу свердловини № 534-В(16).
ТОВ «Агрофірма імені А.Суворова» винесено припис від 20.08.2021 № 06/1-14/612/21 та складено протокол про адміністративні правопорушення від 18.08.2021 № 002155 та постанова про накладення адміністративного стягнення від 18.08.2021 № 412/03/2-08, за невиконання припису від 02.04.2021 №06/1-14/154/21.
Відповідно до статті 55 ВК України, керуючись пунктами 4 та 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України листом від 27.10.2021 №12260/2.3/6-21 винесла Держводагентству припис від 21.09.2021 № 01/03/2/2021 про анулювання в установленому порядку дозволу на спеціальне водокористування від 26.11.2020 № 209/ЗП/49д-20.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною 1 ст. 49 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Згідно п.9 ч.1 ст. 16 Водного кодексу України, до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить видача дозволів на спеціальне водокористування.
Відповідно до п.1 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №393 від 20.08.2014, Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.
Статтею 55 Водного кодексу України передбачені підстави припинення права спеціального водокористування, а саме п.4 ч.3 якої встановлено, що орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, зокрема порушення умов спеціального водокористування та охорони вод, стосовно яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, раніше було видано припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
З системного аналізу наведених норм слідує, що органом уповноваженим звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу на спеціальне водокористування, є саме Державне агентство водних ресурсів України, як центральний виконавчої влади, який, на момент розгляду справи, реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Водного кодексу України, видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Абзацом 7 ч.7 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» також передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав, а саме здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
З матеріалів справи судом встановлено, що станом на момент розгляду справи анульовано дозвіл на спеціальне водокористування від 26.11.2020 № 209/ЗП/49д-20.
Відповідно до статті 55 Водного кодексу України, припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, анулює його у разі:
звернення водокористувача із заявою про анулювання дозволу на спеціальне водокористування;
визнання водного об'єкта таким, що має особливе державне значення, наукову, культурну чи лікувальну цінність;
припинення юридичної особи (злиття, приєднання, поділ, перетворення, ліквідація) або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, смерті фізичної особи, яка одержала дозвіл.
ТОВ «Агрофірма імені А.Суворова» було подано заяву за допомогою інформаціної системи «Портал е-посулг Державного агентства водних ресурсів України», в якій заявник просив анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 26.11.2020 № 209/ЗП/49д-20. Заява зареєстрована за вх. №770/ЗП/40-21.
Наказом про анулювання дозволу на спеціальне водокористування виконуючого обов'язки Голови Державного агентства водних ресурсів України від 22.12.2021 №1025 відповідно до статей 49 та 55 Водного кодексу України, пункту 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10.08.1992 №459» (із змінами), анульовано дозвіл на спеціальне водокористування від 26.11.2020 № 209/ЗП/49д-20, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені А.Суворова» (код згідно з ЄДРПОУ 00849209) сектором у Запорізькій області Державного агентства водних ресурсів України. Підстава: заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені А.Суворова» від 08.12.2021.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на момент прийняття рішення по справі, фактично відсутній предмет спору, а тому відсутні підстави для анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 26.11.2020 № 209/ЗП/49д-20.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази у їх сукупності, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 9, 73, 74, 75, 76, 77, 90, 143, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Державного агентства водних ресурсів України (01004, м.Київ, вул.Велика Васильківська, буд.8, код ЄДРПОУ 37472104) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені А.Суворова» (71404, Запорізька область, Великобілозерський район, с.Велика Білозерка, вул.Перемоги, буд.102), третя особа Державна екологічна інспекція Південного округу (73003, м.Херсон, провулок Козацький, буд.10, код ЄДРПОУ 43877338), третя особа Державна екологічна інспекція України (01042, м.Київ, провулок Новопечерський, 3, корпус 2 код ЄДРПОУ 37508533) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування - відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторони не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова