про заміну сторони у виконавчому провадженні
21 липня 2022 року м. Житомир справа № 240/2312/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
В провадженні судді Житомирського окружного адміністративного суду Черноліхова С.В. перебувала справа №240/2312/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
За наслідками розгляду вказаної справи, судом прийнято рішення від 18 лютого 2020 року, яким позов задоволено.
Для забезпечення примусового виконання вищезазначеного рішення від 18.02.2020 у справі №240/2312/19, Житомирський окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчі листи:
- від 03.09.2020 №4826 2020 р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року;
- від 03.09.2020 №4827 2020 р. про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 768,40 грн. сплаченого судового збору.
Вищезазначений виконавчий лист від 03.09.2020 №4826 2020 р. по справі №240/2312/19 був звернений ОСОБА_1 до примусового виконання.
28 вересня 2021 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Пономарьовою К.В. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №66951550 з примусового виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 №4826 2020 р. по справі №240/2312/19. Боржником у вказаному виконавчому провадженні є Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
02 травня 2022 року до суду надійшла заява, в якій ОСОБА_1 просив замінити боржника у вищезазначеному виконавчому провадженні з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на його правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
У зв'язку з призовом судді Черноліхова С.В. на військову службу, розпорядженням керівника апарату Житомирського окружного адміністративного суду відповідно до ч. 9 ст. 31 КАС України та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.10 №30 (із змінами і доповненнями) було призначено повторний автоматизований розподіл справи №240/2312/19, що перебувала в провадженні судді Черноліхова С.В., для вирішення заяви ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.06.2022 головуючим суддею для розгляду заяви ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 №4826 2020 р. по справі №240/2312/19 було визначено суддю Черняхович Ірину Едуардівну.
Суд вважає за можливе здійснити розгляд і вирішення вказаної заяви в письмовому провадженні.
Розглянувши заяву вищезазначену заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Однією із підстав процесуального правонаступництва є припинення юридичної особи.
Згідно з частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Приписами частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Судом встановлено, що 16 грудня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" №1635-р, якою вирішив:
- здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX “Про утворення та ліквідацію районів”, шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1;
- утворити районні державні адміністрації в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, як нові юридичні особи публічного права згідно з додатком 2;
- здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій, утворених згідно з абзацом третім цього пункту, згідно з додатком 3.
Крім того, 16 грудня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1321, якою затверджено Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються (далі - Порядок №1321).
Вищезазначений Порядок №1321 визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв'язку із зміною адміністративно-територіального устрою України.
Дія цього Порядку поширюється на райдержадміністрації, які у зв'язку з прийняттям постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" підлягають утворенню та/або реорганізації (п. 2 Порядку №1321).
Пунктом 4 Порядку №1321 визначено, що у випадку, якщо територія району, ліквідованого Верховною Радою України, включається до території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого вже існує райдержадміністрація, райдержадміністрація, що діяла на території ліквідованого району, реорганізується шляхом її приєднання до райдержадміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1321 у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів, перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється.
Згідно з пунктом 8 Порядку №1321 у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів, перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації реорганізоване шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, структурний підрозділ якого, згідно Положення про Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, затвердженого розпорядженням голови Коростенської районної державної організації від 02.06.2020 № 104, забезпечує в районі реалізацію державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; організовує роботу з призначення та виплати компенсацій, надання інших соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до законодавства України.
Таким чином, обов'язок щодо призначення та виплати компенсацій, надання інших соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до законодавства України, перейшли від Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА до Управління соціальної політики Коростенської РДА.
Оскільки відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області фактично вибуло, а його правонаступником є Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, то суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 та заміни боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 №4826 2020 р. по справі №240/2312/19 з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на його правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Замінити боржника у виконавчому провадженні ВП №66951550 з примусового виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду від 03.09.2020 №4826 2020 р. по справі №240/2312/19 - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. І. Франка, 5, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501; код ЄДРПОУ 03192690).
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Е.Черняхович