Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 липня 2022 року Справа№200/1388/22
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства “Донрибкомбінат”
до відповідача: Головного управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС: 44070187
про: скасування наказу Головного управління ДПС у Донецькій області № 1758-п від 07 жовтня 2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ».
Позивач, Приватне акціонерне товариство “Донрибкомбінат”, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування наказу ГУ ДПС у Донецькій області №1758-п від 07.10.2021 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ “Донрибкомбінат”.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Головним управлінням ДПС у Донецькій області 07.10.2021 року прийнято наказ № 1758-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ», відповідно до якого передбачено проведення з 25.10.2021 року тривалістю 10 робочих днів перевірки за період діяльності з 01.07.2017 року по 30.06.2021 року з метою перевірки з питань дотримання правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та правильності нарахування, обчислення, сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.03.2012 року по 30.06.2021 року. Позивач вважає вказаний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки на думку позивача відповідно до приписів пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України ПрАТ «ДОНРИБКОМБІНАТ» може бути включено до оновленого план - графіку проведення планових документальних перевірок протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину. Враховуючи зазначені обставини позивач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідач вказує, що Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни до Податкового кодексу України: підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2. Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, визначено установлення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім: документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Відповідач зазначає, що дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Відповідними постановами дія карантину продовжувалася. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 року № 104 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» дію карантину продовжено до 30.04.2021 року. Відповідно до вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОУІР-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
На підставі вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» уряд прийняв Постанову від 03.02.2021 № 89. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням пункту 77.4 статті 77 Кодексу.
Отже, за вимогами пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України № 89 від 03.02.2021 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» установлений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім прямо передбачених випадків. На підставі вищенаведених норм ГУ ДПС у Донецькій області було прийнято наказу від 07.10.2021 № 1758-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Донрибкомбінат» (код ЄДРПОУ 00476625)».
З огляду на зазначені обставини відповідач вважає, що спірний наказ прийнятий у межах та у спосіб визначений чинним законодавством, у зв'язку з чим вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2022 року клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
У зв'язку з відрахуванням судді Толстолуцької М.М. зі штату Донецького окружного адміністративного суду та згідно розпорядження Донецького окружного адміністративного суду № 194 від 03 червня 2022 року було призначено повторний автоматичний розподіл справ між суддями по справі № 200/1388/22.
Відповідно до повторного автоматичного розподілу справ вказану адміністративну справу передано на розгляд судді Олішевській В.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2022 року справу прийнято до провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «ДОНРИБКОМБІНАТ» зареєстровано в якості юридичної особи 22.01.1999 року, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за номером 00476625, зареєстроване місцезнаходження: 84173, Донецька обл., Краматорський р-н, селище Мирне.
Судом встановлено, що листом від 02.03.2021 року № 5415/7/99-00-07-09-03-07 Державна податкова служба України повідомила Головні управління ДПС в областях, що розділ І «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» та розділ ІV «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік з урахуванням внесених коригувань у лютому 2021 року затверджено Головою Державної податкової служби України ОСОБА_1 26.02.2021 року.
07.10.2021 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято наказ № 1758-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ», відповідно до якого наказано провести документальну планову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ» з 25.10.2021 року тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.07.2017 року по 30.06.2021 року з метою перевірки питань дотримання правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та правильності нарахування, обчислення, сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.03.2012 року по 30.06.2021 року.
Відповідно до повідомлення від 08.10.2021 року № 979/05-99-07-21 та направлень на перевірку від 13.10.2021 року № 2182, № 2183 Головним управлінням ДПС у Донецькій області розпочато проведення документальної планової виїзної перевірки.
Судом встановлено, що директор ПрАТ «ДОНРИБКОМБІНАТ» звернувся до В.о. начальника ГУДПС у Донецькій області із заявою, відповідно до якої просив зупинити перевірку згідно наказу ГУДПС у Донецькій області від 07.10.2021 року № 1758 та надати термін 90 календарних днів їх відновлення.
25.10.2021 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області складено акт № 879/05-99-07-212/00476625 «Про неможливість подальшого проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ» за період діяльності з 01.07.2017 року по 30.06.2021 року з метою перевірки з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.03.2012 року по 30.06.2021 року».
Наказом Головного управління ДПС у Донецькій області від 26.10.2021 року № 1864-п «Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ», перенесено встановлений наказам Головного управління ДПС у Донецькій області від 07.10.2021 року № 1758-п термін проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ «ДОНРИБКОМБІНАТ» до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених пунктом 44.5 статті 44 Податкового кодексу України строків.
Листом від 24.01.2022 року № 0017/01 Приватне акціонерне товариство «ДОНРИБКОМБІНАТ» повідомило Головне управління ДПС у Донецькій області, що вважає проведення планової виїзної перевірки незаконним, а наказ Головного управління ДПС у Донецькій області № 1758-п про проведення документальної планової виїзної перевірки, яка повинна розпочатися з 25.10.2021 року тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01.03.2012 року по 30.06.2021 року (початок якої було перенесено згідно листа ПрАТ «ДОНРИБКОМБІНАТ» від 25.10.2021 року та наказу ГУДПС у Донецькій області від 26.10.2021 року № 1864-п на термін 90 днів - на 24.01.2022 року) таким, що не відповідає чинному законодавству.
24.01.2022 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області складено акт № 38/05-99-07-21-05/00476625 про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної планової виїзної перевірки, фактичної перевірки.
Позивач не погодившись з наказом Головного управління ДПС у Донецькій області №1758-п від 07.10.2021 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ “Донрибкомбінат”, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України зокрема передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1.1 статті 1 ПК України визначено, що платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 77.4 статті 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до пунктів 77.6-77.9 статті 77 Податкового кодексу України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу. Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу. Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу. Порядок оформлення результатів документальної планової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (в редакції на момент винесення наказу) установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім: документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Тобто, вимоги пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України пов'язані та прямо відсилають до актів Кабінету Міністрів України, на підставі яких завершується дія карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 9 грудня 2020 року № 1236 установлено з 19 грудня 2020 року до 31 грудня 2021 року на території України карантин. Термін якого було продовжено до 31 серпня 2022 р.
Отже, Кабінетом Міністрів України на момент прийняття спірного наказу не приймалось рішення про завершення дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а відтак діяв мораторій на проведення документальних планових перевірок платників податків.
Відповідно до вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17 вересня 2020 року №909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік"" на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
На підставі цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №89 від 3 листопада 2021 року "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки" якою було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб:
- тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 р. та не були завершеними;
- документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Кодексу;
- документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 та/або 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, суб'єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24 квітня 2020 року №568-ІХ);
- документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
- документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.
Водночас, мораторій на проведення податкових перевірок на період карантину прямо закріплений пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України (в редакції на момент винесення спірного наказу) та вказана норма в частині обмежень на проведення планових перевірок, була чинною, її дія не зупинялась.
Відповідно до пункту 2.1 статті 2 Податкового кодексу України, зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.
Тобто, зміна приписів Податкового кодексу України здійснюється виключно законами про внесення змін до Кодексу, відповідно зміна строків, дії мораторію може бути здійснення виключно шляхом прямого внесення змін до Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
За загальним правилом вирішення колізій, передбаченим частиною третьою статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Відповідно, за наявності суперечливих правил і положень щодо дії мораторію на проведення перевірок, які містяться у Податковому кодексу України, з одного боку і в постанові Кабінету Міністрів України з іншого боку - застосуванню підлягають положення і правила саме Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанов Верховного суду від 22.02.2022 року у справі № 420/12859/21.
Окрім цього, суд вказує на те, що вищезазначене рішення Верховного суду необхідно застосовувати в сукупності з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2022 року у справі № 640/18314/21, яким визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок».
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2022 року № 640/18314/21 набрало законної сили 05.07.2022 року.
Отже, на сьогодні постанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», яка стала підставою для прийняття спірного наказу про проведення перевірки Головним управлінням ДПС у Донецькій області скасована у судовому порядку.
На підставі вищевикладеного, суд вважає наказ ГУ ДПС у Донецькій області №1758-п від 07.10.2021 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ «Донрибкомбінат» протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Приписами частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ» до Головного управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС: 44070187) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Донецькій області № 1758-п від 07 жовтня 2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ».
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд приходить висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 2481 грн.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ» до Головного управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС: 44070187) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Донецькій області № 1758-п від 07 жовтня 2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Донецькій області № 1758-п від 07 жовтня 2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТ».
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «ДОНРИБКОМБІНАТА» (код ЄДРПОУ 00476625, місцезнаходження: 84173, Донецька область, с. Мирне) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС: 44070187, місцезнаходження: вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515) судовий збір в розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня.
Повний текст рішення складено та підписано 21 липня 2022 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська