Справа № 132/933/22
Провадження №2-о/132/47/22
Номер рядка звіту 17
про відкриття провадження у справі
"21" липня 2022 р. м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Сєлін Є.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Хмельницьке шосе, будинок № 7) про встановлення юридичного факту належності правовстановлюючого документа,
11.05.2022 року до Калинівського районного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа - Головне управління ПФУ у Вінницькій області про встановлення юридичного факту належності правовстановлюючого документа, яку згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.05.2022 року передано на розгляд судді Сєліну Є.В.
Ухвалою судді Калинівського районного суду Вінницької області Сєліна Є.В. від 13.05.2022 року, вказану заяву залишено без руху, заявнику наданий строк для усунення її недоліків, зокрема для обґрунтування заявленої вимоги зобов'язального характеру щодо зобов'язання Пенсійного фонду України внести зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу в Реєстрі, та змінити номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, на предмет вирішення цього питання у порядку, визначеному ЦПК України для розгляду справ в окремому провадженні.
На підставі ухвали судді Калинівського районного суду Вінницької області Сєліна Є.В. від 25.05.2022 року, продовжено ОСОБА_1 процесуальний строк для усунення недоліків її заяви.
Недоліки заяви не були усунені ОСОБА_1 у повному обсязі, а саме не обґрунтовано нею вимогу зобов'язального характеру щодо зобов'язання Пенсійного фонду України внести зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу в Реєстрі, та змінити номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, на предмет вирішення цього питання у порядку, визначеному ЦПК України для розгляду справ в окремому провадженні.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження.
Згідно частини 7 статті 19 ЦПК України, окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 1-1) обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх; 2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; 4) усиновлення; 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення; 6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі; 7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність; 8) визнання спадщини відумерлою; 9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; 10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу; 11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб. У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом (стаття 293 ЦПК України).
Частинами 1, 2 статті 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як вбачається із поданої ОСОБА_1 у порядку окремого провадження заяви, вона містить вимогу про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, а саме архівної довідки Комунальної установи «Калинівський районний трудовий архів» від 26.07.2021 року № 649, вкладишу до трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 , а також вимогу зобов'язального характеру щодо зобов'язання Пенсійного фонду України внести зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу в Реєстрі, та змінити номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Вимога заявника про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, подана відповідно до положень статті 315 ЦПК України, за формою та змістом відповідає вимогам статті 318 ЦПК України, подана за місцем проживання заявника в порядку статті 316 ЦПК України, а тому підсудна Калинівському районному суду Вінницької області, та підлягає розгляду в порядку окремого провадження.
Щодо вимоги зобов'язального характеру про зобов'язання Пенсійного фонду України внести зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу в Реєстрі, та змінити номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб, то суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 14-1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру. Такі обов'язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року №10-1 (далі - Положення 10-1).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно з пунктами 4, 5 частини 1 статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначений положеннями статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Згідно з частинами 1, 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 року № 8-1), реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Абзацами другим, третім пункту 4 розділу IV Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Отже, вказана вимога не може бути розглянута судом в порядку окремого провадження, а тому в цій частині заявнику необхідно відмовити у відкритті провадження.
Відповідно до частини 4 статті 315 ЦПК України, суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо зі змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.13, 186-187, 258-261, 272, 293-294, 315-318, 353 ЦПК України, суддя, -
Відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в частині вимоги про встановлення юридичного факту належності правовстановлюючого документа, розгляд якої здійснити в порядку окремого провадження.
Призначити судове засідання на 11 серпня 2022 року на 09год. 00хв.
Невідкладно направити заінтересованій особі копію заяви з доданими до неї документами, та роз'яснити право на подання письмового пояснення (заперечення) із посиланням на докази, якими вони обґрунтовуються.
Відмовити у відкритті провадження у справі в частині вимоги зобов'язального характеру про зобов'язання Пенсійного фонду України внести зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу в Реєстрі, та змінити номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб, з підстав, зазначених в мотивувальній частині цієї ухвали.
Копію цієї ухвали невідкладно направити особам, які беруть участь у справі.
Можливість отримати інформацію щодо справи, що розглядається, учасники справи мають на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за наступною веб-адресою сторінки: http//court.gov.ua/fair/.
Ухвала суду першої інстанції щодо відмови у відкритті провадження у справі згідно вимог статті 353 ЦПК України, може бути оскаржена окремо від рішення суду в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (постановлення), в іншій його частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя