Справа №621/815/22
Провадження № 3/621/231/22
Іменем України
21 липня 2022 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за статтею 124, частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
27 травня 2022 року о 17:10 годині по вул. Дружби, 19 в с. Шелудьківка Чугуївського Харківської області, ОСОБА_1 керуючи належним ОСОБА_2 , автомобілем Chery Amulet, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не врахувавши дорожню обстановку, не вибравши безпечної швидкості руху, не впорався з кернуванням та допустив наїзд на перешкоду (паркан). В результаті ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження. Таким чином, ОСОБА_1 порушив п.12.1 Правил дорожнього руху України.
Крім того, 27 травня 2022 року о 17:10 годині в с. Шелудьківка Чугуївського Харківської області по вул. Дружби поблизу будинку 19, ОСОБА_1 , керував автомобілем Chery Amulet, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів. На вимогу працівників поліції пройти у встановленому порядку огляд на стан сп'яніння, у присутності двох свідків, відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, яким передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Факт належного повідомлення ОСОБА_1 про місце і час розгляду матеріалу про його притягнення до адміністративної відповідальності підтверджується: відомостями протоколів про адміністративне правопорушення, складених у присутності ОСОБА_1 де йому повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться у Зміївському районному суді, протокол ОСОБА_1 підписав без зауважень; відомостями списку справ, призначених до розгляду у Зміївському районному суді Харківської області, що розміщений на загально доступному офіційному веб-порталі Судової влади України; відомостями відстеження поштових відправлень, відповідно до яких рекомендовані повідомлення з викликом до суду отримано ОСОБА_1 особисто (а.с. 14, 15).
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неприбуття в судове засідання особи, що притягується до відповідальності за статтею 124, статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не перешкоджає судовому розгляду справи за її відсутністю.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутньою на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки здійснення прав, гарантованих статтею 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.
Практика Європейського суду з прав людини, у своїх рішеннях, вказує, що кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Так, у рішенні Європейського Суду з прав людини «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року зазначено, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Стосовно справи про адміністративне правопорушення розумність таких інтервалів часу обумовлюється положеннями статей 38, 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де зазначено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи, а строк для накладення адміністративного стягнення обмежується трьома місяцями з дня вчинення правопорушення.
З урахуванням викладеного, а також враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Ознайомившись з наданими матеріалами, дійшов наступного висновку.
Дії водія ОСОБА_1 співробітниками СРПП ВП № 2 Чугуївського РУПГУНП в Харківській області про порушення ним пунктів 2.5 та 12.1 Правил дорожнього руху України кваліфіковані вірно, так як згідно з пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Відповідно до пункту 12.1 Правил - під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Під час судового розгляду досліджені наступні докази:
- протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №319343 від 27.05.2022, в якому викладено зазначені вище обставини правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124Кодексу України про адміністративні правопорушення. (а. с. 1);
- протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №319344 від 27.05.2022, в якому викладено зазначені вище обставини правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 130Кодексу України про адміністративні правопорушення. (а. с. 2);
- даними рапорту старшого інспектора чергового ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області Гордієнка Є.В. від 27.05.2022. про факт скоєння дорожньо-транспортної пригоди особою у стані алкогольного сп'яніння (а.с. 4);
- схема місця дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 27.05.2022 о 17:10 годині в с. Шелудьківка Чугуївського Харківської області по вул. Дружби поблизу будинку 19, де зафіксовано розташування транспортного засобу після ДТП, місце зіткнення, напрям його руху та механічні пошкодження (а. с. 5);
- письмові пояснення свідків дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , щодо зазначених вище обставин ДТП, яка сталася з вини ОСОБА_1 , який перебував у стані алкогольного сп'яніння (а. с. 6, 8).
- письмовими поясненнями особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 щодо зазначених вище обставин (а. с. 7).
На підставі вищевикладеного, враховуючи особу правопорушника, в діях ОСОБА_1 вбачаю ознаки адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124, частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів; відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Враховуючи конкретні обставини правопорушень, дійшов висновку, що на ОСОБА_1 , належить накласти стягнення, передбачене санкцією частини 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, а також, відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», стягнути з нього судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 36, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень:
1) передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 к., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік;
2) передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн 00 коп.
Остаточно, на підставі положень статті 36 КУпАП, на ОСОБА_1 накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп., які перерахувати на які перерахувати на р/р UA168999980313020149000020001, отримувач коштів ГУК Харківська обл./ 21081300, код ЄДРПОУ: 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 2108130, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Строк сплати штрафу не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.
У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України (стягувачем є Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 к., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
На постанову може бути подана апеляція до Полтавського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя: