Постанова від 08.10.2007 по справі 7а/132-3523

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"08" жовтня 2007 р.

Справа № 7а/132-3523

16 год. 20 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області у складі:

судді Стадник М.С.

при секретарі судового засідання Підлубної О.В.

Розглянув справу:

За позовом: Збаразької районної державної адміністрації, м. Збараж, майдан І. Франка, 1, Тернопільської області, 47302

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: 1) Тернопільська обласна державна адміністрація, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, 46021

2) Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, 46021

до відповідача: Збаразької міської ради, м. Збараж, вул. Б. Хмельницького, 4, Тернопільської області, 47302

за участю представників сторін:

позивача: Іванів Андрій Богданович -довіреність № 12-1392/01-17 від 28.08.07р.;

П'єх Любов Ярославівна -довіреність № 12-1391/01-17 від 28.08.07 року;

відповідача: Бірковий Юрій Мирославович -довіреність № 01-2643/11-16 від 11.06.07р.;

Виклюк Олександр Володимирович -довіреність № 13-1392/01-17 від 11.06.07р.;

третьої особи 1: Іщук Віталій Петрович -довіреність № 12-1392/01-17 від 28.08.07р..

Суть справи:

Збаразька районна державна адміністрація звернулася з позовною заявою про визнання незаконними та скасування рішень № 349 та № 351 від 27.07.2007р., визнання неправомірними дій виконавчого комітету Збаразької міської ради щодо розгляду на засіданні виконкому питання про прийняття у комунальну власність 45-ти квартирного житлового будинку по вул. Грушевського, 70а у м. Збараж та щодо відмови у виділенні 4-х квартир Збаразькій районній державній адміністрації.

Представникам сторін роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).

В судовому засіданні з 24.09.2007р. до 08.10.2007р. на підставі ст. 150 КАС України оголошувалася перерва для надання сторонам можливості подати додаткові матеріали в обґрунтування заявлених вимог та заперечень та за клопотанням позивача викликано для дачі показань свідків: Точку В.О., Лісового В.М., Чванів О.І., Гнип Б.М. та Хрін Г.Ф..

Свідки в судове засідання не з'явилися.

Представник позивача відмовився в судовому засіданні від клопотання щодо допиту свідків, зазначивши, що не зважаючи на те, що особи, які мали дати свідчення, додатково би підтвердили незаконність дій виконавчого комітету які стосуються порушення порядку розгляду ним питання по даному будинку та проведення самого будівництва та відсутності будь -якої участі міської ради у його проведенні, мотивує свою відмову актуальністю даного спору та з метою не затягування розгляду справи.

Суд, прийняв заявлене клопотання до розгляду та задовольнив його, враховуючи відсутність заперечень інших представників сторін.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 27.07.2007р. Виконавчим комітетом Збаразької міської ради безпідставно та з порушенням порядку встановленого Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та не в межах наданих чинним законодавством повноважень прийнято рішення № 349 «Про прийняття новозбудованого 45-ти квартирного житлового будинку по вул. Грушевського, 70 в комунальну власність Збаразької міської ради». Звертає увагу суду на те, що неправомірно прийняте рішення № 349 тягне за собою скасування рішення № 351 від 27.07.2007р., яким проведено розподіл квартир даного будинку, та п. 2 якого відмовлено Збаразькій районній державній адміністрації у наданні чотирьох квартир, чим порушено розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 340 від 05.06.2007р., розпорядника державних коштів.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що прийняті виконавчим комітетом рішення не суперечать вимогам чинного законодавства. Просить суд звернути увагу на те, що Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації згідно АВІЗО № 30, який є актом передачі, передало безоплатно на баланс міської ради, а отже у власність, 45-квартирний будинок по вул. Грушевського, 70а у м. Збараж, а подальші дії Виконавчого комітету відповідають вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та нормам Житлового кодексу України.

Представник Тернопільської обласної держаної адміністрації пояснив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 846 від 29.05.2000р. «Про комплексну програму збереження історичної забудови центральної частини міста Збаража» у м. Збараж по вул. Грушевського, 70а збудовано за рахунок коштів державного, обласного і районного бюджетів, 45-ти квартирний будинок для відселення жителів з аварійних будинків центральної частини міста. Також повідомив, що адміністрацією, як замовником будівництва, зазначений будинок в порядку установленому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» у власність чи користування Збаразькій міській раді не передавався, а тому вважає прийняті виконавчим комітетом спірні рішення такими, що суперечать чинному законодавству.

Представник Управління капітального будівництва облдержадміністрації повідомив суду, що на підставі розпорядження голови обласної державної адміністрації № 387 від 26.06.2007р., шляхом оформлення Авізо № 30 направленого голові Збаразької міської ради, на основі акту державної комісії про введення в експлуатацію закінченого будівництвом будинку, передало на баланс 45-ти квартирний житловий будинок на умовах визначених Розпорядженням голови облдержадміністрації № 340 від 05.06.2007р..

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, судом встановлено:

- Виконавчий комітет Збаразької міської ради 27.07.2007р., керуючись ст.ст. 30, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»(далі Закон про місцеве самоврядування) прийняв рішення № 349 «Про прийняття новозбудованого 45-ти квартирного житлового будинку по вул. Грушевського, 70а в комунальну власність Збаразької міської ради», яким прийняв у комунальну власність міста житловий будинок та вирішив оформити право власності на нього за територіальною громадою в особі Збаразької міської ради.

- Рішенням № 351 від 27.07.2007р. «Про розподіл квартир в 45-ти квартирному житловому будинку по вул. Грушевського, 70а» вирішено відселити мешканців з аварійних будинків центральної частини міста майдан І.Франка, №№ 16-42, вул. Незалежності, 2 відповідно до додатку № 1 до рішення та відмовлено у наданні 4 квартир в даному будинку для Збаразької районної державної адміністрації.

Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому суд виходив з наступного:

- згідно ст. 19 Конституції України, ст. 24. Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон про місцеве самоврядування) органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- порядок безоплатної передачі об'єктів права державної власності (об'єктів соціальної інфраструктури) у комунальну власність територіальних громад із сфери управління місцевих органів виконавчої влади визначено Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (далі Закон України) та «Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій» затвердженим постановою КМ України від 06.11.1995р. № 891 (далі Положення про передачу об'єктів). Відповідно до абз. 2 п. 1 даного Положення, затверджений порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду застосовується і в інших випадках з дотриманням норм Закону України, Закону про місцеве самоврядування та інших законодавчих актів.

Згідно ст.ст. 3, 4 Закону України, ініціатива щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури (житловий фонд) у комунальну власність може виходити від місцевих органів виконавчої влади, уповноважених управляти державним майном та за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.

Надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність віднесено відповідно до п. 51 ст. 26 Закону про місцеве самоврядування до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, які вирішують дані питання на пленарних засіданнях.

Передача об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, склад та голову якої призначає виконавчий орган відповідної ради, що приймає у власність об'єкт передачі (ст. 6 Закону України).Порядок утворення і роботи комісії, згідно п.3 ст. 6 Закону України, п. 5 Положення про передачу об'єктів, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. 5., 6. ст. 7 Закону України передача об'єкта державної власності оформляється актом приймання-передачі, за формою затвердженою КМ України, який підписується головою та членами комісії і з дати підписання якого виникає право власності на об'єкт передачі. Форма такого акту затверджена постановою КМ України від 06.11.1995р. № 891, як додаток до Положення про передачу об'єктів . Такий акт приймання -передачі, згідно п. 9 даного Положення, затверджується держадміністрацією або виконкомом, який утворив комісію.

Матеріалами справи підтверджено, що виконавчий комітет, приймаючи спірні рішення, порушив вищезазначені норми чинного законодавства.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 846 від 29.05.2000р. (далі Постанова) затверджено «Комплексну програму збереження історичної забудови центральної частини м. Збаража» (далі Програма), однією з основних завдань якої є здійснення комплексу будівельних, ремонтно - будівельних робіт та будівництво 45-квартирного житлового будинку для забезпечення відселення жителів з аварійних будинків у центральній частині міста.

Згідно п. 4 Постанови замовниками робіт з реалізації Програми визначено Тернопільську обласну державну адміністрацію, яка відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (далі Закон про державні адміністрації) є органом виконавчої влади в області, до повноважень якої належить здійснення на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління (ч. 1 ст. 19 Закону про державні адміністрації) та Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики. Отже, будівництво будинку № 45 передано Постановою до сфери управління Тернопільської облдержадміністрації.

Функції замовника з будівництва об'єктів житлово -комунального і соціального призначення на території Тернопільської області, забезпечення реалізації державної політики у галузі будівництва, відповідно до «Типового положення про управління капітального будівництва обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації» (затверджена постановою КМ України від 06.09.2000р. №1401) виконує Управління капітального будівництва, яке є структурним підрозділом Тернопільської обласної державної адміністрації (далі УКБ ОДА) і підзвітним та підконтрольним голові держадміністрації та Держбуду з питань, що належать до його компетенції.

На виконання Програми, за зверненням УКБ ОДА від 16.01.2001р., сесією Збаразької міської ради прийнято 07.02.2001р. рішення № 424 «Про погодження місця розташування земельної ділянки під будівництво 45-квартирного житлового будинку та надання дозволу на складання проектно-кошторисної документації та проекту відведення земельної ділянки» п. 1 якого погоджено місце розташування земельної ділянки під будівництво 45-квартирного житлового будинку по вул. Грушевського, 70а, п. 2 надано дозвіл Управлінню капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації на складання проектно-кошторисної документації та проекту відведення земельної ділянки.

Фінансування будівництва 45-квартирного житлового будинку, заплановано здійснювати за рахунок бюджетних коштів, у зв'язку з чим зобов'язано Міністерство економіки та Міністерство фінансів за поданням Тернопільської обласної державної адміністрації і Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики передбачати під час підготовки проектів державного бюджету, Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2001 і наступні роки кошти на фінансування реалізації Програми (п. 2 Постанови).

Довідкою Управління капітального будівництва № 02-9/129 від 07.09.2007р. підтверджено, що фінансування будівництва житлового будинку здійснювалося за рахунок коштів державного, обласного та районного бюджетів, відповідно до якої загальна вартість будівництва склала 4550809,65 грн., із яких 4155000 грн. виділено із державного бюджету, 182809,65 грн. із обласного бюджету та 213000 грн. із районного бюджету, а тому новозбудований будинок є державною власністю, відноситься до житлового фонду та перебуває у сфері управління Тернопільської обласної державної адміністрації. Міська рада не оспорює факту, що з міського бюджету не виділялися кошти на будівництво будинку.

В процесі завершення будівництва, на вимогу райдержадміністрації від 23.01.2007р., виконавчий комітет надав 09.02.2007р. список -довідку про стан квартир аварійних будинків центральної частини міста Збаража, мешканці яких (41чоловік) підлягають розгляду на адміністративне відселення в збудований 45-квартирний будинок по вул. Грушевського, при цьому зазначено, що по даному списку проводиться додатково перевірка на предмет фактичного проживання, потреби забезпечення житлом, законності реєстрації (прописки) до аварійних будинків їх мешканців.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 340 від 05.06.2007р. «Про закінчення будівництва та передачу в експлуатацію 45-квартирного будинку в м. Збараж», враховуючи вищезазначені списки мешканців, зобов'язано УКБ ОДА після прийняття житлового будинку в експлуатацію, передати його у комунальну власність Збаразької міської ради на умовах надання 41 квартири для відселення жителів з аварійних будинків центральної частини міста, 4 квартири -для Збаразької районної державної адміністрації, із яких 2 квартири для забезпечення житлом держаних службовців, які перебувають на квартирному обліку та 2 квартири під службове житло.

Розпорядженням голови Збаразької райдержадміністрації від 26.06.2007р. № 387 затверджено акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом 45-ти квартирного житлового будинку по вул. Грушевського, 70.

УКБ ОДА, керуючись пп. 23 п. 4 Типового положення, одночасно з затвердженим актом державної приймальної комісії направлено на адресу голови Збаразької міської ради два примірника повідомлення (Авізо № 30), в яких зазначено про передачу на баланс міської ради, на умовах зазначених в Розпорядженні № 340 від 05.06.2007р., 45-квартирного житлового будинку.

Міська рада підтвердила прийняття на баланс даного будинку, про що свідчать підписи голови та головного бухгалтера засвідчені печаткою міської ради на другому екземплярі Авізо, яке є для УКБ ОДА підставою для списання вартості закінчених будівництвом об'єктів та відображення його як завершене капітальне будівництво у балансі, а для міської ради підставою для прийняття на баланс вартості об'єкту та відображення його як введення в дію нових основних засобів. Тобто, дане повідомлення, як для УКБ ОДА так і для міської ради є тільки документом який застосовується при здійсненні бухгалтерського обліку основних засобів і не є документом, що підтверджує передачу об'єкта у комунальну власність.

Як доведено матеріалами справи і не оспорюється відповідачем, міська рада питання прийняття у комунальну власність будинку № 45 не розглядала, комісія по прийняттю даного об'єкта не створювалася, будинок не переданий у комунальну власність, про що свідчить відсутність акту прийому -передачі.

При таких обставинах, виконавчий комітет не в межах наданих йому Законом про місцеве самоврядування повноважень, в порушення норм Закону України, прийняв рішення № 349 від 27.07.2007р. про прийняття у комунальну власність міста житловий будинок № 45. При цьому слід зазначити, що ст.ст. 30, 52 Закону про місцеве самоврядування, якими керувався виконавчий комітет при прийняті спірного рішення, не надають йому таких повноважень.

Неправомірними є дії виконавчого комітету при прийнятті рішення № 351 від 27.07.2007р. про розподіл квартир в 45-ти квартирному житловому будинку, оскільки відповідно до пп. 2 п. а ст. 30 Закону про місцеве самоврядування, до власних (самоврядних) повноважень виконавчого комітету належать облік громадян, що потребують поліпшення житлових умов, розподіл та надання відповідно до законодавства їм житла, що належить до комунальної власності. Станом на момент прийняття рішення будинок № 45 не був переданий у комунальну власність, а перебував у державній власності, а отже виконавчий комітет розпорядився не власністю територіальної громади.

Враховуючи, що :

- будівництво даного будинку здійснювалося на виконання державної Програми;

- Рішенням виконавчого комітету № 339 від 27.06.2007р. «Про затвердження списку мешканців аварійних будинків центральної частини міста Збаража (м-н І.Франка №№ 16-42 та вул. Незалежності, 2) на відселення в збудований 45-ти квартирний житловий будинок по вул. Грушевського, 70а» затверджено список мешканців аварійних будинків центральної частини міста, згідно якого в аварійних будинках центральної частини міста проживає 40 мешканців, які підлягають розгляду на відселення в збудований 45-квартирний будинок по вул. Грушевського 70а, згідно примітки дані списки потребували додаткового вивчення, інших списків виконавчий комітет не затверджував;

- Розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 340 від 05.06.2007р. (розпорядник, одержувач, бюджетних коштів за бюджетним призначенням згідно «Бюджетного кодексу України») прийнято в межах повноважень рішення закріпити за районною держадміністрацією, органом виконавчої влади в районі, чотири квартири, які залишилися після виконання Програми. Правомірність прийняття Розпорядження підтверджено також листом Міністерства юстиції України від 06.06.2007р. № 19-9-4560 направленого на адресу виконавчого комітету Збаразької міської ради та підготовленого на виконання доручення КМ України за участю Міністерства з питань житлово -комунального господарства та Тернопільської обласної державної адміністрації, а тому виконавчий комітет не мав права здійснювати його заселення поза межами Програми не маючи на те відповідного дозволу та не враховуючи Розпорядження облдержадміністрації.

Приймаючи до уваги, що відповідно до п. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на орган який його прийняв, тобто відповідача, який не довів правомірність своїх дій при прийнятті рішень, а тому позовні вимоги позивача про скасування рішень Виконавчого комітету Збаразької міської ради № 349 та № 351 підлягають задоволенню, як обґрунтовано заявлені та доведені матеріалами справи.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6 ,7, 86, 160-163, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Скасувати рішення виконавчого комітету Збаразької міської ради № 349 «Про прийняття новозбудованого 45-ти квартирного житлового будинку по вул. Грушевського, 70а в комунальну власність Збаразької міської ради та № 351 «Про розподіл квартир в 45-ти квартирному житловому будинку по вул. Грушевського, 70а» прийняті 27.07.2007р., як такі що суперечать чинному законодавству.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі (22 жовтня 2007р.) до Львівського адміністративного апеляційного суду, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя М.С. Стадник