Справа № 210/3723/21
Провадження № 2/210/175/22
іменем України
19 липня 2022 року Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Літвіненко Н. А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям,-
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям та просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачену суму державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 36849,18 грн. та судовий збір у розмірі 2270,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач вказував на те, що 16.07.2013Р. ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену заяву та декларацію про доходи та майновий стан. На підставі наданих документів 18.07.2013 Управлінням було прийнято рішення про призначення з 01.07.2013 по 31.03.2031 включно сім'ї Відповідачки допомоги на дітей одиноким матерям. У даному випадку Відповідачці також було призначено Допомогу у мінімальному розмірі. В подальшому Відповідачка також зверталась до Управління з письмовими заявами про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надавала власноруч заповнені заяви та декларації про доходи та майновий стан - 12.02.2014, 24.10.2014, 05.08.2015, 03.03.2016, 25.11.2016, 26.05.2017, 29.11.2017. За фактом кожного звернення Відповідачки з питання призначення Допомоги на наступний період Управлінням приймалось відповідне рішення (копії рішень, завірених належним чином додаються до позову).При заповненні заяв та декларацій Відповідачка також власноруч ставила підписи про те, що: вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. В 2020 році Управління випадково, і лише після надходження листа від відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Інгулецькому та Металургійному районах у місті Кривому Розі Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 01.09.2020 №2233/20.14-52 дізналось про факт внесення до актового запису №178 від 09 квітня 2013 року про народження ОСОБА_2 на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11.06.2020 відомостей про батька. При цьому у листі мова йде також про те, що матері дитини - ОСОБА_1 09.04.2020 року було видано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян для пред'явлення органам праці та соціального захисту населення (копія листа додається до позову).В подальшому, а саме 10.03.2021 ОСОБА_1 також звернулась з заявою до Управління з проханням призначити державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника. Разом з даною заявою Відповідачка до Управління надала: - ксерокопію свідоцтва про народження (видане повторно) сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис 178, дата видачі свідоцтва 01.09.2020. Згідно з даним свідоцтвом про народження батьком ОСОБА_2 зазначено - ОСОБА_3 ; - ксерокопію свідоцтва про смерть (видане повторно) ОСОБА_3 , актовий запис №840 від 11.10.2017,- копію рішення Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11.06.2020 у справі №210/620/19 (рішення набрало законної сили - 07.08.2020).
Виходячи зі змісту описової частини рішення суду було встановлено, що 1 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою, в якій просила суд встановити факт батьківства ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини.
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 зазначила, що проживала однією сім'єю з ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу з 2007 року, у березні 2013 року у них народився син - ОСОБА_2 , в свідоцтві про народження якого дані про батька дитини записані на підставі частини 1 статті 135 Сімейного Кодексу України. ОСОБА_3 визнавав своє батьківство відносно сина ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, не встигши подати заяву про визнання свого батьківства. Тому, з метою отримання, їх спільним сином, спадщини, яка відкрилась після його смерті та отримання сином пенсії по втраті годувальника, просила задовольнити заявлені позовні вимоги. Відповідно до рішення Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11.06.2020 у справі №210/620/19 позовні вимоги ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження - було задоволено. Судом також встановлено факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та вирішено внести відповідні зміни до актового запису про народження №178 від 09 квітня 2013 року ОСОБА_2 , вчиненого Дзержинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області зазначивши у графі «БАТЬКО» - ОСОБА_3 .
Враховуючи все вище наведене, факт не зазначення в жодній декларації відомостей про батька дитини, позивач доходить до висновку, що Відповідачка свідомо приховала відомості про факт наявності спільної з ОСОБА_3 дитини - сина ОСОБА_4 , як від особи, з якою вона не перебувала в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона вела спільне господарство, разом проживала і виховувала сина (як встановлено показаннями свідків та Жовтневим районним судом м.Кривого Рогу) увесь період отримання Допомоги, що вплинуло на встановлення права на таку Допомогу. Сума надміру виплаченої Допомоги в період з липня 2013 року по квітень 2018 року включно склала - 36849 грн. 18 коп.
23.03.2021 в приміщенні Управління Відповідачці особисто під підпис було вручено письмове повідомлення №01-07/1550 з повідомленням про необхідність повернення надміру виплачених коштів в строк до 23 квітня 2021 року. Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, Відповідачкою у добровільному порядку не повернуто надміру отриману Допомогу у сумі 36849 грн. 18 коп. На підставі вище викладеного Позивач просить суд стягнути з Відповідача на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 36849 грн. 18 коп. а також судовий збір у розмірі 2270 грн.
Ухвалою від 13.07.2021 року суд вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачу направлялась позовна заява з додатками та копія ухвали про прийняття до розгляду та відкриття провадження за адресою місця реєстрації. Вказане повернулось на адресу суду з відміткою «вручено адресату».
Станом на 19.07.2022 року відповідачем відзиву не надано, а також клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, учасниками справи не подавались.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Положеннями ч. 13 ст. 7 ЦПК України передбачено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, доводи, викладені в позовній заяві, з'ясувавши повно та всебічно обставини, факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Управління праці та соціального захисту населення є структурним підрозділом виконкому Металургійної районної у місті Кривому Розі ради (далі - Управління) діє на підставі Положення про управління праці та соціального захисту населення, затвердженого рішенням районної у місті ради від 12.05.2017 №159. Відповідно до п.2.4 Положення, одним з напрямків роботи Управління є призначення і виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
З письмових матеріалів справи судом встановлено, що на підставі поданої 16.07.2013 року особистої заяви та наданих документів ОСОБА_1 , Управлінням було прийнято рішення 18.07.2013р. про призначення сім'ї Відповідачки допомоги на дітей одиноким матерям в період з 01.07.2013 по 31.03.2031 року включно (а.с.29).
Відповідачка також зверталась до Управління з письмовими заявами про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надавала власноруч заповнені заяви та декларації про доходи та майновий стан - 12.02.2014, 24.10.2014, 05.08.2015, 03.03.2016, 25.11.2016, 26.05.2017, 29.11.2017. За фактом кожного звернення Відповідачки з питання призначення Допомоги на наступний період Управлінням приймалось відповідне рішення (а.с.10-28,29-36).
Кожного разу при заповненні заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги Відповідачем особисто під підпис було надано зобов'язання про те, що: вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї(а.с.10-28).
У заяві від 16.07.2013 року, як додаткову інформацію, відповідач вказує, що у шлюбі не перебувала (а.с. 11,12 зворот, 13 зворот,14 зворот, 15 зворот, 16 зворот, 17зворот, 18 зворот).
У поданих позивачу деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач у Розділі 3 вказує, що Цивільного чоловіка не має (а.с. 19-28).
Згідно з абз.1 пункту 34 Порядку (в редакції від 18.04.2013), тобто в редакції чинній на день звернення Відповідачки за допомогою та на день прийняття Управлінням рішення про призначення Допомоги на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою узагальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної, допомоги, затвердженою спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань евроінтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.01.2001 року №486/202/524/455/3370.
До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні. Зазначена допомога призначається на кожну дитину.
Розмір допомоги перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення одержувача допомоги до органу праці та соціального захисту населення.
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Рішенням Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради від 11.02.2020 року ОСОБА_5 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї, з 01.02.2020 року по 31.07.2020 року (а.с. 12).
Рішеннями Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради від 18.07.2013, 17.02.2014, 31.10.2014, 07.08.2015, 10.03.2016, 02.12.2016, 31.05.2017, 04.12.2017 ОСОБА_1 було призначено допомогу сім'ям з дітьми з 01.07.2013 року по 31.03.2031 року включно (а.с. 29-36).
З листа від відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Інгулецькому та Металургійному районах у місті Кривому Розі Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 01.09.2020 №2233/20.14-52 встановлено, що до актового запису №178 від 09 квітня 2013 року про народження ОСОБА_2 на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11.06.2020 унесено відомості про батька. При цьому у листі мова йде також про те, що матері дитини - ОСОБА_1 09.04.2020 року було видано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян для пред'явлення органам праці та соціального захисту населення (а.с.43).
Крім того, як зазначено в позові та підтверджено письмовими матеріалами справи на підставі рішення Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11.06.2020 у справі №210/620/19 яке набрало законної сили - 07.08.2020р. встановлено, що 1 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою, в якій просила суд встановити факт батьківства ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини.
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 зазначила, що проживала однією сім'єю з ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу з 2007 року, у березні 2013 року у них народився син - ОСОБА_2 , в свідоцтві про народження якого дані про батька дитини записані на підставі частини 1 статті 135 Сімейного Кодексу України.
ОСОБА_3 визнавав своє батьківство відносно сина ОСОБА_4 (а.с.46-49).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданої відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Інгулецькому та Металургійному районах у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 840 (а.с.50).
Тому, з метою отримання, їх спільним сином, спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 та отримання сином пенсії по втраті годувальника, відповідачка просила задовольнити заявлені позовні вимоги.
Так, відповідно до рішення Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11.06.2020 у справі №210/620/19 позовні вимоги ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження - було задоволено. Судом також встановлено факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та вирішено внести відповідні зміни до актового запису про народження №178 від 09 квітня 2013 року ОСОБА_2 , вчиненого Дзержинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області зазначивши у графі «БАТЬКО» - ОСОБА_3 . (а.с. 46-49).
Відповідно до копії свідоцтва про народження з відміткою ПОВТОРНО виданої 01.09.2020р. слідує, що батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_3 , мати ОСОБА_1 (а.с. 39).
Відповідно до ч.4 ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Враховуючи все вище наведене, факт не зазначення в жодній декларації відомостей про батька дитини, позивач доходить до висновку, що Відповідачка свідомо приховала відомості про факт наявності спільної з ОСОБА_3 дитини - сина ОСОБА_4 , як від особи, з якою вона не перебувала в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона вела спільне господарство, разом проживала і виховувала сина (як встановлено показаннями свідків та Жовтневим районним судом м.Кривого Рогу) увесь період отримання Допомоги, що вплинуло на встановлення права на таку Допомогу.
Відповідно до п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про їх доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого було надміру виплачені кошти.
Згідно з абз. 2 п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Таким чином, сума надміру виплаченої допомоги ОСОБА_1 в період з липня 2013 року по квітень 2018 року включно склала - 36849 грн. 18 коп. (а.с. 44).
Згідно з абз. 2 п. 49 Порядку суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
23.03.2021 в приміщенні Управління Відповідачці особисто під підпис було вручено письмове повідомлення №01-07/1550 з повідомленням про необхідність повернення надміру виплачених коштів в строк до 23 квітня 2021 року.
Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, Відповідачкою у добровільному порядку не повернуто надміру отриману Допомогу у сумі 36849 грн. 18 коп.
22.03.2021 року та 07.07.2021 року позивачем відповідачу було відправлено рекомендованим листом повідомлення про повернення допомоги на дітей одиноким матерям та про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, й роз'яснено про необхідність повернення надмірно виплаченої суми соціальної допомоги. Однак вимога, виконана не була (а.с. 42,45).
Згідно з ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Оскільки відповідачем ОСОБА_1 в своїх заявах та деклараціях про доходи було вказано недостовірні дані про своє сімейне становище, приховано обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, вимога УСЗН про повернення коштів залишена без виконання, добровільно кошти у повному розмірі повернуті не були, вони підлягають стягненню з відповідача в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 гривні.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 23, 76, 141, 247, 258, 259, 263 - 265, 274, 275, 278, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (ЄДРПОУ 03192336) надміру виплачену суму державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 36849 ( тридцять шість тисяч вісімсот сорок дев'ять гривень) 18 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят гривень) 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Учасники справи можуть ознайомитись з судовим рішенням на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень. Веб-адреса сторінки: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя: Н. А. Літвіненко