Справа № 560/6332/22
іменем України
20 липня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької обласної прокуратури про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Хмельницької обласної прокуратури, в якому просить визнати дії протиправними та такими, що містять ознаки бездіяльності ненадання відповіді на депутатське звернення від 23.05.2022 та зобов'язати Хмельницьку обласну прокуратуру виконати депутатське звернення від 23.05.2022.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що як депутат Красилівської міської ради, відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" направив депутатське звернення, яке було адресоване керівнику Офісу Генпрокурора України, Генеральному прокурору Венедіктові Ірині Валентинівні, в якому просив перевірити на правомірність (законність) проведення електронного аукціону на нерухоме майна гідротехнічних споруд №1, №2, що знаходяться, за адресою: АДРЕСА_1 . та повідомити у встановлений термін на електронну скриньку ІНФОРМАЦІЯ_1 та на домашню адресу АДРЕСА_2 . На депутатське звернення 23.05.2022, надійшов 27.05.2022 лист від Офісу Генпрокурора України, за підписом начальника першого відділу організації процесуального керівництва під час розслідування злочинів територіальними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення - Євгенія Сологубова, яким повідомлено, що депутатське звернення 23.05.2022, направлено на розгляд до Хмельницької обласної прокуратури. Відповідь на депутатське звернення не отримав. Строк надання відповіді на депутатське звернення від 23.05.2022, визначений статтею 13 Закону №93-IV "Про статус депутатів місцевих рад", закінчився 02.06.2022.
Вважає протиправними дії Хмельницької обласної прокуратури щодо нерозгляду депутатського звернення. Зазначає, що частиною 2 ст.14 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", передбачений обов'язок Хмельницької обласної прокуратури надавати довідкові матеріали та іншу інформацію на звернення депутата місцевої ради, що необхідні йому для здійснення депутатських повноважень. Вказує, що ненадання відповіді на депутатське звернення від 23.05.2022 перешкоджає його депутатській діяльності. Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 16.06.2022 суд відкрив провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Від Хмельницької обласної прокуратури 29.06.2022 надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, зазначає, що звернення ОСОБА_1 09.06.2022 направлено для розгляду по суті керівнику Хмельницької обласної прокуратури, позаяк нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42021240000000082 здійснюється процесуальними прокурорами Хмельницької окружної прокуратури.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.05.2021 зареєстроване кримінальне провадження №42021240000000082.
Позивач - ОСОБА_1 23.05.2022, посилаючись на частину 1 статті 13 закону України "Про статус депутатів місцевих рад" позивач надіслав електронною поштою депутатське звернення, яке було адресоване керівнику Офісу Генпрокурора України, Генеральному прокурору Венедіктовій Ірині Валентинівні, в якому просив перевірити на правомірність (законність) проведення електронного аукціону на нерухоме майна гідротехнічних споруд №1, №2, що знаходяться, за адресою: АДРЕСА_1 . та повідомити у встановлений термін на електронну скриньку ІНФОРМАЦІЯ_1 та на домашню адресу АДРЕСА_2
Від Офісу Генпрокурора України 27.05.2022 позивачу надійшов лист, яким повідомлено, що звернення направлено на розгляд до Хмельницької обласної прокуратури.
Вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що містять ознаки бездіяльності ненадання відповіді на депутатське звернення від 23.05.2022, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності регулює Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-IV (далі - Закон №93-IV).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №93-IV депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
За змістом частини 1 статті 11 Закону №93-IV у виборчому окрузі депутат місцевої ради має право:
1) офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня;
2) брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях інших місцевих рад та їх органів, загальних зборах громадян за місцем проживання, засіданнях органів самоорганізації населення, що проводяться в межах території його виборчого округу;
3) порушувати перед органами і організаціями, передбаченими пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадовими особами, а також керівниками правоохоронних та контролюючих органів питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення;
4) доступу до засобів масової інформації комунальної форми власності з метою оприлюднення результатів власної депутатської діяльності та інформування про роботу ради в порядку, встановленому відповідною радою;
5) вносити на розгляд органів і організацій, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадових осіб пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатськими повноваженнями у виборчому окрузі відповідно до закону, брати участь у їх розгляді.
Частиною 2 цієї норми Закону передбачено, що при здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №93-IV депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Отже, за своїм змістом депутатське звернення - це вимога з питань, пов'язаних з депутатською діяльністю, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до компетенції суб'єкта, якому таке звернення адресоване. Депутатське звернення подається депутатом місцевої ради в інтересах відповідної територіальної громади, лише в межах повноважень, визначених частиною 1 статті 11 Закону №93-IV.
Відповідно до частини 2 статті 14 Закону №93-IV посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, на звернення депутата місцевої ради надають йому довідкові матеріали та іншу інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень.
В рішенні Конституційного Суду України №4-рп від 11.04.2000, при розгляді справи щодо права депутата звертатися до прокуратури із запитами та зверненнями, які містять вимоги та вказівки стосовно конкретних кримінальних справ, Суд звернув увагу, що пропозиції, вказівки, вимоги депутата мають відповідати Конституції і законам України і можуть стосуватися лише питань, пов'язаних саме з депутатською діяльністю.
Питання підтримання державного обвинувачення в суді, представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом, нагляду за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання і досудове слідство, нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян не є таким, що пов'язані з депутатською діяльністю.
Звернення ОСОБА_1 від 23.05.2022 не відповідає вимогам до депутатського звернення, передбаченим частиною 1 статті 13 Закону №93-IV, оскільки адресоване правоохоронному органу (Офісу генерального прокурора України), розташованому не на території Красилівської міської ради, а також стосується проведення перевірки в межах конкретного кримінального провадження, а тому у відповідача відсутній обов'язок щодо розгляду зазначеного звернення у порядку та строки, визначені частиною 2 статті 13 Закону №93-IV.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмельницької обласної прокуратури - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницька обласна прокуратура (провул. Військоматський, 3, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 02911102)
Головуючий суддя О.О. Михайлов