Рішення від 19.07.2022 по справі 480/10962/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2022 року Справа № 480/10962/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10962/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління «Служби у справах дітей» щодо розгляду та прийняття рішення щодо погодження зняття з реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Управління «Служби у справах дітей» прийняти рішення про погодження зняття з реєстрації дитини позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Виконавчий комітет Сумської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 на підставі п. 3 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 02.03.2016 р. № 207.

Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 18.12.2020 р. № 572 ОСОБА_2 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування. Згідно з розпорядженням Сумської районної державної адміністрації від 04.01.2021 р. № 02-ОД ОСОБА_1 призначено опікуном над дитиною, позбавленою батьківського піклування, ОСОБА_2 ОСОБА_2 прописана у неприватизованій квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . З метою покращення умов проживання ОСОБА_2 та враховуючи те, що будинок, у якому проживає позивач, є об'єктом права приватної власності, позивач в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування, вирішив змінити місце її реєстрації та прописати її за адресою: АДРЕСА_2 . 06.05.2021 р. представником ОСОБА_1 було направлено запит до Управління служби у справах дітей Сумської міської ради та Сумської міської ради про надання дозволу на зміну місця реєстрації ОСОБА_2 з: АДРЕСА_1 на: АДРЕСА_2 . У відповідь на запит Управління служби у справах дітей Сумської міської ради зазначило, що погодження зняття з реєстрації місця проживання дітей, позбавлених батьківського піклування входить до переліку послуг, які надає Центр надання адміністративний послуг у м. Суми, та зазначило, що звернення з питання надання дозволу на зміну місця реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 направлено за належністю. 17.06.2021р. Виконавчий комітет Сумської міської ради у відповіді на звернення № 2437/03.02.02-07 навів перелік документів, необхідних для погодження зняття з місця реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування. 30.06.2021 р. ОСОБА_1 подав до Виконавчого комітету Сумської міської ради та до Центру надання адміністративний послуг у м. Суми заяву про погодження зняття з місця реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_2 . Проте, у відповідь на заяву від 30.06.2021 р. зі сторони відповідачів замість запитуваного позивачем дозволу або обґрунтованої відмови щодо погодження зняття з місця реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування, було надіслано довідку про реєстрацію місця проживання особи. Таким чином, позивач зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення про погодження або відмову у знятті з реєстрації місця проживання за наслідками розгляду поданих документів свідчить про протиправну бездіяльність відповідачів, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою від 26.11.2021 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Вказана ухвала була направлена на адресу відповідачів. Відзиву на позов відповідачами не надано, що не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 18.12.2020 р. № 572 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.11).

Згідно з розпорядженням Сумської районної державної адміністрації від 04.01.2021 р. № 02-ОД ОСОБА_1 призначено опікуном над дитиною, позбавленою батьківського піклування, ОСОБА_2 (а.с.12).

ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10).

З метою покращення умов проживання ОСОБА_2 та враховуючи те, що будинок, у якому проживає позивач, є об'єктом права приватної власності, позивач в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування, вирішив змінити місце її реєстрації та прописати її за адресою: АДРЕСА_2 .

06.05.2021 р. представником ОСОБА_1 було направлено запит до Управління служби у справах дітей Сумської міської ради та Сумської міської ради про надання дозволу на зміну місця реєстрації ОСОБА_2 з: АДРЕСА_1 на: АДРЕСА_2 (а.с.15).

У відповідь на запит Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради зазначило, що погодження зняття з реєстрації місця проживання дітей, позбавлених батьківського піклування входить до переліку послуг, які надає Центр надання адміністративний послуг у м. Суми, та зазначило, що звернення з питання надання дозволу на зміну місця реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 направлено за належністю (а.с.16).

17.06.2021 р. Виконавчий комітет Сумської міської ради у відповіді на звернення № 2437/03.02.02-07 навів перелік документів, необхідних для погодження зняття з місця реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.17).

30.06.2021 р. ОСОБА_1 подав до Виконавчого комітету Сумської міської ради та до Центру надання адміністративний послуг у м. Суми заяву про погодження зняття з місця реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 з: АДРЕСА_1 на: АДРЕСА_2 . Разом із заявою було подано документи, перелік яких надав Виконавчий комітет Сумської міської ради у відповіді на звернення № 2437/03.02.02-07 від 17.06.2021р. (а.с.18).

У відповідь на заяву від 30.06.2021 р. Центром надання адміністративний послуг у м. Суми було надіслано довідку про реєстрацію місця проживання особи (а.с.19).

Не погодившись з такими діями відповідачів, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Відповідно до п. 3 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 02.03.2016 р. № 207 (далі - Правил), реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. В даному випадку відповідач 2 є виконавчим органом Сумської міської ради, який здійснює зняття з реєстрації місця проживання.

Відповідно до п. 26. Правил та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку та піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки та піклування.

Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно з п. 6 Правил у разі коли особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.

Частиною 2 ст. 242 Цивільного кодексу України опікун є законним представником малолітньої особи та фізичної особи, визнаної недієздатною.

Так, оскільки позивач є опікуном ОСОБА_2 , він має право в її інтересах звертатися до органів реєстрації як законний представник дитини, позбавленої батьківського піклування.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

Згідно з Додатком № 1 до рішення Сумської міської ради «Про затвердження переліку адміністративних послуг, які надаються через управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради» та його територіальні підрозділи від 24.06.2020 р. № 6997-МР до адміністративних послуг, які надаються через управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, належить послуга з погодження зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.

Інформаційна картка адміністративної послуги, що надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, їх посадовими особами, які уповноважені відповідно до закону надавати адміністративну послугу, затверджується на підставі типової інформаційної картки, затвердженої відповідним центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом.

У разі делегування центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом відповідно до закону повноважень з надання адміністративних послуг органам місцевого самоврядування інформаційна картка адміністративної послуги, що надається органом, якому делеговані такі повноваження, затверджується на підставі типової інформаційної картки, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики щодо делегованого повноваження.

Інформаційна картка адміністративної послуги розміщується суб'єктом надання адміністративних послуг на його офіційному веб-сайті та у місці здійснення прийому суб'єктів звернень.

Технологічна картка адміністративної послуги містить інформацію про порядок надання адміністративної послуги

Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єкт надання адміністративних послуг надає адміністративну послугу, а центр надання адміністративних послуг забезпечує організацію надання такої послуги у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб'єктом звернення.

Згідно з технологічною карткою адміністративної послуги «Підготовка проекту рішення виконкому про погодження зняття з реєстрації дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування» прийом та реєстрацію заяви на надання зазначеної послуги здійснює Центр надання адміністративних послуг у м. Суми. Підготовка та видача відповідного рішення належить до компетенції Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради.

Згідно з інформаційною карткою адміністративної послуги «Підготовка проекту рішення виконкому про погодження зняття з реєстрації дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування» документами для погодження зняття з реєстрації дитини позбавленої батьківського піклування, є:

1. Копія свідоцтва про народження дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

2. Копія паспорта законного представника дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

3. Копія рішення про надання статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

4. Копія рішення про призначення опікуном/піклувальником (влаштування дитини- сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування).

5. Довідка з місця реєстрації дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

6. Документ про реєстрацію права власності на нерухоме майно дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування (у разі наявності).

Крім того, зазначений перелік документи вказані у відповіді на звернення № 2437/03.02.02-07 Виконавчого комітету Сумської міської від 17.06.2021 р.

Як вбачається із заяви позивача від 30.06.2021 р., ним було подано всі необхідні документи для прийняття рішення про погодження зняття з реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування.

За змістом ч. 1, 4 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Так, після подання позивачем заяви про погодження зняття дитини, позбавленої батьківського піклування, ОСОБА_2 з реєстрації місця проживання, відповідач 1 зобов'язаний був видати рішення про погодження зняття з реєстрації або надати обґрунтовану відмову у погодженні знятті з реєстрації місця проживання особи.

Проте, позивачу безпідставно не було надано жодної відповіді, передбаченої у законодавчому порядку. Так, рішення за результатом розгляду заяви позивача щодо погодження зняття з реєстрації місяця проживання/відмови у знятті з реєстрації місця проживання не приймалося.

Таким чином, Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради допустило протиправну бездіяльність щодо неналежного розгляду заяви позивача від 30.06.2021р. та неприйняття обгрунтованого рішення за наслідками її розгляду, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання Виконавчого комітету Сумської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 на підставі п. 3 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 02.03.2016 р. № 207, то суд не вбачає підстав для їх задоволення, з огляду на передчасність таких вимог, враховуючи фактичне не вирішення питання Управлінням "Служба у справах дітей" Сумської міської ради щодо погодження зняття з реєстрації дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 .

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Частинами 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання до суду даного позову ОСОБА_1 сплатив судовий збір у розмірі 1816 грн., а тому виходячи з приписів вказаних вище норм, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління «Служби у справах дітей» Сумської міської ради, яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 про погодження зняття дитини, позбавленої батьківського піклування, ОСОБА_2 з реєстрації місця проживання та не прийнятті рішення за наслідками її розгляду.

Зобов'язати Управління «Служби у справах дітей» Сумської міської ради (вул. Харківська, 35, м. Суми, Сумська область, 40034, код ЄДРПОУ 34743343) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про погодження зняття дитини, позбавленої батьківського піклування, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з реєстрації місця проживання та прийняти рішення за наслідками її розгляду відповідно до вимог чинного законодавства.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради (вул. Харківська, 35, м. Суми, Сумська область, 40034, код ЄДРПОУ 34743343) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Осіпова