20 липня 2022 року Суми Справа № 480/3265/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради,
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Стислий виклад позиції сторін. Заяви учасників та процесуальні дії у справі.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05.05.2021 у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу таку недоплачену грошову допомогу у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він є учасником бойових дій. Позивачу була нарахована та виплачена у 2021 році разова грошова допомога у розмірі, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України. Однак відповідач повинен був виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі не меншому, ніж передбачено ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Вказаними діями відповідач порушив права позивача.
Судом було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, про що 10.05.2022 було постановлено відповідну ухвалу.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення позову заперечує, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відзив мотивований тим, що постановою Уряду встановлено фіксований розмір щорічної грошової допомоги, яка і була перерахована позивачу в розмірі 1491 грн. Вказує, що на рахунках відповідача, є лише ті кошти, які носять характер цільових виплат з держбюджету для надання соціальної допомоги різним категоріям населення. Вказані кошти є власністю держави та відповідачу не належать. Тому додаткові кошти для виплати позивачу грошової допомоги у відповідача відсутні. Таким чином, виплата грошової допомоги позивачу була здійснена правомірно.
Крім того, у відзиві на позов відповідач зазначає правову позицію про обчислення строків звернення позивачем до адміністративного суду.
Обставини, встановлені судом. Зміст спірних правовідносин.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1 . Крім того, позивачем до матеріалів справи надано копію паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Позивачу відповідачем була нарахована та виплачена разова грошова допомога в 2021 році у розмірі 1491 грн. Зазначене підтверджується листом відповідача від 21.02.2022.
У листі зазначено, що грошова допомога була виплачена у розмірі, який встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.
Позивач стверджує, що відповідач мав виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 8845 грн, на виконання вимог ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Тому позивач звернувся до суду з даним позовом, про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання донарахувати і виплатити позивачу різницю між фактично виплаченою сумою та сумою, яка підлягає виплаті, відповідно до норм вказаного вище закону.
Висновки суду. Мотиви, з яких суд дійшов відповідних висновків.
Таким чином, основним питанням по даній справі є питання про те, правомірно чи ні відповідачем була нарахована та виплачена позивачу разова грошова допомога до 5 травня, у розмірі, який встановлений постановою уряду. Надаючи відповідь на вказане питання, суд зазначає, що виплата у зазначеному розмірі була здійснена неправомірно.
Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
01.01.1999 набрав чинності Закон № 367-ХІV, яким ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".
Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26.
Відповідно до вказаного вище пункту норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до Постанови № 325 разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується учасникам бойових дій у розмірі 1491 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 зазначене положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України відновлено дію ч. 5 ст.12 Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції Закону № 367-ХІV), згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Постанова № 325.
Виходячи із визначених у ч. 4 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році слід застосовувати не постанову уряду, а вказаний закон, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, позивач має право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Таким законом є Закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено з 1 січня 2021 року для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум у розмірі 1769 гривень.
Отже, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік для учасників бойових дій, до яких відноситься позивач, становить 8845,00 грн, однак позивачу було виплачено 1491 грн.
Суд звертає увагу, що у відзиві на позовну заяву відповідач висловлює правову позицію щодо застосування строку звернення до суду, з посиланням на практику Верховного Суду, проте не просить суд залишити позовну заяву без розгляду тощо, а просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, у зв'язку з їх необгрунтованістю. Ці дві правові позиції є взаємовиключними.
При відкритті поровадження в даній справі суд перевіряв дотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом і дійшов висновку, що такий строк позивачем не порушено.
Отже, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, а тому вони підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, оскільки така бездіяльність не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2. КАС України.
Питання стосовно судових витрат.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком.
3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради (вул. Свободи, 43-А, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 03198103) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
4. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Рішення складено та підписано суддею 20.07.2022.
Суддя А.І. Сидорук