Справа № 420/2290/21
19 липня 2022 року
м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінбізнесгруп» до Управління Укртрансбезпеки та Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Одеській області, третя особа - Приватне підприємство «Південьдортех», про визнання протиправною та скасування постанови, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінбізнесгруп» (з урахуванням ухвал суду від 05.03.2021 року та від 17.05.2021 року) до Управління Укртрансбезпеки та Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Одеській області, третя особа - Приватне підприємство «Південьдортех», про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 221395 від 19 жовтня 2020 року, прийнятої Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з позивача адміністративно-господарського штрафу.
Суд, керуючись положеннями ст. 262 КАС України, з'ясував, що 16.05.2022 року від представника відповідачів електронною поштою до суду надійшла заява, вхід. № ЕП/13256/22, про заміну відповідача на належного (залучення другого відповідача), в якій заявник, керуючись 48 КАС України, просить:
- замінити відповідача з неналежного на Відділ державного нагляду (контролю) в Одеській області (код ЄДРПОУ: 39816845, вул. Успенська, 4, м. Одеса, 65014);
- у разі відмови в задоволенні даної заяви, розглянути питання про залучення в якості співвідповідача Відділ державного нагляду (контролю) у Одеській області (код ЄДРПОУ: 39816845, вул. Успенська, 4, м. Одеса, 65014).
Згідно зі змістом цієї заяви, її подано з таких підстав, зокрема:
- у відповідності до Розпорядження КМ України від 02.12.21 р. № 1579-р проведено реорганізацію, за якою Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки припиняє своє існування. Його правонаступником є Відділ державного нагляду (контролю) в Одеській області;
- Наказом від 30.12.2021 р. № 1046 «Про введення в дію структури та штатного розпису Державної служби України з безпеки на транспорті» (далі - Наказ) первісний відповідач територіальний структурний підрозділ Державної служби України з безпеки на транспорті Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки ліквідується, а його правонаступником з часу видання Наказу стає (утворюється) Відділ державного нагляду (контролю) в Одеській області.
До поданої заяви додано копію наказу Державної служби з безпеки на транспорті від 30 грудня 2021 року № 1046, відповідно до якого: введено в дію з 31 грудня 2021 року структуру Державної служби України з безпеки на транспорті; введено в дію з 31 грудня 2021 року штатний розпис Державної служби України з безпеки на транспорті на 2021 рік, погоджений Міністерством фінансів України, що додається.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2021 р. № 1579-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті»:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства інфраструктури щодо утворення територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті як структурних підрозділів апарату Служби, реорганізувавши шляхом поділу відповідні міжрегіональні територіальні органи зазначеної Служби за переліком згідно з додатком.
2. Державній службі з безпеки на транспорті в установленому порядку забезпечити здійснення заходів, пов'язаних з виконанням пункту 1 цього розпорядження.
3. Установити, що міжрегіональні територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, що утворюються.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2021 р. № 1579-р - Перелік територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, які реорганізуються, зокрема:
- Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки - є територіальним органом Укртрансбезпеки, який реорганізується,
- Відділ державного нагляду (контролю) в Одеській області - є територіальним органом Укртрансбезпеки, який утворюється.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 48 КАС України, на підставі якої подану заяву, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Разом з тим, згідно зі змістом вищенаведеної заяви, фактичною підставою її подання зазначено правонаступництво.
Проте, питання процесуального правонаступництва, як підстави для заміни відповідної сторони чи третьої особи, врегульовані статтею 52, а не статтею 48 КАС України, як зазначено представником відповідачів.
При цьому, у поданій заяви не зазначено та до неї не додано жодних доказів на доведення обставин щодо фактичної передачі відповідачем - Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки, як органом, який реорганізується, своїх повноважень Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області, як органу, що утворюється.
Отже, виходячи з вимог п. 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2021 р. № 1579-р, не доведено припинення здійснення Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки своїх повноважень.
Крім того, наведені у заяві обґрунтування не доводять обставину, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за цим позовом.
Отже, заява представника відповідачів про заміну відповідача на належного (залучення другого відповідача) є необґрунтованою та безпідставною, відповідно, такою, що не підлягає задоволенню.
При цьому додатково, суд також звертає увагу заявника на те, що позовні вимоги позивача не містять похідних вимог, в тому числі зобов'язального характеру тощо.
Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 27.05.2022 року) до 31 серпня 2022 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.
Заяву розглянуто, ухвалу постановлено та складено також з урахуванням: часу перебування головуючого судді у відпустці; наказу голови Одеського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2022 року № 9-ОС/Д/С «Про особливий режим роботи Одеського окружного адміністративного суду»; статей 10, 12-2, 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та рішення Ради суддів України від 24.02.2022 № 9.
Керуючись ст.ст. 43, 48, 52, 243, 248, 256, 262, 294 та Прикінцевими положеннями КАС України, суд -
ухвалив:
У задоволенні заяви представника відповідачів про заміну відповідача на належного (залучення другого відповідача) - відмовити.
Ухвала суду окремо не оскаржується та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.Г. Цховребова