Рішення від 20.07.2022 по справі 420/7093/22

Справа № 420/7093/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок сум пенсії з урахуванням 100% суми її підвищення з 01.04.2019, провести перерахунок на підставі довідки з 01.04.2019, вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

(1).Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.01.2022 № ЮО94744 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.

(2).Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.01.2022 № ЮО94744 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Позивач перебуває на пенсійному забезпеченні у відповідача та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У 2018 року відповідач перерахував пенсію позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки, виданої уповноваженим органом.

Однак, після проведеного перерахунку, відповідач враховував лише оклад за посадою, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу.

У зв'язку із набранням чинності рішення Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 та зверненням позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовив та направив до відповідача нову довідку №ЮО94744 від 26.01.2022 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії.

08.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки, проте відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку у зв'язку із відсутністю правових підстав.

Вказану відмову позивач вважає безпідставною та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства.

Позивач також вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку його пенсії на підставі наданої довідки з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 05 березня 2019 року.

Крім того, 17.06.2022 від позивача надійшло клопотання про врахування прецедентної практики Верховного Суду при вирішенні справи.

(б) Позиція Відповідача

08.06.2022 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла оновлена довідка № ЮО94744 від 26 січня 2022 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103, проте КМУ рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані.

Довідка надана Головному управлінню з порушенням вимог цього Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.

Як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

Крім того, представник відповідача зазначив, що з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Однак позивач звернувся в 2022 р. до суду, при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку починаючи з 2018 р., а тому позивач пропустив строк звернення до суду без поважних на те підстав.

Верховний Суд в постанові від 31.03.2021 №240/12017/19 зазначив, що з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідач також вважає, що вимога позивача щодо виплати пенсії у розмірі 100% підвищення з 01.04.2019 є безпідставною, оскільки пунктом 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 постановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 - 50%; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 %; з 1 січня 2020 р. - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Після того, як рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі №826/3858/18 вступило в законну силу пункти 1 та 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як це визначено приписами ч. 2 ст. 265 КАС України.

Водночас, відповідач додатково зазначає, що відповідно до листа Пенсійного фонду України від 28.08.2019 №26222/06-03 органи Пенсійного фонду з метою забезпечення виконання рішень суду від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 звернулись до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України про виділення додаткових коштів. Однак враховуючи, що бюджетні асигнування з державного бюджету України Пенсійного фонду України не збільшувались, то виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань.

ІІІ Процедура та рух справи

23.05.2022 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження

Позивач перебуває на пенсійному забезпеченні у відповідача та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У березні 2018 року з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідач провів перерахунок пенсії позивача, під час якого з 01 січня 2018 року:

- до складу грошового забезпечення враховані лише посадовий оклад, оклад за військовим званням та процентна надбавка за вислугу років;

- основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22);

- застосовано відтермінування пенсійних виплат: у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%, у 2020 році - 100% від суми підвищення пенсії.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким були визнанні протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З урахуванням висновків ВП ВСУ від 24.06.2020 у справі № 160/8324/19 та заяви пенсіонера ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовив та направив до відповідача нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019.

У довідці від 26.01.2022 № ЮО94744 вказані наступні складові для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача: посадовий оклад - 3260,00 грн., оклад за військове звання - ст.прапорщик - 1020,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 45% - 1926,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 4033,90 грн., премія 95% - 3097,00 грн. Всього 13336,90 грн.

08.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив відповідача: здійснити на підставі отриманої від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки його військової пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії. Також, позивач просив виплатити йому заборгованість по недоплаті пенсії, яка виникла в наслідок: неперерахування пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.0.2018 із врахуванням раніше виплачених сум; неперерахування пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії із врахуванням виплачених сум.

Відповідач листом від 14.04.2022 за № 6552-3450/Б-02/8-1500/22 відмовив позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю правових підстав та зазначив, у тому числі, що на виконання постанови КМУ від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», виплата пенсій у 2019 році здійснювалась у розмірі 75 відсотків суми підвищення, визначеної станом на 01.03.2018. Відповідно до постанови КМУ від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» з 01.01.2020 виплата пенсій здійснюється з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Враховуючи викладене, відповідач зазначив, що для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії підстави відсутні.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

IV. Джерела права та висновки суду

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі за текстом - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами 1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст.10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Згідно з п.9 порядку №45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.

Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.

Суд встановив, що з урахуванням висновків ВП ВСУ від 24.06.2020 у справі № 160/8324/19 та заяви пенсіонера ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовив та направив до відповідача нову довідку від 26.01.2022 № ЮО94744 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019.

У довідці від 26.01.2022 № ЮО94744 вказані наступні складові для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача: посадовий оклад - 3260,00 грн., оклад за військове звання - ст.прапорщик - 1020,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 45% - 1926,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 4033,90 грн., премія 95% - 3097,00 грн. Всього 13336,90 грн.

08.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив відповідача: здійснити на підставі отриманої від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки його військової пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії. Також, позивач просив виплатити йому заборгованість по недоплаті пенсії, яка виникла в наслідок: неперерахування пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.0.2018 із врахуванням раніше виплачених сум; неперерахування пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії із врахуванням виплачених сум.

Відповідач листом від 14.04.2022 за № 6552-3450/Б-02/8-1500/22 відмовив позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю правових підстав та зазначив, у тому числі, що на виконання постанови КМУ від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», виплата пенсій у 2019 році здійснювалась у розмірі 75 відсотків суми підвищення, визначеної станом на 01.03.2018. Відповідно до постанови КМУ від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» з 01.01.2020 виплата пенсій здійснюється з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Враховуючи викладене, відповідач зазначив, що для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії підстави відсутні.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку, про визнання протиправними дій відповідача, які виразились у не проведенні перерахунку пенсії на підставі наданої оновленої довідки.

Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки від 26.01.2022 № ЮО94744 виданої станом на 05.03.2019, суд дійшов висновку, що відповідач після одержання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача зобов'язаний перерахувати пенсію позивача та здійснити виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним дій відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 05.03.2019 суд зазначає наступне.

Пунктом 2 Постанови № 103 передбачено, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

При цьому, п. 2 Постанови КМУ № 103 втратив чинність 05.03.2019 з прийняттям рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року).

Тобто, до 05.03.2019 п. 2 Постанови КМУ № 103 був чинним та обов'язковим для застосування ГУ ПФУ в Одеській області.

Суд зазначає, що норми Постанови КМУ №103 не змінювали порядку здійснення перерахунку пенсій, а лише регулювали порядок виплати підвищення до перерахованих пенсій, тобто регламентували ті відносини, котрі не були урегульовані законом.

Після втрати чинності постановою КМУ №103, тобто з 05.03.2019, відповідач зобов'язаний нараховувати та виплачувати пенсію позивачу без обмеження, тобто у розмірі 100 %.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Вказані висновки суду відповідають висновкам, що наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 160/3586/19.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії призначеної позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії.

Що стосується посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19 суд зазначає, що обставини у даній справі та справі, на яку посилається відповідач, не є тотожними.

У справі № 240/12017/19 позивач оскаржував відмову пенсійного органу у проведенні перерахунку та виплати йому заборгованості з державної пенсії у розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 згідно із статтями 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У даній же справі позивач оскаржує відмову відповідача в перерахунку його пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення.

На думку суду, починаючи з 01.04.2019 відповідачем допущено протиправну бездіяльність дії, оскільки не здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі наданої довідки та у розмірі 100% суми підвищення пенсії.

Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги належать до задоволення.

VI. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як встановлено з матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві)40 грн. відповідно до квитанції № 22 від 10.05.2022.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161, 245, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.01.2022 №ЮО94744 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.01.2022 № ЮО94744 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

4.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсом дев'яності дві),40 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса:65107, м. Одеса, вул. Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385.

Суддя Оксана БОЙКО