Рішення від 20.07.2022 по справі 380/4760/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/4760/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації про стягнення грошової готівкової субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації (далі - Управління соціального захисту Стрийської РДА, відповідач) про стягнення грошової готівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в опалювальному сезоні 2019-2020 років в розмірі 6860,56 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 у справі №380/1666/20 визнано протиправними дії засідання комісії Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації щодо відмови в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 , прийнятої за результатами розгляду її заяви про призначення житлової субсидії від 15.10.2019; скасовано рішення комісії Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації, викладене в протоколі №11 від 07.11.2019 щодо відмови у призначенні субсидії з оплати житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 , прийняте за результатами розгляду її заяви про призначення житлової субсидії від 15.10.2019; зобов'язано Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву від 15.10.2019 про призначення субсидії з оплати житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2019-2020 років з урахуванням висновків суду по цій справі. На адвокатський запит отримано відповідь від 15.02.2021 відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Львів) та надані копії виписки з протоколу №6 засідання комісії з питань розгляду заяви та скарг громадян щодо надання населенню пільг та субсидій від 31.08.2020, а також розрахунки субсидії. Відповідно до п. 2 наданої копії виписки з протоколу №6 засідання комісії з питань розгляду заяв та скарг громадян щодо наданню населенню пільг та субсидій Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації від 31.08.2020 на виконання рішення суду від 08.04.2020, а також керуючись п.15 Постанови КМУ від 21.10.1995 №848, призначено житлову субсидію на опалювальний період 2019-2020 років позивачу на фактично проживаючих осіб з числа зареєстрованих, не розраховуючи соціальні норми і соціальні нормативи та не враховуючи доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні, але фактично за даною адресою не проживають. Позивач вважає, що хоча відповідач і виконав рішення суду по справі №380/1666/20 щодо прийняття позитивного рішення про призначення житлової субсидії на опалювальний період 2019-2020 не розраховуючи соціальні норми і соціальні нормативи та не враховуючи доходи членів домогосподарства, які зареєстровані у житловому приміщенні, але фактично за даною адресою не проживають, однак провів розрахунок розміру призначеної субсидії з численними порушеннями Положеннями №848 в редакції постанови, що діяв на той час. Що зумовило його звернення до суду.

Ухвалою судді від 05.04.2021 залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою судді від 27.04.2021 прийнято позовну заяву та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою судді від 20.07.2021 продовжено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 03.09.2021 заяву представника відповідача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції повернуто без розгляду.

Ухвалою суду від 11.10.2021 клопотання представника позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено.

Протокольною ухвалою суду від 31.01.2022 залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Моршинської міської ради.

16.07.2021 від відповідача Управління соціального захисту населення Стрийської РДА надійшов відзив на позовну заяву (вх. №51202). Зазначає, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов'язкового відсотка платежу залежить від доходу громадян, інформація про який отримується внаслідок електронного обміну з державною фіскальною службою та Пенсійним Фондом України), установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 №1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії. Відповідач 1 вказує, що довідку про доходи за вказаний період заявницею не надавалося, оскільки усю необхідну інформацію про отримані громадянами доходи, які звертаються за призначенням житлової субсидії, управління соціального захисту населення отримує внаслідок електронного обміну з Державною фіскальною службою та Пенсійним фондом України. За інформацією Державної податкової служби нарахований середньомісячний дохід позивача становить 4167,67 грн., який є меншим від мінімальної заробітної плати. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадян субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив, для, зокрема, оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. м. опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м. на домогосподарство (п.1 постанови КМУ №409 від 06.08.2014). На підставі даного нормативного акту, житлова субсидія розраховується виходячи із соціальної норми житла 48,87 кв. м: 13,65 кв. м. * 1 особу + 35, 22 кв. м. (на домогосподарство) = 48,87 кв. м. (пп.2 п.1 постанови КМУ від 06.08.2014 №409). Пунктом 3 постанови КМУ №409 від 06.08.2014 встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, в тому числі для послуги з постачання теплової енергії.

09.08.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №57584). Позивач вважає, що відповідачем у відзиві не зазначено жодного обґрунтованого доказу, які б підтверджували законні підстави для прийняття рішення щодо законного нарахування розміру призначеної субсидії на опалювальний період 2019-2020 років, не надано доказів, які б підтверджували обґрунтованість такого розміру призначеної субсидії, право на яку має позивач відповідно до постанови КМУ від 21.10.1995 №8484 в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 №807. Відповідачем не наданого доказу того, що державна податкова служба надала дані про доходи ОСОБА_1 , згідно яких нарахований середньомісячний дохід позивача за І та ІІ квартали 2019 року становить 4167,67 грн. Також позивач зазначає, що фактично призначена житлова субсидія на опалювальний період 2019-2020 років на фактично проживаючих осіб з числа зареєстрованих, без розрахунку соціальних норм і соціальних нормативів.

14.02.2022 (вх. №2253ел.) та 16.06.2022 (вх. №41393) від представника позивача надійшли додаткові пояснення

Третя особа правом на подання пояснень не скористалась. 31.05.2022 подала клопотання про розгляд справи у відсутності її представника.

31.05.2022 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності.

31.05.2022 від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Протокольною ухвалою суду від 31.05.2022 вирішено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

За правилами ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації про визнання протиправними дії, зобов'язати вчинити дії, скасувати рішення задоволено повністю. Визнано протиправними дії засідання комісії Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації щодо відмови в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 , прийнятої за результатами розгляду її заяви про призначення житлової субсидії від 15.10.2019. Скасовано рішення комісії Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації, викладене в Протоколі №11 від 07.11.2019 щодо відмови у призначенні субсидії з оплати житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 , прийняте за результатами розгляду її заяви про призначення житлової субсидії від 15.10.2019. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву від 15.10.2019 про призначення субсидії з оплати житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2019-2020 років з урахуванням висновків суду по цій справі.

На виконання даного судового рішення, згідно протоколу №6 від 31.08.2020 комісією з питань розгляду заяв та скарг громадян щодо надання населенню пільг та субсидій вирішено призначити житлову субсидію на опалювальний період 2019-2020 років жительці с. Станків ОСОБА_1 на фактично проживаючих осіб з числа зареєстрованих, не розраховуючи соціальні норми і соціальні нормативи та не враховуючи доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні, але фактично за даною адресою не проживають, а також керуючись п. 15 постанови КМУ від 21.10.1995 №848 (із змінами та доповненнями).

Згідно розрахунку субсидії на ЖКП до заяви 3008249, позивачу призначено грошову готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2019 по квітень 2020 включно щомісячно в сумі 0,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Частина 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до державних соціальних нормативів належать, в т.ч. соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, (із змінами та доповненнями) (надалі - Положення №848).

Відповідно до абзацу 1 п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

За змістом п. 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з абзацом 1 п. 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п. 6 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу;

3) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв'язку з тим, що управитель, об'єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

Відповідно до п. 10 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи:

заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб;

пенсія;

стипендія;

соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;

допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;

грошові перекази, отримані із-за кордону;

інші доходи.

До сукупного доходу домогосподарства не включаються такі соціальні виплати:

частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;

частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;

одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня»;

державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

До сукупного доходу також не враховуються:

аліменти, отримані на дітей;

сплачені аліменти (за умови документального підтвердження фактичної сплати);

спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб;

доходи від розміщення депозитів;

оплата праці членів виборчих комісій, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів;

допомога громадських та благодійних організацій;

допомога на поховання;

одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності;

вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в тому числі грошова компенсація вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації;

суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків.

До середньомісячного доходу осіб, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції (операції об'єднаних сил), та/або до середньомісячного доходу членів їх сімей не враховуються:

отримані ними у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об'єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що здійснюються працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, іншим працівникам утворених відповідно до закону військових формувань;

отримана ними у період та/або після безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об'єднаних сил) благодійна допомога незалежно від розміру та джерела походження.

Відповідно до п. 11 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується:

за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

за I-II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, за попередній календарний рік.

Згідно пункту 14 Положення № 848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою; наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів із Єдиного реєстру боржників - Мін'юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом;склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:- розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;- розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;- сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.

Судом з матеріалів справи встановлено, що відповідно до розрахунку субсидії на ЖКП до заяви №008249 відповідачем при розрахунку субсидії взято інформацію про доходи за I-II квартали поточного календарного року.

У випадку позивача, розрахунок середньомісячного доходу позивача здійснено за період за період з 01.01.2019 по 30.06.2019. Відповідачем встановлено, що розмір такого доходу позивача становить 5763,00 грн., що дорівнює розміру трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.

Також з матеріалів справи встановлено, що з метою визначення права на житлову субсидію, відповідно до вимог п. 14 Положення № 848, Управління соціального захисту населення Стрийської РДА надіслано запит від 17.10.2019 №0054 на інформацію про доходи до ДПС України. Згідно вказаної довідки, за період з 01.01.2019 по 31.03.2019 дохід позивача становить 12486,99 грн., за період з 04.01.2019 по 30.06.2019 - 12519,00 грн.

Згідно з ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» у 2019 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня (і до кінця 2019 року) склала 4173,00 грн.

Отже, підсумовуючи слід зазначити, що середньомісячний дохід позивача за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 становить 4167,66 грн. ( (12468,99 грн. +12519,00 грн.) / 6 місяців), що є меншим ніж розміром мінімальної заробітної плати у 2019 році.

Тому суд констатує, що відповідачем правомірно при призначенні субсидії враховано дохід позивача у розмірі трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Натомість заперечуючи проти вказаного розрахунку позивач зазначає, що відповідач відхилив доводи позивача щодо того, що згідно форми ОК-5 Пенсійного фонду України позивачем сплачено ЄСВ у повному розмірі від мінімальної заробітної плати за період з 01.01.2019 по 30.06.2019. Позивач вважає, що у випадку отримання відповідачем інформації з Пенсійного фонду щодо сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у відповідача були б достатні підстави для нарахування розміру житлової субсидії виходячи з реальних доходів позивача.

У свою чергу, відповідач не заперечує проти того факту, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачено у повному обсязі. Проте, сплата ЄСВ не підтверджує того, що особа має нарахований середньомісячний дохід у розмірі мінімальної заробітної плати.

Суд погоджується з такими аргументами відповідача, адже в силу імперативної норми Положення про порядок призначення житлових субсидій житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Також позивач вважає, що при розрахунку розміру субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2019 по квітень 2020 включно занизив соціальну норму на споживання природного газу для індивідуального опалення, збільшив середньомісячний дохід позивача, що потягнуло нарахування грошової субсидії у розмірі 0,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлені соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - Постанова № 409).

Відповідно до п. 1 Постанови № 409 установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив, для:

1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство;

2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для централізованого опалення; з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.

Відповідно до п.2 Постанови № 409 установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:

1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;

2) централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Суд звертає увагу, що з огляду на встановлену в ході розгляду даної справи відсутність у позивача права на призначення субсидії, рішення відповідача про призначення такої субсидії в розмірі 0,00 грн. є обґрунтованим та підтвердженим доказами, наявними у матеріалах справи, в зв'язку з чим суд доходить висновку про правомірність прийнятого рішення та, як наслідок, - про необґрунтованість позовних вимог.

При цьому суд вважає за можливе врахувати позицію Європейського суду з прав людини, яку він висловив у справі «Федорченко та Лозенко проти України» (заява №387/03, 20.09.2012, п.53), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом», тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.

Одночасно суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№4909/04), згідно з якою у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).

Окрім того, відповідно до п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд доходить висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19-20, 22, 25-26, 73-77, 139, 162, 243-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 20.07.2022.

Суддя Потабенко В.А.