20 липня 2022 року
справа №380/8714/22
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090), в якому просить суд:
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0829823-2407-1303 від 08.06.2021 Головного управління ДПС у Львівській області;
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0829824-2407-1303 від 08.06.2021 Головного управління ДПС у Львівській області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення щодо визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, не грунтуються на нормах чинного законодавства України та обставинах справи, прийняті не у спосіб, передбачений Податковим кодексом України. Зазначив, що ним здійснюється сільськогосподарське товарне виробництво, а належні йому на праві власності об'єкти нежитлової нерухомості мають сільськогосподарське призначення та відповідно до абзацу ж) пп. 266.2.2 п. 266.2 ст.266 Податкового кодексу України не є об'єктами оподаткування податком на нерухоме майно. Крім того, позивач звертає увагу, що ним не було отримано оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. Вказані обставини позивач вважає підставами для скасування протиправних податкових повідомлень-рішень. Просив суд задовольнити адміністративний позов повністю.
Ухвалою від 21.06.2022 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
15.07.2022 на виконання ухвали суду представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Вказав, що відповідно до даних інформаційних систем, які знаходяться у розпорядженні Головного управління ДПС у Львівській' області за позивачем, як за власником, обліковувались об'єкти нежитлової нерухомості, зокрема: нежитлові будівлі загальною площею 1214,7кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 ; нежитлові будівлі загальною площею 234,5кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 . ГУ ДПС у Львівській області проведено розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2020рік та винесено до позивача ППР №0829823-2407-1303 від 08.06.2021 на суму 5076,24 грн. (на площу 234,5кв.м.), №0829824-2407-1303 від 08.06.2021 на суму 26294,71грн. (на площу 1214,7кв.м.) у відповідності до вимог ст. 266 Податкового Кодексу України. Відповідач, звертає увагу, що позивач не звертався до контролюючого органу із скаргою про перегляд вказаних податкових повідомлень-рішень. Крім того, зазначає, що у разі якщо промислова будівля належить не промисловому підприємству то в такому разі будівля є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а податок повинен нараховуватись та сплачуватись на загальних підставах відповідно до норм чинного законодавства. Таким чином, відповідач вважає, що оскільки позивач не зареєстрований як юридична особа то застосування підпункту ж) пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України до нього не застосовується. З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. У задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
Позивач не скористався правом на подання відповіді на відзив у встановлений судом строк.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд встановив таке.
ОСОБА_1 зареєстрований, як фізична особа-підприємець 14.03.2007 №24150000000023532.
Місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 займається такими видами діяльності:
01.13 вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів;
46.17 діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;
46.19 діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту;
77.39 надання в оренду інших машин, устаткування товарів, н.в.і.у.;
49.90 неспеціалізована оптова торгівля,;
47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;
47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, 68.10 купівля та продаж власного нерухомого майна;
68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Відповідно до Витягу про державну реєстрацію прав «Комунального підприємства Львівської обласної ради «Золочівське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» з 25.07.2011 ОСОБА_1 належить на праві власності нежитлове приміщення, будівлі контори, сарай та гараж, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з 13.06.2018 ОСОБА_1 належить на праві власності будівля овочесховища, вагової, кузня та площадка, огорожа, пожежний водозбірник, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім цього, відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з 08.11.2019 ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 2 га, цільове призначення якої ведення особистого селянського господарства.
Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями, далі - ПК України), прийнято податкові повідомлення-рішення від 08.06.2021 №0829823-2407-1303 та №0829824-2407-1303, згідно з якими визначено позивачу грошове зобов'язання за платежем «Податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18010300» на загальну суму 31370,95 грн. за 2020 рік.
Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 КАС України).
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 ст. 1 Податкового Кодексу України, далі ПК України).
До місцевих податків належать: податок на майно (підпункт 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 ПК України).
Згідно пункту 22.1 статті 22 ПК України, об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Суд зазначає, 01.01.2015 набрав чинності Закон України №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким викладено в новій редакції ст.266 Податкового кодексу України «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».
Відповідно до статті 265 ПК України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до пп. а) підпункту 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 ПК України, якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
За правилами підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України).
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України).
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).
Згідно з абзацом 2 підпункту ґ) пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України).
Приписами пп. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
З системного аналізу зазначених норм права суд дійшов висновку, що у разі наявності об'єкта оподаткування з податку на нерухоме майно, платник податку, зобов'язаний сплатити суму податку обчисленого контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Водночас, звільнення від сплати податку та збору - це одна із форм надання податкової пільги (підпункт «г» пункту 30.9 статті 30 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 30.2 цієї статті 30 підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Відповідно до абзацу ж) пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України не є об'єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Правовий аналіз цієї норми дає підстави для висновку, що її застосування передбачає наявність двох умов, перша з яких - власник об'єкта нерухомості (будівлі, споруди) є сільськогосподарським товаровиробником, а друга - об'єкт нерухомості (будівля, споруда) призначений для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суд від 01.10.2019 по справі № 0340/1905/18, який відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Відповідно до підп.14.1.235 пункту 14.1 статті 14 Податковго кодексу України сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Отже, сільськогосподарським товаровиробником може вважатись лише суб'єкт, який у визначеному законом порядку зареєстрований як юридична особа або фізична особа - підприємець.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований, як фізична особа-підприємець з 14.03.2007 №24150000000023532.
Крім цього, судом встановлено, що одним із видів діяльності позивача, як фізичної особи-підприємця, є вид діяльності пов'язаний із сільським господарством, а саме вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (КВЕД ДК 009:2010-01.13).
Також, відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507, зазначені вище будівлі, які належать на праві приватної власності позивачу, відносяться до групи «Будівлі нежитлові інші» (код 127), клас «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісництва та рибного господарства» (код 1271), який включає будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси та т. ін.
Крім того, як вже зазначалось судом у власності та користуванні позивача перебуває земельна ділянка площею 2 га, цільове призначення якої ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до пояснень позивача, сільськогосподарську продукцію, вирощену на вказаних земельних ділянках, сільськогосподарський інвентар та техніку позивач зберігає у відповідних об'єктах нежитлової нерухомості.
Водночас, у справі відсутні також докази, що позивач впродовж 2020року використовував належні йому на праві власності об'єкти нерухомості у будь-якій іншій, відмінній від сільськогосподарської діяльності спосіб.
Доказів того зазначена нерухомість здається позивачем в оренду чи лізинг відповідачем суду не надано.
Таким чином, судом встановлено, що будівлі, які належать позивачу на праві приватної власності, відносяться до групи «Будівлі нежитлові інші» (код 127), клас «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісництва та рибного господарства» (код 1271), не здаються позивачем в оренду, лізинг чи позичку та не є об'єктами оподаткування податком на нерухоме майно.
Відтак, помилковими є доводи відповідача, що позивач не має права на пільгу, встановлену зазначеною нормою, оскільки не використовував об'єкти нерухомості за цільовим призначенням.
Відповідачем не подано належних доказів правомірності прийняття податкових повідомлень - рішень від 08.06.2021 №0829823-2407-1303 та №0829824-2407-1303.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю, а саме про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Львівській області від 08.06.2021 №0829823-2407-1303 та №0829824-2407-1303.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 992,40грн.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35 код ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення № 0829823-2407-1303 від 08.06.2021 Головного управління ДПС у Львівській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення №0829824-2407-1303 від 08.06.2021 Головного управління ДПС у Львівській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35 код ЄДРПОУ 43968090) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто два) грн.40коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.