20 липня 2022 року м. Кропивницький Справа №340/1653/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 63% до 58% грошового забезпечення, при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016 р.;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру 63% грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та одержує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивачу призначена пенсія за вислугу років з 31.01.2005 р. у розмірі 63% грошового забезпечення. Позивач вказує, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорії), а тому відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» його пенсію за вислугу років 58% збільшено на 5%. З 01.01.2016 р. позивачу проведено перерахунок пенсії виходячи з розміру 58% грошового забезпечення. Позивач вважає, що відповідачем протиправно зменшено розмір його пенсії із 63% до 58% грошового забезпечення.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.13-14). Відповідач зазначає щодо пропуску строку звернення до суду. Відповідач вказує, що оскільки на момент проведення перерахунку пенсій, а саме на січень 2016 року, діяла редакція ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», органи Пенсійного фонду України не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. виходячи з розміру 58% від грошового забезпечення, оскільки позивач не має права на збільшення розміру пенсії на 58% від грошового забезпечення, оскільки позивач не має права на збільшення розміру пенсії на 5 процентів. Також відповідач зазначив, що з квітн7я 2021 року головне управління позбавлене функції фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат. Фінансування зазначених виплат здійснюється централізовано- Пенсійним фондом України.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2022 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (а.с.11).
15.03.2022 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.12).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_1 з 31.01.2005 р. призначено пенсію за вислугу років (21 рік) згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ у розмірі 63% грошового забезпечення (а.с.15, зі зворотного боку).
У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій поліцейських ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку №8051* від 21.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними за січень 2016 р. відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення становить 5 413,63 грн (а.с.20, зі зворотного боку).
Відповідно до перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , встановлено, що у квітні 2018 року відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 перераховано пенсію позивача з 01.01.2016 р., при цьому застосовано основний розмір пенсії 58% грошового забезпечення та визначено її розмір 3 310,73 грн (а.с.20).
Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення від 07.05.2021 р. №8051 складену із врахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 14.05.2019 р. №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019 р.) та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19. Відповідно до зазначеної довідки за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою інспектор (управління, відділи поліції) становить 16 754,99 грн (а.с.21).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 р. у справі №340/2943/21 адміністративний позов задоволено повністю; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» про розмір грошового забезпечення від 07 травня 2021 року №8051; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» про розмір грошового забезпечення від 07 травня 2021 року №8051 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та раніше виплачених сум (а.с.22-24).
За результатом розгляду звернення ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 05.01.2022 р. №58-10600/А-05/8-1100/22 повідомлено, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 р. по справі №340/2943/21 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 р. та нараховано доплату з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії після перерахунку за судовим рішенням складає 9 888,71 грн (16 754,99 грн (грошове забезпечення) х 58% + 170,82 (додаткова пенсія внаслідок аварії на ЧАЕС) (а.с.6).
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду суд враховує наступне.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У постанові від 24.12.2020 р. у справі №510/1286/16-а (провадження №11-345апп19) Велика Палата Верховного Суду вказала, що визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суд, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов'язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз'яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку.
Оскільки на заяву позивача відповідь надано листом від 05.01.2022 р., а позовна заява подана до суду 23.02.2022 р., тобто з дотриманням строку встановленого ч.2 ст.122 КАС України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262).
Згідно з пунктами а, в частини 1 статті 13 Закону №2262, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 р. №3591-ІV (далі за текстом - Закон №3591), який набрав чинності з 29.04.2006 р., пункт «в» частини 1 статті 13 Закону №2262 викладено в новій редакції: «особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» (пункт «в» статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)».
З набуттям чинності Закону №3591, тобто з 29.04.2006 р. нова редакція пункту «в» частині першої статті 13 Закону №2262 не передбачала вказану 5-відсоткову доплату особам, які взяли участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та віднесені до категорії 2.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.63 Закону №2262, у редакції чинній на час проведення перерахунку, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З огляду на п.п.2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом - Порядок №45), у редакції чинній на час проведення перерахунку, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704 (далі Постанова - №704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також зазначеною постановою затверджена тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, відсотковий розмір пенсії до відповідної суми грошового забезпечення при її призначенні встановлюється статтею 13 Закону №2262 саме на час призначення пенсії. Натомість розміру складових грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 №2262, передбачається на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З огляду на норми Порядку №45, Постанови №704 складові грошового забезпечення, з яких обчислюється та перераховується пенсія, та їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Водночас відсотків, раніше призначених відповідно до статті 13 Закону №2262 пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, останню встановлюють на день призначення пенсії.
Судом встановлено, що пенсія за вислугу років призначена позивачу у січні 2005 року відповідно до пунктів «а», «в» частини першої статті 13 Закону №2262, її розмір склав 63% від грошового забезпечення, у тому числі. у числі 5% - збільшення розміру пенсії на підставі пункту «в» частини першої статті 13 Закону №2262, як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час виникнення служби і віднесена до категорії 2.
На час виникнення спірних правовідносин стаття 13 Закону № 2262 була чинною в редакції Закону №3591, яка не передбачала зазначеної 5-відсоткової доплати особам, які взяли участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, винесеної від категорії 2.
Суд зазначає, що застосування відповідачем, під час перерахунку пенсії позивача, положення статті 13 Закону №2262, у редакції Закону №3591, є протиправним, оскільки така редакція підлягає застосуванню під час призначення нових пенсій, а не під час перерахунку попередніх пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону №2262 на підставі Постанов №103 і №704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 Закону №2262. При перерахунку пенсії зміненою величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
Викладене узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, наведеною у постанові від 16.02.2022 р. у справі №200/7786/19-а (провадження №11-464апп21).
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що у відповідача не було правових підстав для зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку.
Стосовно посилання відповідача на Порядок виплати пенсій та грошової допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 р. №1596 суд зауважує, що відповідно до п.13 Порядку №1596 списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Згідно з п.14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Отже, Пенсійний фонд України проводить перерахування коштів уповноваженим банкам, однак такий перерахунок здійснюється на підставі списків, що складаються територіальними органами Пенсійного фонду України.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 63% до 58% грошового забезпечення, при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру 63% грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії, підлягають задоволенню.
Відповідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI позивач звільнений від сплати судового збору (а.с.16). Доказів понесення інших судових витрат позивачем до суду не надано.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 63% до 58% сум грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 63% сум грошового забезпечення та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з перерахунком, з урахуванням виплачених сум.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду - 20 липня 2022 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт