20 липня 2022 року № 320/13592/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у м.Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" до ГУ ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" з позовом до ГУ ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 31.08.2020 за формою "Р" №0015400510 та формою "В4" №0015420510.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті за результатом проведеної перевірки, у ході якої був зроблений висновок про нереальний (безтоварний) характер господарських операцій позивача з його контрагентом ТОВ "Держінвестбуд", внаслідок чого завищено суму від'ємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню за травень 2020 року, на суму ПДВ 228 725,00 грн.
Позивач не погоджується з висновками податкового органу та зазначає, що до перевірки були надані всі необхідні первинні документи, які підтверджують реальність господарської операції з виконання вказаним контрагентом підрядних робіт з капітального ремонту та реконструкції, а чинне законодавство не ставить в залежність виникнення у платника ПДВ права на податковий кредит від дотримання вимог податкового законодавства його контрагентами.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
На підставі ст.ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" зареєстровано як юридична особа 04.02.2019, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до витягу з реєстру платників податку на додану вартість позивач з 01.03.2019 зареєстрований як платник податку на додану вартість.
Основними видами діяльності ТОВ «ПАРИТЕТ БЦ» за КВЕД є: 80.20 Обслуговування систем безпеки (основний); 43.11 Знесення; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 43.13 Розвідувальне буріння; 43.21 Електромонтажні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.31 Штукатурні роботи; 43.32 Установлення столярних виробів; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 43.91 Покрівельні роботи; 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устатковання; 46.73 Оптова торгівля деревиною; будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання; 41.10 Організація і будівництва будівель; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту; 42.11 Будівництво доріг і автострад.
Податковим органом у період з 22.07.2020 по 28.08.2020 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість у травні 2020 року, за результатами якої було складено акт від 04.08.2020 №358/10-36-05-10/42793650.
Перевіркою встановлено порушення позивачем:
- п. 198.1, п. 198.3 ст. 198 ПК України, оскільки ним завищено від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації): за травень 2020 на суму 228725 грн;
- п. 198.1, п. 198.3 ст. 198 ПК України, у результаті чого встановлено заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету за травень 2020 на суму 2372 грн.
Як слідує з акту, перевіркою достовірності і правильності визначення та врахування при розрахунку показника рядка 19 Декларації суми податкового кредиту (рядок 17 (колонка Б) декларації) встановлено її завищення на суму 231097,00 грн, що призвело до завищення показника рядка 19 декларації на суму 228 725,00 грн та заниження показника рядка 18 декларації на суму 2372,00 грн.
Оскільки було завищено на 231097,00 грн. показник рядка 10.1 (колонка Б) декларації внаслідок врахування всупереч п.198.1, п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України при його визначенні нереальних операцій з придбання у ТОВ "Держінвестбуд" робіт (послуг) по капітальному ремонту об'єктів.
Посадові особи контролюючого органу зазначили, що в ході перевірки встановлено взаємовідносини ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" з контагентом-постачальником ТОВ "Держінвестбуд".
Відповідач вказав на те, що стан ТОВ "Держінвестбуд" як платника податків: 0- платник податків за основним місцем обліку.
В акті перевірки зазначено, що від ОУ ГУ ДФС у Київській області отримано службовий лист щодо встановлення місцезнаходження ТОВ "Держінвестбуд". Так, при здійсненні виходу за податковою адресою підприємства (м.Біла Церква, вул.Шептицького, 2) встановлено, що ТОВ "Держінвестбуд" та його службові особи не знаходяться. З метою встановлення місцезнаходження засновника та директора підприємства направлено відповідні запити до оперативного управління ГУ ДФС у м.Києві.
Відповідно до ІТС "Податковий блок" 22.06.2020 проведена перереєстрація податкової адреси підприємства на м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 20, кв. 305, де фактично знаходиться підприємство.
Як слідує з акту перевірки, контролюючим органом встановлено, що між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" та ТОВ "Держінвестбуд" укладено договори підряду від 01.04.2020 №5-05-2 та №04-05, від 20.03.2020 №5-05-1, від 28.05.2020 №28/05, від 06.04.2020 №29-5, від 29.05.2020 №29-5, від 16.04.2020 №28.05.2020, від 31.03.2020 №11-05, від 07.04.2020 №29/05-20, від 20.03.2020 №20-3, від 28.05.2020 №28-05, від 01.04.2020 №1/4, від 09.04.2020 №11-05, від 04.05.2020 №29/5-2, від 06.04.2020 №6/04, від 04.05.2020 №29/5.
У червні 2020 року ТОВ "Держінвестбуд" складено та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на адресу ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" на суму 1386579,41 грн, у т.ч. ПДВ - 231096, 57 грн. Сума ПДВ за відповідними податковими накладними була включена позивачем до податкового кредиту за травень 2020 року.
Відповідач зазначив, що за даними Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Держінвестбуд" послуги по капітальному ремонту об'єктів, оформлених на адресу ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" надано своїми трудовими ресурсами.
Згідно актів приймання виконаних будівельних робіт (КБ2в) за травень 2020 року витрати труда робітників-будівельників на обсяг робіт (люд.-год.) складають 7323,68 люд.-год.
Аналізуючи надані до перевірки первинні документи, а саме: акти приймання-передачі будівельних робіт за травень 2020 року форми КБ-2в, ТОВ "Держінвестбуд" в травні 2020 року виконано роботи, які передбачають значний обсяг трудовитрат, особистої участі персоналу, необхідність наявності значної кількості кваліфікованих спеціалістів в різних діапазонах галузей та свідчить про фізичну неможливість здійснення такого об'єму господарської діяльності без наявності допоміжних послуг.
Також відповідач зазначив, що згідно аналізу баз даних ГУ ДПС у Київській області ІТС "Податковий блок" та Єдиний реєстр податкових накладних встановлено, що ТОВ "Держінвестбуд" в травні 2020 року здійснював надання послуг та виконання роботи для 13 суб'єктів господарювання., у т.ч. для ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" на 14 об'єктах, що потребує достатньої кількості працівників, залучення сторонніх організацій, найманих працівників, основних засобів та виключає фактичну можливість їх проведення у визначений проміжок часу фактичною чисельністю та обґрунтовано свідчить про нереальність операцій.
В акті перевірки вказано, що за даними ЄРПН ТОВ "Держінвестбуд" у травні 2020 року орендує лише складське приміщення та орендує автомобільну рампу у ТОВ "Логиком". У зв'язку з цим, 10 працівників товариства фізично не можуть виконати роботи, надати послуги та здійснювати реалізацію товару для підприємств, які знаходяться за різними адресами.
Відповідач дійшов висновку про те, що про нереальність вчинення господарських операцій між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" та ТОВ "Держінвестбуд" свідчать такі фактори:
- відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності у зв'язку з відсутністю управлінського та технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів;
- здійснення операцій з надання податкової вигоди третім особам з метою штучного формування податкового кредиту, та які не мають реального характеру;
- відсутність необхідної кількості трудових ресурсів та залучення фізичних осіб для реального здійснення операцій, що свідчить із звітності по ЄСВ, звіту І-ДФ;
- відсутність придбання (отримання) наданих послуг на адресу ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" у інших контрагентів відповідно до ЄРПН;
- не встановлення ТОВ "Держінвестбуд" та його посадових осіб за місцезнаходженням;
- відсутність фізичної та технологічної можливості здійснення досліджуваної операції ТОВ "Держінвестбуд" одночасно із задекларованими обсягами надання послуг (виконання робіт) обмеженими трудовими ресурсами у великих обсягах в різних областях.
Враховуючи вказане, відповідач зазначив, що досліджені у ході перевірки первинні документи не підтверджують фактичне виконання ремонтних робіт, не створюють наслідків для податкового обліку і податкові накладні не можуть бути підставою для формування ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" податкового кредиту по взаємовідносинах із зазначеним контрагентом.
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС у Київській області прийнято податкові повідомлення - рішення:
- від 31.08.2020 №0015420510, яким позивачу зменшено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на уму 228725,00 грн.;
- від 31.08.2020 №0015400510, яким позивачу нараховано грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 2965,00 грн., у тому числі податкове зобов'язання у сумі 2372,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції у розмірі 593,00 грн.
Не погоджуючись з оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно з пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Статтею 1 Закону «Про бухгалтерський облік» визначено загальне поняття та характеристика документу на підставі якого виникає право та обов'язок в платника податків на формування показників податкової, бухгалтерської та фінансової звітності. Таким документом є первинний документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Вимоги до первинного документу встановлені ст. 9 цього ж Закону та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про бухгалтерський облік» на даних бухгалтерського обліку базуються фінансова, податкова, статистична та інші види звітності. Отже, первинні документи по відображенню господарської операції є підставою й для податкового обліку.
Згідно ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Частиною другою статті 9 даного Закону передбачено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Порядок формування податкового кредиту з 01.01.2011 року визначений ст. 198 Податкового кодексу України .
Згідно п. п. "а" п. 198.1. ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно п. 198.2. ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно п. 198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно ст. 201 ПК України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно п.198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Отже, нормами ПК України встановлено вичерпний перелік документів (податкова накладна), на підставі яких у платника податків виникає право на включення відповідних сум до податкового кредиту.
Як слідує з матеріалів справи, між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 01.04.2020 №5-05-2, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт закладу дошкільної освіти (капітальний ремонт санвузлів ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу №1 «Веснянка» по вулиці Дачна, 45, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, що підтверджується Дефектним актом від 05.05.2020 форми №8, Підсумковою відомістю ресурсів, Локальними кошторисами №2-1-1, №2-1-2 та №2-1-3, Актом приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 05.05.2020, Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, Актом приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 01.04.2020 №04-05, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт закладу дошкільної освіти (капітальний ремонт санвузлів ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу №15 «Теремок» по вулиці Тімірязєва, 20, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" було виконано на користь позивача роботи, що підтверджується Дефектним актом від 05.05.2020 форми №8, Підсумковою відомістю ресурсів, Локальними кошторисами №2-1-1, №2-1-2 та №2-1-3, Актом приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 05.05.2020, Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 04.05.2020, Актом приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 04.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 20.03.2020 №5-05-1, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт закладу дошкільної освіти (капітальний ремонт санвузлів ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу №19 «Кобзарик» по вулиці Зелена, 27 а, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, що підтверджується Дефектним актом від 05.05.2020 форми №8, Підсумковою відомістю ресурсів, Локальними кошторисами №2-1-1, №2-1-2 та №2-1-3, Актом приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 05.05.2020, Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 05.05.2020, Актом приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 05.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 28.05.2020 №28/05, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт покрівлі ліцею «Білоцерківський колегіум» по бульвару Олександрійський, 149, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 29.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 29.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 06.04.2020 №29-5, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт спортивного майданчику біля ж/б 22 по вулиці Леваневського, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 29.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт №1 приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 29.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 29.05.2020 №29-5, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт спортивного майданчику біля ж/б 26 по вулиці Леваневського, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 29.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 29.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020 року, Акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 29.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 16.04.2020 №28.05.2020, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання житлового будинку по вулиці Молодіжна, 22, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксуєтья в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Підсумкові відомості ресурсів, Локальні кошториси №2-1-1, №2-1-2 та №2-1-3, Розрахунки загальновиробничих витрат, Акт приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 29.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020 .
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОв "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 31.03.2020 №11-05, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт внутрішньо будинкових систем холодного водопостачання під'їздів №1 та №2 житлового будинку по вулиці Некрасова, 115, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 11.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт №1 приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 11.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 11.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 11.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 07.04.2020 №29/05-20, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано будівництво спортивного майданчика з обладнанням воркаут по вулиці Східна, 8, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" було виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 29.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 29.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 20.03.2020 №20-3, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт закладів загальної середньої освіти (капітальний ремонт покрівлі спортзалу Білоцерківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 по вулиці Молодіжна, 12, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 30.04.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 30.04.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 30.04.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 30.04.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) було укладено договір підряду від 28.05.2020 №28-05, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт закладів загальної середньої освіти (капітальний ремонт території ігрового майданчику з влаштуванням синтетичного покриття та встановлення додаткових елементів навчально виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №13 та дошкільний навчальний заклад по вулиці Таращанська, 18, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 29.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) було укладено договір підряду від 01.04.2020 №1/4, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт закладів загальної середньої освіти (капітальний ремонт покрівлі Білоцерківської спеціалізованої школи І-ІІІ з поглибленим вивченням іноземних мов по вулиці Водопійна, 22, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" було виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 16.04.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт №1 приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 16.04.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 16.04.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року від 16.04.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 09.04.2020 №11-05, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт спортивного майданчика біля ж/б 115 по вулиці Некрасова у місті Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксується в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектні акти від 11.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 11.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 11.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 11.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 04.05.2020 №29/5-2, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано капітальний ремонт закладів загальної середньої освіти (капітальний ремонт покрівлі Білоцерківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №4 по вулиці Молодіжна, 12, місто Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксуєтья в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 29.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Акт приймання-передачі матеріальних ресурсів на об'єкт від 29.05.2020 року, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 06.04.2020 №6/04, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано будівництво спортивного майданчика по вулиці Східна, 4 у місті Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксуєтья в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 29.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальні кошториси №2-1-1, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020.
Між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" (Замовник) та ТОВ "Держінвестбуд" (Підрядник) укладено договір підряду від 04.05.2020 №29/5, згідно якого ТОВ «ДЕРЖІНВЕСТБУД» виконано поточний ремонт вимощення котельні по вулиці Короленко, 49 б у місті Біла Церква, Київська область.
Згідно п. 4.1. договору вартість та витрати по виконанню робіт визначаються згідно з договірною ціною (додаток до договору), яка є невід'ємною частиною даного договору та фіксуєтья в актах прийому-передачі робіт.
ТОВ "Держінвестбуд" виконано на користь позивача роботи, про що свідчать Дефектний акт від 29.05.2020 року форми №8, Підсумкова відомість ресурсів, Локальний кошторис №2-1-1, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 29.05.2020 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2020 року від 29.05.2020.
Судом встановлено, що ТОВ "Держінвестбуд" виписано позивачу податкові накладні від 05.05.2020 №6 на суму 122769,60 грн. (у т.ч. ПДВ - 20461,60 грн.), від 05.05.2020 №7 на суму 127561,20 грн. (у т.ч. ПДВ - 21260,20 грн.), від 11.05.2020 №10 на суму 56775,60 грн. (у т.ч. ПДВ - 9462,60 грн.), від 11.05.2020 №13 на суму 152176,80 грн. (у т.ч. ПДВ - 25362,80 грн.), від 04.05.2020 №14 на суму 112654,80 грн. (у т.ч. ПДВ - 18775,80грн.), від 29.05.2020 №27 на суму 77752,80 грн. (у т.ч. ПДВ - 12958,80 грн.), від 29.05.2020 №28 на суму 230962,80 грн. (у т.ч. ПДВ - 38493,80 грн.), від 29.05.2020 №29 на суму 28797,07 грн. (у т.ч. ПДВ - 4799,51 грн.), від 29.05.2020 №30 на суму 107384,40 грн. (у т.ч. ПДВ - 17897,40 грн.), від 29.05.2020 №31 на суму 104910,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 17485,00 грн.), від 29.05.2020 №32 на суму 101144,40 грн. (у т.ч. ПДВ - 16857,40 грн.), від 29.05.2020 №33 на суму 92560,80 грн. (у т.ч. ПДВ - 15426,80 грн.), від 29.05.2020 №34 на суму 41776,80 грн. (у т.ч. ПДВ - 6962,80 грн.), від 29.05.2020 №36 на суму 29352,34 грн. (у т.ч. ПДВ - 4892,06 грн.), за якими суми ПДВ були включені позивачем до складу податкового кредиту за травень 2020 року, про що свідчать податкові накладні за травень 2020 року (Додаток 5. Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п.201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 цього Кодексу (п.201.8 ст.201 ПК України).
До обов'язкових реквізитів податкової накладної, перелік яких закріплений в підпункті 201.1 ст. 201 ПК України законодавець відносить: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер.
Згідно з пунктом 200.1 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4 статті 200 ПК України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Верховний Суд у постанові від 21.02.2020 у справі №815/253/16 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР -87758646) зазначив, що господарські операції для визначення податкового кредиту та витрат мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які мають відображати реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.
Отже, підставою для виникнення у платника права на податковий кредит з податку на додану вартість є факт реального здійснення операцій з придбання товарно-матеріальних цінностей та послуг з метою їх використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, а також оформлення відповідних операцій належним чином складеними первинними документами, які містять достовірні відомості про їх обсяг та зміст.
При цьому наявність формально оформлених (складених) первинних документів та/або сплати грошових коштів не може слугувати підставою для формування даних податкового обліку за відсутності факту придбання відповідного активу.
У той же час, сама собою наявність або відсутність окремих документів, а також недоліки в їх оформленні не можуть бути підставою для висновку про відсутність господарських операцій та відмови у формуванні податкового кредиту, якщо з інших даних вбачаються зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі платника у зв'язку з його господарською діяльністю.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 13.01.2021 у справі №810/1811/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 94129747).
Як слідує з акту перевірки від 04.08.2020 №358/10-36-05-10/42793650, контролюючий орган дійшов висновку про завищення позивачем від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Так, в акті перевірки відповідач наголосив на тому, що надані позивачем до перевірки документи не підтверджують реальність господарських операцій, проведених з ТОВ "Держінвестбуд" за вказаний період.
Відповідно абз. 10 ст. 1 ЗУ « Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Згідно з пунктом 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Отже, договори, видаткові і податкові накладні, рахунки-фактури, акти здачі-приймання робіт (надання послуг) є первинними документами, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій між суб'єктами господарювання.
Таким чином, з урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Абзацом 4 статті 1 ЗУ « Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Отже, фактично здійснена господарська операція характеризується тим, що остання призводить до настання реальних змін майнового стану платника податків.
Про відсутність факту здійснення господарської операції можуть свідчити, зокрема, такі обставини:
- всупереч даним податкового обліку будь-кого з учасників операції відсутні зміни активів, зобов'язань чи власного капіталу принаймні в одного з таких учасників (наприклад, збільшення статутного капіталу особи за рахунок активів, що не мають ринкової вартості, зокрема фіктивних цінних паперів, тобто цінних паперів, обіг яких на момент вчинення операції був припинений після оприлюднення даних щодо скасування свідоцтва про реєстрацію їх випуску);
- отримання майнової вигоди чи права на таку вигоду будь-кого з учасників операції виключно шляхом зменшення бази оподаткування з певного податку та/або отримання коштів із Державного бюджету за одночасної відсутності об'єктивної можливості отримати майнову вигоду від цієї операції в інший спосіб (наприклад, експорт товару на підставну особу, яка не має відповідної реєстрації чи не веде будь-якої господарської діяльності, виключно з метою отримання документів, що підтверджують право на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість;
- тимчасова поставка товару (тобто з подальшим поверненням того самого товару без обґрунтованої економічної причини в наступних податкових періодах постачальнику від покупця безпосередньо або через ланцюг посередників) тим платником податку, в якого за результатами певного податкового періоду наявне від'ємне значення податкових зобов'язань із податку на додану вартість тому учаснику, який має зобов'язання до сплати в бюджет тощо);
- результати, відображені у даних податкового обліку будь-кого з учасників господарської операції, фактично не настали внаслідок відсутності відповідних дій будь-кого з учасників такої операції (наприклад, відображення отримання послуг без їх фактичного надання або в разі їх надання іншою особою, ніж та, що вказана у даних податкового обліку чи первинних документах; імітація купівлі товару в особи, яка ніколи його не продавала тощо).
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом. У свою чергу, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ст. 43 ГК України підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.
Таким чином, законодавством надано позивачу право як суб'єкту господарювання на укладення будь-яких угод та здійснення будь-якої підприємницької діяльності, які не заборонені законом.
З метою встановлення факту здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість обов'язковому з'ясуванню підлягають обставини щодо руху активів у процесі здійснення господарської операції; установлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції; установлення зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.
При цьому дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарської операції: договори, акти виконаних робіт, документи про перевезення, зберігання товарів тощо. В обов'язковому порядку необхідно досліджувати наявність господарської мети при вчиненні відповідних дій платника податку.
Як слідує з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРИТЕТ БЦ" за КВЕД 2010 є: код 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Також судом враховано рух активів позивача, установлена спеціальна податкова правосуб'єктність учасників господарської операції, господарська мета при вчиненні позивачем правочинів з ТОВ "Держінветбуд", а їх реальність безпосередньо підтверджується наявними в матеріалах справи документами.
У зв'язку з цим суд вважає, що позивач правомірно включив до складу податкового кредиту за травень 2020 року суму ПДВ у розмірі 231097,00 грн.
В акті перевірки відповідач зазначив про те, що про нереальність вчинення господарських операцій між ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" та ТОВ "Держінвестбуд" свідчать такі фактори: відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності у зв'язку з відсутністю управлінського та технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів; здійснення операцій з надання податкової вигоди третім особам з метою штучного формування податкового кредиту, та які не мають реального характеру; відсутність необхідної кількості трудових ресурсів та залучення фізичних осіб для реального здійснення операцій, що свідчить із звітності по ЄСВ, звіту І-ДФ; відсутність придбання (отримання) наданих послуг на адресу ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" у інших контрагентів відповідно до ЄРПН; не встановлення ТОВ "Держінвестбуд" та його посадових осіб за місцезнаходженням; відсутність фізичної та технологічної можливості здійснення досліджувальної операції ТОВ "Держінвестбуд" одночасно із задекларованими обсягами надання послуг (виконання робіт) обмеженими трудовими ресурсами у великих обсягах в різних областях.
Суд зазначає, що чинне податкове законодавство не ставить умову дійсності правочинів, а також виникнення податкових зобов'язань платника у залежність від стану податкового обліку його контрагентів, наявності чи відсутності у останніх основних фондів, трудових ресурсів тощо. Відсутність у контрагента добросовісного платника податку матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання таким платником господарської операції та не свідчить про одержання необґрунтованої податкової вигоди покупцем, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу (оренда персоналу).
Аналогічний правовий висновок сформульований Верховним Судом у постанові від 09.02.2018 у справі №804/1940/14 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 72029288) та від 13.01.2021 у справі №810/1811/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 94129747).
Так, норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певним постачальником товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог законодавства щодо формування об'єкта оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування витрат та податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагентів за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагентів та злагодженість дій між ними.
Такий правовий висновок сформульований Верховним Судом у постанові від 16.04.2019 у справі №804/6909/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 81366768) та від 21.02.2020 у справі №815/253/16 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 87758646).
Суд вважає за доцільне зазначити, що відповідно до ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права та свідчить про те, що якщо державні органи мають інформацію про зловживання в системі оподаткування конкретною компанією, вони повинні застосовувати відповідні заходи саме до цього суб'єкту, а не розповсюджувати негативні наслідки на інших осіб при відсутності зловживання з їх боку (рішення Європейського Суду від 09.01.2007р. у справі Інтерсплав проти України).
Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 22.01.2009 р. (Булвес АД проти Болгарії) зазначив, що платник податку не повинен нести наслідків невиконання постачальником його зобов'язань зі сплати податку і в результаті сплачувати ПДВ другий раз. На думку Європейського Суду такі вимоги стали надмірним тягарем для платника податку, що порушило справедливий баланс, який повинен підтримуватися між вимогами суспільного інтересу та вимогами захисту права власності. Право на податковий кредит є власністю у розумінні статті 1 Протоколу № 1, яке повинно розглядатися як таке, що виникло у момент повного виконання нею своїх зобов'язань щодо податкової звітності з ПДВ. Визнання права на нарахування податкового кредиту було поставлено в залежність від виконання обов'язків постачальником, в той час коли це не залежало від волі одержувача поставки - застосування відповідних положень Закону Про ПДВ стало не передбаченим і самовільним. Платник податку не має абсолютно ніяких повноважень відслідковувати, контролювати і забезпечувати виконання постачальником його обов'язків із складення та подання декларації з ПДВ, а також обов'язку зі сплати ПДВ (п.43, п.69 зазначеного вище рішення Європейського Суду).
Отже, Європейський суд з прав людини чітко визначає правило індивідуальної відповідальності платника податків. Тобто, добросовісний платник податків не має зазнавати негативних наслідків через можливі порушення вимог податкового законодавства з боку його контрагентів.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про дотримання позивачем податкової дисципліни при формуванні показників діяльності, необхідних для обчислення податку на додану вартість за результатом здійснення господарських операцій з ТОВ "Держінвестбуд".
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його висновки про порушення позивачем вимог закону, і не довів правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3475,35 грн, що підтверджується платіжними дорученнями від 14.12.2020 №1091.
Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати у розмірі 3475,35 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 143, 139, 239, 242, 244, 245, 246, 250, 382 КАС України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 31.08.2020 №0015400510 та №0015420510.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Київській області на користь ТОВ "ПАРИТЕТ БЦ" судовий збір у розмірі 3 475 (три тисячі чотириста сімдесят п'ять) грн 35 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.