Ухвала від 19.07.2022 по справі 260/2574/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

19 липня 2022 рокум. Ужгород№ 260/2574/22

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Іванчулинець Д.В., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 липня 2022 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі - позивачі) в особі представника адвоката Кухти Ольги Василівни (далі - представник позивачів) звернулися до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської районної державної адміністрації (далі - відповідач), яким просять суд:

1) прийняти позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до розгляду Закарпатського окружного адміністративного суду та відкрити у ній провадження;

2) визнати протиправним та скасувати Рішення Тячівського Управління соціального захисту населення Тячівської РДА від 18 серпня 2021 року, щодо припинення (зняття з оплати) виплати компенсації ОСОБА_1 , який постійно надає соціальні послуги ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою з інвалідністю першої А групи з дитинства (по зору), без терміну переогляду;

3) зобов'язати Тячівське Управління соціального захисту населення Тячівської РДА (РВА), (код ЄДРПОУ 03192922, адреса: 90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 29), поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІдН НОМЕР_1 , зареєстрований: АДРЕСА_1 ) виплату компенсації як фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою з інвалідністю першої А групи з дитинства (по зору), без терміну переогляду з 01 червня 2021 року;

4) судові витрати, пов'язані із розглядом даної справи, покласти на відповідача.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

При цьому, положеннями ч. 6 ст. 160 КАС України визначено, що якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.

В даному ж випадку, позовна заява подана та підписана представником позивачів ОСОБА_3 , однак відомостей що реєстраційного номеру облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, визначених п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, стосовно нього у позовній заяві не зазначено.

Так, само не зазначено відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків, за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України одного із позивачів, а саме: ОСОБА_2 .

Відповідно до ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно абз.1 ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно матеріалів позовної заяви, позивач просить визнати протиправним і скасувати Рішення Тячівського Управління соціального захисту населення Тячівської РДА від 18 серпня 2021 року, щодо припинення (зняття з оплати) виплати компенсації ОСОБА_1 , який постійно надає соціальні послуги ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою з інвалідністю першої А групи з дитинства (по зору), без терміну переогляду та зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 виплату компенсації як фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги особі з інвалідністю першої А групи з дитинства (по зору), без терміну переогляду з 01 червня 2021 року. Отже, позивачем пропущено строк звернення до суду і не подано заяви про поновлення строку та не обґрунтовано поважність пропуску цього строку, як і не надано доказів того, що строк звернення до суду не пропущено.

Згідно ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З огляду на викладене, позовну заяву слід залишити без руху та встановити позивачу строк для усунення її недоліків.

Позивач має право протягом десяти днів з дня вручення ухвали звернутися з заявою про поновлення строку звернення до суду та вказати поважні підстави поновлення строку.

Частиною 2 статті 123 КАС України передбачено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Відповідно до п.п. 5, 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

У відповідності до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Разом з тим, як вбачається з прохальної частини позовної заяви позовні вимоги позивача ОСОБА_1 стосуються рішення прийнятого відповідачем щодо припинення виплати компенсації по догляду ним за особою з інвалідністю.

Однак, позивачем ОСОБА_2 не заявлено позовних вимог щодо відповідача та необґрунтовано, яким чином порушено її права.

Відтак, позивачу - ОСОБА_2 слід уточнити зміст позовних вимог, або склад відповідачів, до яких вони зверненні.

Відповідно до статті 161 частин 3, 4 КАС України до позовної заяви додаються документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі по тексту - Закон № 3674-VI).

Відповідно до статті 3 частини 1 Закону № 3674-VI судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

У відповідності статті 4 частини 3 пункту 1 Закону № 3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема: за подання до адміністративного суду адміністративного позову, а саме: 2) немайнового характеру, який подано: а) суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, б) фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 6 частини 3 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

В той же час, вимоги позивача, що стосуються зобов'язання вчинити певні дії, є похідними від вимог про протиправність дій та суд її розцінює, як одну вимогу та як спосіб захисту порушеного права.

Відповідно до статті 6 частини 7 Закону № 3674-VI у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 року встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб у сумі 2 481,00 грн.

Вказаний судовий збір слід перераховувати на наступні платіжні реквізити: отримувач коштів - ГУК у Зак. обл/Ужгородська тг/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37975895; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA988999980313141206084007493; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *; 101; _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Як слідує із позовної заяви, позивачами заявлено дві вимоги немайнового характеру (які є похідними), а саме: визнати протиправним та скасувати Рішення Тячівського Управління соціального захисту населення Тячівської РДА від 18 серпня 2021 року та зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 , виплату компенсації як фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги особі з інвалідністю першої А групи з дитинства (по зору).

Таким чином, враховуючи наведене, слід сплати судовий збір у сумі - 992,40 грн. кожному позивачеві окремим платіжним документом.

Зазначені вище недолік свідчить про невідповідність поданої позивачем позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу.

За правилами, визначеними ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом:

- зазначення реєстраційного номеру облікової картки представника позивача за його наявності або номер і серії паспорту;

- зазначення реєстраційного номеру облікової картки позивача ОСОБА_2 за його наявності або номер і серії паспорту;

- подання заяви про поновлення строку з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку, або наданням доказів того, що строк звернення до суду не пропущено;

- позивачу ОСОБА_2 слід уточнити зміст позовних вимог, або склад відповідачів, до яких вони зверненні;

- надання документів, що підтверджують сплату судового збору у розмірі 992,40 грн., кожному позивачеві окремим платіжним документом.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.160, 161, 169, 287 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачам, строк п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення вищезазначених недоліків.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.

Суддя Д.В. Іванчулинець