20 липня 2022 року м. Житомир справа № 240/10764/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., перевіривши дотримання вимог законодавства при подачі заяви про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
В провадженні судді Житомирського окружного адміністративного Черноліхова С.В. суду перебувала справа №240/10764/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
За наслідками розгляду зазначеної справи судом прийнято рішення від 07 квітня 2021 року, яким позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити із 17 липня 2018 року нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
27 травня 2022 року до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України надійшла заява ОСОБА_1 в якій позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вчинені на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №240/10764/20.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що всупереч резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №240/10764/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нараховує йому підвищення до пенсії в розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а не в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених законом про Державний бюджет України.
У зв'язку з призовом судді Черноліхова С.В. на військову службу, розпорядженням керівника апарату Житомирського окружного адміністративного суду відповідно до ч. 9 ст. 31 КАС України та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.10 №30 (із змінами і доповненнями) було призначено повторний автоматизований розподіл справи №240/10764/20, що перебувала в провадженні судді Черноліхова С.В., для вирішення заяви ОСОБА_1 (вх.№24242/22 від 27.05.2022).
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.06.2022 головуючим суддею для розгляду поданої в порядку статті 383 КАС України заяви ОСОБА_1 по адміністративній справі №240/10764/20 було визначено суддю Черняхович Ірину Едуардівну.
Перевіривши дотримання заявником вимог законодавства при подачі до суду даної заяви, суд встановив наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Частиною 4 статті 383 КАС України передбачено, що заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
Суд зауважує, що перебіг десятиденного строку на звернення до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України, починається із дати, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів діями або бездіяльністю відповідача, пов'язаними із примусовим виконанням судового рішення, яке набрало законної сили.
Відтак, визначальним для вирішення питання про дотримання строку звернення до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України є встановлення дати, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав діями чи бездіяльністю відповідача, пов'язаними з виконанням судового рішення,
Порівняльний аналіз термінів "дізнався" та "повинен був дізнатись", що містяться у статті 383 КАС України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав.
При визначенні початку перебігу строку звернення до суду суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 вбачається, що її подання зумовлене тим, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №240/10764/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нараховує йому підвищення до пенсії в розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а не в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених законом про Державний бюджет України, як це зазначено в резолютивній частині рішення.
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що із заявою про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, вчинених на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №240/10764/20, ОСОБА_1 вже звертався до суду. Так, вперше заява в порядку статті 383 КАС України ним була подана 08.06.2021 (вх.№31107/21), а вдруге - 22.06.2021 (вх.№34128/21).
При цьому, в обох випадках в обґрунтування поданих заяв ОСОБА_1 зазначав про те, що всупереч резолютивної частини рішення від 07.04.2021 у справі №240/10764/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нараховує йому підвищення до пенсії в розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а не в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених законом про Державний бюджет України.
Вказана свідчить на користь висновку, що ще в червні 2021 року ОСОБА_1 знав про порушення своїх прав, діями Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, вчиненими на виконанням рішення суду від 07.04.2021 у справі №240/10764/20, які полягали у нарахуванні та виплаті йому підвищення до пенсії в неналежному розмірі.
Однак, із даною заявою (вх.№24242/22 від 27.05.2022) про визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення суду від 07.04.2021 у справі №240/10764/20, ОСОБА_1 звернулась до суду лише 21 травня 2022 року, що підтверджується датою поштового штампу на конверті, в якому його позов надійшов до суду.
Вказане свідчить про пропуск заявником визначеного ч. 4 ст. 383 КАС України десятиденного строку на звернення до суду з даною заявою.
При цьому, норми КАС України у разі пропуску строку звернення до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України не передбачають процесуальної можливості залишення заяви без руху чи поновлення строку звернення до суду з такою заявою.
Суд зауважує, що доводів, які б свідчили про наявність об'єктивно непереборних обставин, пов'язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду із заявою за захистом порушеного права у порядку статті 383 КАС України протягом установленого законом строку, позивачем не наведено.
Згідно з частиною 5 статті 383 КАС України, у разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду підлягає поверненню заявнику.
Керуючись статтями 167, 248, 250, 256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 (вх.№24242/22 від 27.05.2022) про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №240/10764/20 - повернути заявнику.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Е.Черняхович