20 липня 2022 року м. Житомир справа № 240/8394/22
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням зміни структури грошового забезпечення на підставі заяви та довідки КУ "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022 про нарахування та виплату надбавки за особливості проходження служби в сумі -7802,03 грн;
- зобов'язати відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 21.02.2022 та довідки Комунальної установи "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022 про нарахування та виплату надбавки за особливості проходження служби в сумі -7802,03 грн в розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії включити: посадовий оклад в сумі 8835,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 ,00 грн, надбавку за вислугу років (50 відсотків) - 5157,50 грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 1325,25 грн, премії (36 %) в сумі 3180, 60 грн, надбавку за особливості проходження служби в сумі - 7802,03 грн та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням 83% від розміру грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування позову вказав, що відповідач протиправно відмовив йому проведенні перерахунку та виплаті пенсії на підставі заяви від 21.02.2022 та довідки Комунальної установи "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022 про нарахування та виплату надбавки за особливості проходження служби в сумі -7802,03 грн.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач, на виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження у справі, до суду направив відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Заперечуючи проти позову стверджує, що відповідачем правомірно відмовлено у проведені перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Комунальної установи "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022, оскільки у зазначених спірних правовідносинах обов'язок щодо видачі довідок для здійснення перерахунку пенсії покладено на визначені чинним законодавством уповноважені органи.
Позивач до суду направив відповідь на відзив.
Розглянувши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що ОСОБА_1 звільнений з Управління податкової міліції ДПА у Житомирській області та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач, звернувшись до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 21.02.2022 щодо вирішення питання щодо проведення перерахунку пенсії, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби, яка була встановлена і виплачувалася станом на 05.03.2019, відповідно до довідки від 14.02.2022 виданої КУ "Трудовий архів", отримав лист, яким повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі такої довідки.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом, за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз викладених норм, дає підстави для висновку, що Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Втім, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Разом з тим, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Отже, викладені норми дають підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ. Аналогічний правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Відповідно до пункту 5 постанови №704, надано право керівникам державних органів встановлення виплат надбавок та премій у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання.
Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: як зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
Листом Державної фіскальної служби від 08.05.2018 роз'яснено, що посадовий оклад заступника начальника управління податкової міліції ДПА у Житомирській області (посада, яку обіймав позивач перед звільненням) за класифікаційними характеристиками прирівняний до посадового окладу першого заступника головного управління ДФС у Житомирській області з окладом нижче на 5% відповідно підпункту 1 пункту 5 постанови №704.
Відповідно до вимог ст.ст.43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, позивач, зважаючи на ліквідацію ДФС та відсутність визначеного правонаступника, для отримання довідки про розмір та виплату щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме щодо розміру встановленої надбавки за особливості проходження служби першому заступнику головного управління ДФС у Житомирській області звернувся до Комунальної установи "Трудовий архів".
Комунальною установою "Трудовий архів" 14.02.2022 за №01-19/31-к було видано ОСОБА_1 довідку про розмір надбавки за особливості проходження служби за посадою-першого заступника начальника, підрозділ керівництво, відповідно до розрахункових листів Головного управління ДФС у Житомирській області .
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Отже, враховуючи, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а також те, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області була подана 21.02.2022 заява та довідка КУ "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022 про виплату надбавки за особливості проходження служби в розмірі 7802,03 грн за посадою відповідно штатного розпису-першого заступника Головного управління ДФС у Житомирській області, для здійснення належного перерахунку пенсії, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку основного розміру його пенсії з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
При цьому, слід зазначити, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року у справі №240/951/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі заяви та довідки Головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області №40/05 від 09.12.2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, до складу якого включено: посадовий оклад в сумі розміром 8835 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 грн, надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 5157,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 1325,25 грн.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 року у справі №240/5099/21, яке набрало законної сили, позов задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року пенсії без обмеження її максимальним розміром з врахуванням 83% від розміру грошового забезпечення і 100% суми пенсії з 05 березня 2019 року з врахуванням надбавки у розмірі 15% посадового окладу за таємний режим праці, з урахуванням раніше виплачених сум.
Так, ч.4 ст.78 КАС України закріплено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на висновок суду про протиправність відмови відповідача у здійсненні позивачу перерахунку основного розміру його пенсії на підставі заяви від 21.02.2022 та довідки КУ "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022, а також враховуючи вищевикладене, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у основному розмірі 83% сум грошового забезпечення на підставі заяви від 21.02.2022 та довідки Комунальної установи "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022 про нарахування та виплату надбавки за особливості проходження служби в сумі -7802,03 грн, в розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії включити: посадовий оклад в сумі 8835,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 ,00 грн, надбавку за вислугу років (50 відсотків) - 5157,50 грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 1325,25 грн, премію (36 %) в сумі 3180, 60 грн, надбавку за особливості проходження служби в сумі - 7802,03 грн.
Щодо вимоги в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її граничного розміру належить відмовити, оскільки перерахунок пенсійної виплати наразі не виконано. При цьому, суд виходить з того, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє.
А тому позовна вимога в цій частині заявлена позивачем передчасно, оскільки оцінка розміру щомісячних виплат пенсії позивачу може бути зроблена лише після проведення пенсійним органом перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Щодо вимоги подати звіт про виконання рішення суду, суд зазначає слідуюче.
Частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим слід відмітити, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням рішення у даній справі.
Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зміни структури грошового забезпечення на підставі заяви та довідки КУ "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022 про нарахування та виплату надбавки за особливості проходження служби в сумі -7802,03 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у основному розмірі 83% сум грошового забезпечення на підставі заяви від 21.02.2022 та довідки Комунальної установи "Трудовий архів" №01-19/31-к від 14.02.2022 про нарахування та виплату надбавки за особливості проходження служби в сумі -7802,03 грн, в розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії включити: посадовий оклад в сумі 8835,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 ,00 грн, надбавку за вислугу років (50 відсотків) - 5157,50 грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 1325,25 грн, премію (36 %) в сумі 3180, 60 грн, надбавку за особливості проходження служби в сумі - 7802,03 грн.
У задоволенні решти вимог-відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Липа