Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 липня 2022 року Справа №200/3319/22
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., дослідивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16 серпня 2021 року № 33/25-2470, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області”;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок (обчислення), нарахування та виплату позивачу пенсії у відповідності до вимог Законів України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІ1 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції”, виходячи з грошового забезпечення, визначеного в довідці державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області” від 16 серпня 2021 № 33/25-2470, з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження максимального розміру пенсії.
Ухвалою суду від 23 лютого 2022 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали та всі документи, що підтверджують заперечення проти позову; копії матеріалів з пенсійної справи позивача відповідно до спірних правовідносин; доказ направлення відзиву та доданих до нього документів позивачу.
Ухвалою суду від 13 червня 2022 року повторно запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду протягом п'яти робочих днів з дня отримання даної ухвали відзив на позовну заяву ОСОБА_1 та всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позов, а також копії матеріалів з пенсійної справи позивача відповідно до спірних правовідносин.
15 червня 2022 року судом отримано від відповідача відзив на позов, але документи з пенсійної справи позивача до відзиву не додані.
14 липня 2022 року судом отримані пояснення від відповідача, в яких зазначено, що Головне управління позбавлене можливості надати суду копії матеріалів з пенсійної справи позивача, оскільки відповідно до пп. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 року № 263 «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» на період дії воєнного стану центральні органи виконавчої влади для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів. Враховуючи запроваджені із введенням в Україні воєнного стану заходи захисту інформації, в тому числі обмеження Пенсійним фондом України доступу до архівів документів, що містять персональні дані, задля запобігання їх витоку. Запроваджені Пенсійним фондом України обмеження доступу до архівів баз персональних даних не залежать від Головного управління. Витребувані інформація та документи будуть невідкладно надані суду після зняття обмежень в доступі до архівів документів.
Суд зауважує, що пояснення, аналогічні наведеним, подаються органами Пенсійного фонду до суду і в межах інших адміністративних справ (наприклад, у справах № 200/16636/21, № 200/15390/21 та ін.).
Також суд зазначає, що по деяким адміністративним справам суд отримує частину матеріалів с пенсійних справ позивачів, зокрема, документи, створені безпосередньо пенсійним органом (рішення, прийняті пенсійними органами щодо відмови призначенні пенсії (призначення пенсії, перерахунку пенсії), виписки РС-право, довідки ОК-5), а в деяких випадках - і рішення, прийняті пенсійним органом до 24 лютого 2022 року (наприклад, у справі № 200/16718/21 суду надано також і копія рішення пенсійного органу про призначення пенсії від 27 жовтня 2021 року).
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Приписами ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно п.п. 2, 4 - 6 цієї ж статті учасники справи зобов'язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Отже, отримання доказів на підтвердження або спростування обставин у справах, що розглядаються судом, є передумовою повноти та всебічності з'ясування всіх обставин у справі та прийняття законного та обґрунтованого рішення, а надання учасниками справи, зокрема, суб'єктами владних повноважень, таких доказів є їх обов'язком.
Суд наголошує, що згідно за своєю правовою природою пенсія є єдиним (або основним) джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом), захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції).
Згідно з практикою Європейського Суду з Прав Людини, пенсія підпадає під захист ст. 1 Протоколу 1 (право власності). Зокрема, у своїй практиці ЄСПЛ інтерпретує поняття майно дуже широко, та зараховує до нього рухоме і нерухоме майно, а також майнові і немайнові інтереси. Неодноразово зазначав у своїх рішеннях, що позбавлення особи майна є втручанням у право власності особи (зокрема, у справах Andrejeva v. Latvia (App. № 55707/00, § 77) Stummer v. Austria (App. № 37452/02, § 82),ЄСПЛ підтвердив, що принципи, які застосовуються у справах щодо порушення ст. 1 Протоколу 1, поширюються на пенсії). Якщо чинне законодавство держави передбачає пенсійні виплати, це повинно розглядатись як таке, що генерує майновий інтерес (Carson and Others v. the United Kingdom, App. № 42184/05, § 64, Lakicervic and others v. Monte). У справі Muller v. Austria (App. 5879/72) на той час Європейська комісія з прав людини встановила, що коли особа робить обов'язкові внески до Пенсійного фонду, в неї виникає право власності на частку цього фонду.
У випадку не надання пенсійним органом витребуваних судом документів з пенсійних справ позивачів (доказів по справі) відбувається затягування розгляду таких справ та, як наслідок, має місце (може мати місце) тривале позбавлення людини на отримання належної їй пенсії.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 3 березня 2021 року № 8-1, прийнятою відповідно до пп. 2 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2020 року № 1278 «Про запровадження експериментального проекту з реалізації функціоналів першої черги Єдиної інформаційної системи соціальної сфери», п.п. 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (зі змінами) Наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства цифрової трансформації України від 3 березня 2021 року № 112/29, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 березня 2021 року за № 400/36022, - затверджено Порядок проведення експериментального проекту з реалізації функціоналів першої черги Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
Згідно цього Порядку в органах Пенсійного фонду запроваджена Централізована підсистема Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ) «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи», в межах якої створюються та ведуться електронні пенсійні справи осіб, яким призначено пенсію.
Відповідно до п. 4.8 розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 з урахуванням змін, внесених постановою правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961) електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій. […].
Як вбачається з відомостей, наявних на офіційному сайті Донецької обласної державної адміністрації (https://dn.gov.ua/news/golovne-upravlinnya-pfu-v-doneckij-oblasti-zavershilo-finansuvannya-pensij-travnya) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області продовжує здійснювати свої повноваження щодо нарахування та виплати пенсій, отже у випадку відсутності доступу до архівів документів (в паперовому вигляді) має доступ до електронних пенсійних справ.
Разом із цим територіальними пенсійними органами майже у всіх справах не надаються після 24 лютого 2022 року витребувані ухвалами суду документи з електронних пенсійних справ позивачів із посиланням на обмеження Пенсійним фондом України доступу до цих справ.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» від 12 березня 2022 року № 263, крім іншого, установлено, що на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть вживати певні додаткові заходи, зокрема зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно п. 4 Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, в тому числі, організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, […] за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, […] забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій […].
Суд зазначає, що відповідачами, в тому числі в межах адміністративної справи № 200/3319/22, не надаються суду докази на підтвердження відсутності в них доступу до електронних пенсійних справ громадян, зокрема докази на підтвердження прийняття Пенсійним фондом України відповілного рішення (наказу, розпорядження та т.і.), яким територіальним пенсійним органам обмежено доступ до пенсійних справ громадян (в тому числі електронних).
У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року.
Разом із цим змін та доповнень, викликаних введенням на території України воєнного стану, до КАС України не вносилось.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Отже, в умовах воєнного стану суди України не пртипиняють розгляд справ та продовжують здійснювати правосуддя.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Враховуючи наведене, з метою прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі суд вважає за необхідне отримати від Пенсійного фонду України роз'яснення та докази на підтверджень цих роз'яснень (рішення, розпорядження та т.і.) з приводу не надання (часткового надання) територіальними пенсійними органами витребуваних судом документів з пенсійних справ позивачів.
Суд наголошує, що відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 72, 76, 80, 169, 171, 248, 256, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Зобов'язати Пенсійний фонд України (код ЄДРПОУ 00035323, місцезнаходження: 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 9) надати суду протягом п'яти днів після отримання даної ухвали роз'яснення та докази на підтверджень цих роз'яснень (рішення, розпорядження та т.і.) щодо:
- прийняття Пенсійним фондом України рішень (розпоряджень) на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» від 12 березня 2022 року № 263 - щодо обмеження доступу територіальних органів Пенсійного фонду України до електронних пенсійних справ, наявних в базі централізованих інформаційних технологій Пенсійного фонду;
- строку дії таких обмежень (у випадку їх запровадження);
- щодо меж таких обмежень (категорій документів) - враховуючи, що певні документи з пенсійних справ пенсіонерів пенсійними органами суду надаються, певні - ні);
- зазначення належного органу, який має повний доступ до пенсійних справ - для вирішення судом питання стосовно направлення до визначеного органу ухвали про витребування документів з пенсійної справи сторони по справі.
Зазначена в ухвалі пояснення та докази на їх підтвердження мають бути направлені до Донецького окружного адміністративного суду електронною поштою на офіційну електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду (inbox@adm.dn.court.gov.ua) або через підсистему "Електронний суд".
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Н.П. Волгіна