07 липня 2022 року Справа № 160/8071/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Орлівщина" до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
08.06.2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби, в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.02.2022 року № 3825336 / 39438945, № 3825347 / 39438945, № 3825363 / 39438945, № 3825388 / 39438945, № 3825361 / 39438945, № 3825393 / 39438945, № 3825413 / 39438945, № 3825421 / 39438945 про відмову позивачу у реєстрації податкових накладних № 14 від 25.01.2022 року; № 15 від 27.01.2022 року, № 1 від 03.02.2022 року, № 2 від 04.02.2022 року, № 3 від 05.02.2022 року, № 4 від 06.02.2022 року, № 6 від 07.02.2022 року, № 7 від 08.02.2022 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю «Орлівщина»;
- зобов'язати Державну податкову службу України «Орлівщина» зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» податкові накладні № 14 від 25.01.2022 року; № 15 від 27.01.2022 року, № 1 від 03.02.2022 року, № 2 від 04.02.2022 року, № 3 від 05.02.2022 року, № 4 від 06.02.2022 року, № 6 від 07.02.2022 року, № 7 від 08.02.2022 року датою їх первинного подання платником податків на реєстрацію.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що ТОВ «Орлівщина» за результатами здійснення господарської операції щодо поставки ТОВ «Інтерстарч Україна» кукурудзи врожаю 2021 року за Договором поставки № ІС-14334 від 24.01.2022 року складено та направлено в електронній формі на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні № 14 від 25.01.2022 року; № 15 від 27.01.2022 року, № 1 від 03.02.2022 року, № 2 від 04.02.2022 року, № 3 від 05.02.2022 року, № 4 від 06.02.2022 року, № 6 від 07.02.2022 року, № 7 від 08.02.2022 року (далі - податкові накладні) на загальну суму 1 640 799,22 грн., у тому числі ПДВ.
В подальшому позивачем отримано квитанції, згідно з якими податкові накладні прийнято, проте відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України їх реєстрацію зупинено, оскільки платник податків відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв'язку із чим запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Позивач скористався своїм правом та подав пояснення з копіями документів, підтверджуючих господарські операції та підстави складання податкових накладних, однак рішеннями Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.02.2022 року № 3825336 / 39438945, № 3825347 / 39438945, № 3825363 / 39438945, № 3825388 / 39438945, № 3825361 / 39438945, № 3825393 / 39438945, № 3825413 / 39438945, № 3825421 / 39438945 відмовлено у реєстрації вищезазначених податкових накладних позивача в ЄРПН через ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі «Додаткова інформація» зазначено: «Ненадання платником податку копій документів щодо зберігання, складські документи (інвентаризаційні описи).
Позивач, вважаючи вищезазначені рішення протиправними та необґрунтованими, посилаючись на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 року у справі №160/15201/21, яким визнано протиправним та касовано рішення №4430 від 27.05.2021 року прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Дніпропетровській області про відповідність ТОВ «Орлівщина» критеріям ризиковості платника податку, звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі № 160/8071/22, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) учасників справи. Призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 21.06.2022 року о 12:00. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
20.06.2022 року до суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшло клопотання про продовження процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву, обґрунтоване тим, що відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі лише 13.06.2022 року, а тому строк подання відзиву має сплинути 27.06.2022 року.
У судовому засіданні, яке відбулося 21.06.2022 року у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за відсутності представників сторін, суд ухвалив відкласти розгляд справи до 07.07.2022 року о 10:30 год.
22.06.2022 року до суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon».
Ухвалою суду від 27.06.2022 року клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про проведення судового засідання по справі № 160/8071/22 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення "EasyCon" задоволено, постановлено забезпечити участь представника відповідача, Головного управління ДПС у Запорізькій області в судовому засіданні по справі № 160/8071/22, призначеному на 07.07.2022 року о 10:30 год., в режимі відеоконференції відповідно до Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв'язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 23.04.2020 року №196.
04.07.2022 року до суду через систему «Електронний суд» від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній, заперечуючи проти позовних вимог, зазначає, що обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити належними документами покладається виключно на позивача, що ним зроблено не було, зокрема позивачем не подано документів, які б підтвердили факт зберігання товару позивачем. При цьому рішенням від 27.05.2021 року №4430 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відповідність ТОВ «Орлівщина» критеріям ризиковості платника податку.
У судовому засіданні, яке відбулося 07.07.2022 року у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за участі представників сторін, суд ухвалив перейти у письмове провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.10.2014 року.
З 14.10.2014 року позивача взято на облік як платника податків Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, Василівська Державна податкова інспекція (Михайлівський район).
Основним видом діяльності позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11).
24.01.2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» («Продавець») та ТОВ «Інтерстарч Україна» («Покупець») укладено Договір поставки №ІС-14334, відповідно до п. 1.1. якого продавець зобов'язується поставити і передати у власність покупцю сільськогосподарську продукцію (в подальшому - «Товар») в асортименті, за ціною, якістю, у кількості та на умовах, узгоджених з покупцем і вказаних у даному договорі та додатках до даного договору, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його на умовах цього договору.
Технічною специфікацією від 24.01.2022 року до договору поставки сторони погодили, що товаром, який постачається за договором, є зерно кукурудзи.
Згідно з додатком №1 від 24.01.2022 року (специфікація) до договору поставки сторонами погоджено поставку зерна кукурудзи виробництва ТОВ «Орлівщина» загальної кількості 500,000 т. ± 10% та загальної вартості 3 999 997,80 грн. з ПДВ (14% ПДВ - 491 227,80 грн.). Термін поставки: з 25.01.2022 року до 28.02.2022 року згідно з графіком та номером умов поставки № 000006302.
На виконання умов договору позивачем протягом періоду з 25.01.2022 року по 08.02.2022 року поставлено та передано ТОВ «Інтерстарч Україна» товар - зерно кукурудзи загальної вартості 1 640 799,22 грн., що підтверджується товарно-транспортними накладними б/н від 25.01.2022 року, № /01/22/01 від 27.01.2022 року, №/01/22/02 від 27.01.2022 року, №03/02/22/01 від 03.02.2022 року, №04/02/22/01 від 04.02.2022 року, №05/02/22/01 від 05.02.2022 року, №06/02/22/002 від 06.02.2022 року, №07/02/22/01 від 07.02.2022 року, №08/02/22/01 від 08.02.2022 року та видатковими накладними №13 від 25.01.2022 року, №14 від 27.01.2022 року, №16 від 03.02.2022 року, №17 від 04.02.2022 року, №18 від 05.02.2022 року, №19 від 06.02.2022 року, №20 від 07.02.2022 року, №21 від 08.02.2022 року.
Згідно з протоколами узгодження ціни від 27.01.2022 року, від 03.02.2022 року, від 04.02.2022 року, від 05.02.2022 року, від 06.02.2022 року, від 07.02.2022 року, від 08.02.2022 року до договору поставки №ІС-14334 від 24.01.2022 року сторонами скориговано договірну вартість товару, яка відображена у вищезазначених видаткових накладних.
За фактом здійснення поставки товару позивачем складено та направлено в електронній формі на реєстрацію до ЄРПН податкові накладні № 14 від 25.01.2022 року; № 15 від 27.01.2022 року, № 1 від 03.02.2022 року, № 2 від 04.02.2022 року, № 3 від 05.02.2022 року, № 4 від 06.02.2022 року, № 6 від 07.02.2022 року, № 7 від 08.02.2022 року на загальну суму 1 640 799,22 грн., у тому числі ПДВ.
Про отримання контролюючим органом вищевказаних податкових накладних свідчать квитанції від 01.02.2022 року, від 07.02.2022 року, від 08.02.2022 року, від 09.02.2022 року, згідно з якими документи прийнято, але реєстрація зупинена, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, для розгляду питання прийняття про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Листом від 14.02.2022 року за вих. №14/02-22 ТОВ «Орлівщина» надало контролюючому органу пояснення та документи.
Згідно з квитанцією № 2 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято повідомлення ТОВ «Орлівщина» щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції.
Проте, рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області № 3825336 / 39438945, № 3825347 / 39438945, № 3825363 / 39438945, №3825388 / 39438945, № 3825361 / 39438945, № 3825393 / 39438945, № 3825413 / 39438945, № 3825421/39438945 відмовлено у реєстрації складених Товариством з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» податкових накладних № 14 від 25.01.2022 року; № 15 від 27.01.2022 року, № 1 від 03.02.2022 року, № 2 від 04.02.2022 року, № 3 від 05.02.2022 року, № 4 від 06.02.2022 року, № 6 від 07.02.2022 року, № 7 від 08.02.2022 року через ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі «Додаткова інформація» зазначено: «Ненадання платником податку копій документів щодо зберігання, складські документи (інвентаризаційні описи).
Вважаючи вищевказані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України (далі - ПК України) датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок №1246).
Відповідно до п. 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до приписів п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 року (далі - Порядок №1165), платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За приписами п. п. 7, 8, 9 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.
При цьому, Додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, якими, зокрема, згідно з п. 8 цих Критеріїв є: «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Системний аналіз наведених вище норм свідчить, що метою здійснення контролюючим органом моніторингу податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах Державної податкової служби є виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства. Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням Податкового кодексу та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.
Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку №1165 встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Як зазначено вище, п. 8 Додатку 1 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості платника податку на додану вартість наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що питання про відповідність платника податку Критеріям ризиковості платника податку з винесенням відповідного рішення розглядається виключно у разі наявності у контролюючого органу податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Тобто, встановлення контролюючим органом факту наявності податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, є можливим виключно внаслідок оцінки господарської операції, щодо якої подані податкові накладні / розрахунки коригування.
Зі змісту квитанцій від 01.02.2022 року, 07.02.2022 року, 08.02.2022 року та 09.02.2022 року вбачається, що контролюючим органом зроблено висновок про відповідність платника податку, яким подано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні, п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас, контролюючим органом порушено принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, оскільки останнім у квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної не було вказано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація цієї податкової накладної стала можливою, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам, встановленим пунктом 11 Порядку №1165.
На переконання суду, контролюючий орган мав конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов'язані із ненаданням певного документу.
Суд зазначає, що за відсутності конкретного переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 року у справі №815/2985/18 (адміністративне провадження №К/9901/14651/19).
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 року у справі №0940/1240/18.
Таким чином, з метою забезпечення визначеності у податковому правозастосуванні та зважаючи на необхідність застосування принципу належного урядування при здійсненні суб'єктами владних повноважень своїх функцій, контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної/розрахунку коригування повинен здійснювати не лише загальне посилання на п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а й зазначати вичерпний перелік документів, які необхідно подати платнику податків.
Суд наголошує, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18.
Відтак, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
При цьому, недотримання контролюючим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкових накладних щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, які прийнято на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).
Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом із тим, п. 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у п. 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", “;Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).
Згідно з вимогами п.п. 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п. 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В даному ж випадку, судом встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу відповідні пояснення про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН, реєстрація яких зупинена, а також надано пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійсненої господарської операції з контрагентом, за наслідками якої складено спірні податкові накладні.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 02.07.2019 у справі №140/2160/18.
Крім того, при прийнятті рішення у даній справі судом також враховано висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 21.05.2019 року у справі №0940/1240/18, в якій зазначено: “Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу”.
Частиною 5 статті 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд вважає за необхідне зазначити, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених ПК України, а не шляхом зупинення реєстрації податкової накладної.
Крім того, суд зазначає, що затверджена Порядком №520 форма рішення про відмову у реєстрації податкової накладної передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН з підстав ненадання платником податку копій документів, яких на думку контролюючого органу не вистачає, такі документи повинні бути підкресленими, тобто рішення має містити або найменування конкретного документа, або групу документів, що з урахуванням специфіки господарської операції мають бути надані, але відсутні.
Проте, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржувані рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, складених ТОВ "Орлівщина", містять лише абстрактне твердження про ненадання позивачем документів, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, яких, з урахування особливостей, характеру та обсягу господарської операції, за наслідками якої складено спірні податкові накладні, на думку комісії, не вистачає (в даному випадку відповідач-1 обмежився лише проставлянням відмітки “х” навпроти даної підстави, не зазначивши конкретні первинні документи, які стосуються безпосередньо господарської операції, на підставі якої складено спірну податкову накладну, та які, на думку, контролюючого органу слід надати для її підтвердження).
При цьому зазначені відповідачем у додатковій інформації документи, які слід подати позивачу (копії документів щодо зберігання, складські квитанції (інвентаризаційні описи), фактично не стосуються тієї господарської операції, за наслідком якої складено спірні податкові накладні (поставка зерна кукурудзи).
Зміст оскаржуваних рішень дає підстави стверджувати, що Комісія Головного управління ДПС у Запорізькій області, розглядаючи подані позивачем документи, не з'ясовувала специфіку проведених господарських операцій та не визначила документів, які є достатніми для підтвердження реальності цих господарських операцій, з урахуванням їх змісту і обсягу.
Отже, в даному випадку суд зазначає, що використання податковим органом загальних висновків призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.
Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Оскільки відповідач у спірних рішеннях зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкових накладних, він прийняв невмотивовані рішення, адже їх зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийнято негативні для платника податків рішення. Прийняття негативних для платника податків рішень без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.
У той же час, аналіз наданих позивачем документів та пояснень свідчить про відсутність у них дефекту форми, змісту або походження, які у силу ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995 року, спричинили б втрату такими документами юридичної сили.
При цьому, у своїх відзивах відповідачі також не надали відповідних пояснень щодо підстав та обґрунтувань зазначених вище висновків.
Отже, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, які підтверджують реальність фінансово-господарських операцій між ним та його контрагентом, достатність яких для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної не спростована відповідачами, суд дійшов висновку про протиправність і необґрунтованість рішення від 18.02.2022 року №3825336 / 39438945, № 3825347 / 39438945, № 3825363 / 39438945, № 3825388 / 39438945, № 3825361 / 39438945, № 3825393 / 39438945, № 3825413 / 39438945, № 3825421 / 39438945 про відмову у реєстрації податкових накладних № 14 від 25.01.2022 року; № 15 від 27.01.2022 року, № 1 від 03.02.2022 року, № 2 від 04.02.2022 року, № 3 від 05.02.2022 року, № 4 від 06.02.2022 року, № 6 від 07.02.2022 року, № 7 від 08.02.2022 року, складених позивачем.
При цьому, суд також бере до уваги, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 року у справі №160/15201/21, яке набрало законної сили 18.11.2021 року, визнано протиправним та скасовано рішення №4430 від 27.05.2021 року, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність ТОВ «Орлівщина» критеріям ризиковості платника податку, а також зобов'язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області виключити ТОВ «Орлівщина» із переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, яке було включено на підставі рішення №4430 від 27.05.2021 року.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача-2 зареєструвати податкові накладні, складені ТОВ «Орлівщина», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на реєстрацію, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
Натомість, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм їх подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на ДПС України.
Згідно з п.п. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 ПК України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, згідно з нормами п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених п. 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як встановлено судом і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарської операції по поданим на реєстрацію в ЄРПН податковим накладним. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію цих податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Враховуючи встановлені судом обставини протиправного прийняття Комісією ГУ ДПС в Запорізькій області рішень про відмову в реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні, подані ТОВ «Орлівщина».
Крім того, суд зазначає, що зобов'язання відповідача-2 вчинити дії по реєстрації податкових накладних в судовому порядку не може бути розцінене як втручання суду в дискреційні повноваження відповідача, оскільки відповідачем вже було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, тобто було вирішено віднесене до його повноважень питання на власний розсуд. В свою чергу, суд при перевірці правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного рішення згідно з приписами КАС України, не перебираючи на себе повноважень відповідного органу, вправі покласти на суб'єкта владних повноважень зобов'язання вчинити певні дії з метою захисту порушених прав та інтересів позивача.
При цьому, в даному випадку задоволення позовних вимог про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
За наведених обставин, позовні вимоги ТОВ «Орлівщина» підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на таке.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 19 848,00 грн., підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення коштів з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань, а саме: з відповідача-1 - 9924,00 грн. та з відповідача-2 - 9924,00 грн.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» (49101, м. Дніпро, вул. Херсонська, буд. 9-А, прим. 47, код ЄДРПОУ 39438945,) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 44118663), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.02.2022 року №3825336/39438945, №3825347/39438945, №3825363/39438945, №3825388/39438945, №3825361/39438945, №3825393/39438945, №3825413/39438945, №3825421/39438945 про відмову у реєстрації податкових накладних № 14 від 25.01.2022 року; № 15 від 27.01.2022 року, № 1 від 03.02.2022 року, № 2 від 04.02.2022 року, № 3 від 05.02.2022 року, № 4 від 06.02.2022 року, № 6 від 07.02.2022 року, № 7 від 08.02.2022 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю «Орлівщина».
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» податкові накладні № 14 від 25.01.2022 року; № 15 від 27.01.2022 року, № 1 від 03.02.2022 року, № 2 від 04.02.2022 року, № 3 від 05.02.2022 року, № 4 від 06.02.2022 року, № 6 від 07.02.2022 року, № 7 від 08.02.2022 року датою їх первинного подання платником податків на реєстрацію.
Стягнути з Головного управління ДПС у Запорізькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 9 924,00 грн.
Стягнути з Державної податкової служби України за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Орлівщина» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 9 924,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко