Рішення від 20.07.2022 по справі 120/3772/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 липня 2022 р. Справа № 120/3772/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною та скасування відмови та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_2 , позивачка) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУПФУ у Вінницькій області, управління, відповідач) про :

- визнання неправомірними дій та скасування листа відповіді- відмови від 12.04.2022 р. №0200-0219-8/2088 (Рішення №025150004319 від 28.12.2021 р.) щодо відмови в призначенні пенсії за віком після досягнення 60 років при наявності страхового стажу 29 років ;

- зобов'язання зарахувати до загального стажу періоди роботи в колгоспі "ім.М.Горького" с. Уютне, Сакського району, Кримської області з 03.12.1982 р. по 30.07.1994 р. , з дня звернення в ПФУ.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що в грудні 2021 р. звернувся до пенсійного органу із заявою про призначенння пенсії, однак йому спірним рішенням відмовлено з підстав відсутності страхового стажу 29 років. При цьому, не зараховано до стажу періоди роботи з 03.12.1982 р. по 30.07.1994 р. , так як відсутні відомості про кількість трудоднів.

Позивач не погоджується з таким рішенням управління та вважає, що наявні всі підстави для зарахування спірного періоду до стажу роботи та, відповідно, для призначення пенсії, оскільки відповідні документи підтверджують факт роботи в колгоспі. В зв'язку з чим звернувся з цим позовом до суду.

10.05.2022 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 КАС України.

23.05.2022 р. надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову вказуючи на те, що позивачу правомірно відмовлено в призначені пенсії через недостатність стажу.

26.05.2022 р., 13.06.2022 р. рішеннями суду позов залишено без руху та вказано на необхідність уточнити предмет оскарження.

На виконання ухвали від 26.05.2022 р. позивачем уточнено предмет оскарження, зокрема, останній просив :

- визнати неправомірними дії та скасувати рішення №025150004319 від 28.12.2021 р. щодо відмови в призначенні пенсії за віком після досягнення 60 років, при наявності страхового стажу 29 років;

- визнати неправомірними дії та скасувати лист відповідь- відмову від 12.04.2022 р. №0200-0219-8/2088 щодо відмови в призначенні пенсії за віком після досягнення 60 років , при наявності страхового стажу 29 років .

Ухвалою від 27.06.2022 р. залучено другого відповідача - Головне управління ПФУ у Київській області та розпочато розгляд справи спочатку.

ГУ ПФУ в Київській області доставлено ухвалу на електронну адресу, що підтверджується матеріалами справи, однак письмової позиції стосовно заявлених вимог не надійшло.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

23.12.2021 р. позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви додано диплом, паспорт, трудову книжку, трудова книжка колгоспника.

За наслідком розгляду поданої заяви Головним управління Пенсійного фонду України у Київській області прийнято рішення №025150004319 від 28.12.2021 р., яким відмовлено в призначення пенсії через відсутність стажу, зокрема вказано, що стаж становить 25 років 11 місяці 01 день днів. При цьому не зарховано до стажу періоди роботи з 03.12.1982 р. по 30.07.1994 р. , з мотивів відсутності відомостей про кількість відпрацьованих днів.

Не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень позивач звернувся з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог суд керується та виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажуз 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Стаття 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає черед іншого, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Отже, право на призначення пенсії мають особи, які досягли 60 років і за наявності страхового стажу та така призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Згідно з вимогами ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок).

Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені в статті 24 Закону №1058-IV, відповідно до якої страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону №1058-IV).

У законодавстві, що діяло раніше (до 01.01.2004), зокрема, у статті 56 Закону N 1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Отже, законодавець передбачив зарахування до страхового стажу періоду роботи та членства у колгоспі і визначив для цього певні умови та порядок. Так, за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, то враховується час роботи за фактичною тривалістю, якщо ж виконував встановлений мінімум трудової участі або не виконував з поважних причин, то зараховується весь період роботи.

Так, у трудовій книжці позивача є записи стосовно трудової участі в громадському господарстві, зокрема, про виконання річних мінімумів трудової участі. Так, на сторінках 18-19 трудової книжки є такі записи:

1. 1982 рік, прийнятий колгоспом трудовим мінімум -280, виконання річного мінімуму - 4, причини невиконання річного мінімуму трудової участі в громадському господарстві - не вказано;

2. 1983 рік, прийнятий колгоспом трудовим мінімум -300, виконання річного мінімуму - 256, причини невиконання річного мінімуму трудової участі в громадському господарстві - не поважні;

3. 1984 рік, прийнятий колгоспом трудовим мінімум -300, виконання річного мінімуму - 288, причини невиконання річного мінімуму трудової участі в громадському господарстві - не поважні;

4. 1985 рік, прийнятий колгоспом трудовим мінімум -300, виконання річного мінімуму - 266, причини невиконання річного мінімуму трудової участі в громадському господарстві - не поважні;

5. 1986 / 300 / 317,

6. 1987 / 300 / 305,

7. 1988 / 300 / 300,

8. 1989 / 300 / 300,

9. 1990 / 300 / 303,

10. 1991 / 285 / 286,

11. 1992 / 285 / 293,

12. 1993 / 285 / 292,

13. 1994 / 165 / 182,

Записи зроблені на підставі Книг оплати праці, засвідчені підписом голови колгоспу та головного бухгалтера, скріплені печаткою колгоспу.

Отже, як видно трудова книжка містить записи щодо відпрацьованих трудоднів ОСОБА_1 , разом з ти в період з 03.12.1982 р. по 31.12.1985 р. позивачем не виконано без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, відтак даний період підлягає зарахуванню до стажу виходячи з фактичної тривалості часу роботу.

В свою чергу в період з 01.01.1986 р. по 30.07.1994 р. позивач виконував встановлений мінімум трудової участі, відтак даний період підлягає зарахуванню до стажу.

Разом з тим, як видно із форми РС - право, позивачеві не зараховано до стажу, ані період з 03.12.1982 р. по 31.12.1985 р. виходячи з фактичної тривалості часу роботу, ані період з 01.01.1986 р. по 30.07.1994 р.

А отже, керуючись ст. 245 КАС України, обираючи ефективний спосіб захисту , суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №025150004319 від 28.12.2021 р. є протиправним та підлягає скасуванню. Як наслідок слід зобов'язати останнього зарахувати до стажу періоди роботи, а саме: з 01.01.1986 р. по 30.07.1994 р. та період з 03.12.1982 р. по 31.12.1985 р. виходячи з фактичної тривалості часу роботу.

При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про визнання неправомірними дій, оскільки як вже зазначалось вище, саме орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, за наслідком чого приймає відповідне рішення (про призначення або про відмову у призначені пенсії), яке може бути оскаржено.

Отже, оцінка дій відповідача щодо відмови у призначені пенсії або щодо не призначення такої досліджується в межах прийняття рішення і саме через такий спосіб захисту як визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, права позивача будуть відновлені. У той час, коли самі по собі дії щодо не призначення пенсії за віком не порушують права, свободи та інтереси позивача, адже не мають юридичного наслідку, а відтак не створюють підстав для їх захисту.

За таких обставин позовні вимоги в досліджуваній частині задоволенню не підлягають.

Одночасно надаючи оцінку вимозі про скасування відповіді- відмови від 12.04.2022 р. №0200-0219-8/2088 , суд зазначає наступне.

Лист Головного управління ПФУ у Вінницькій області від 12.04.2022 р. №0200-0219-8/2088 не приймався з метою реалізації положень нормативного акта, не містить обов'язкових правил поведінки не обов'язковий для виконання. А отже даний лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а носить лише інформаційний характер та не створює правових наслідків для позивача, відповідно не підлягає скасуванню.

За таких обставин, позовні вимоги заявлені до Головного управління ПФУ у Вінницькій області не підлягають задоволенню.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Враховуючи наведену норму, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 1984, 80 грн. судового збору підлягають відшкодуванню частково у розмірі 992, 40 (1/2 задоволених вимог).

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №025150004319 від 28.12.2021 р. щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу періоди роботи в колгоспі "ім.М.Горького" с.Уютне,Сакського району , Кримської області з 01.01.1986 р. по 30.07.1994 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу періоди роботи в колгоспі "ім.М.Горького" с.Уютне,Сакського району , Кримської області з 03.12.1982 р. по 31.12.1985 р. виходячи з фактичної тривалості часу роботу.

В решті вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер за ДРФО - НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір 992,40 (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вулиця Ярославська, 40, Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер за ДРФО - НОМЕР_1 ).

Відповідач 1:Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).

Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду Україниу Київській області (вулиця Ярославська, 40, Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548).

Повний текст рішення виготовлено : 20.07.2022 р.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна