ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
20.09.07 Справа № 12/394пн.
Суддя О.С.Палей, розглянувши матеріали справи за позовом
Відкритого акціонерного товариства "Донбасенерго" в особі структурної одиниці виробничо-експлуатаційного підприємства "Луганськкомуненерго", м.Щастя Луганської області
до Міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації, м.Луганськ
про визнання права власності на майстерню
Представники сторін:
від позивача - Родіонова В.І. - юрисконсульт 2-ої кат., довіреність № 19-331 від 28.12.06;
від відповідача - Дудник К.М. дов.№б/н від 17.09.07.
Суть спору: заявлені вимоги про:
- визнання за ВАТ "Донбасенерго" права власності на майстерню ділянки малої механізації за адресою: Луганська область, м.Щастя, вул. Гагаріна, 1"0"/30;
- зобов"язання відповідача зареєструвати за ВАТ "Донбасенерго" право власності на об"єкт нерухомості - майстерню.
Розглянувши матеріали справи, суд
встановив:
У грудні 2006 року позивач звернувся до відповідача, згідно договору № 113 від 10.02.07 р. та рішення Щастянського виконкому №38 від 25.03.2003 р., про реєст рацію права власності на майно - майстерню, за адресою Луганська обл., м.Щастя, вул. Гагаріна, 1"0"/30, яке було побудоване власними силами та власні кошти ВАТ «Донбасенерго" на території, яка огороджена та знаходиться під цілодобовою охороною вневідомчої охорони, (лист № 04/2436 від 06.12.2006 р.) та обліковується за інв.№ 391. Але позивачеві було відмовлено (лист № 621 від 12.03.07 р.) за недостатністю документів для оформлення права власності.
Позивач просить визнати за ним право власності на майстерню, посилаючись на те, що 30.12.2003 її було передано на баланс структурної одиниці від Луганської ТЕС згідно з наказом ВАТ "Донбасенерго" №100 від 19.11.2003р.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7.02.2002 року, №7/5 БТІ здійснює лише державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна, отже, воно взагалі не може бути відповідачем за позовами про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна. Така ж правова оцінка наведена у постанові палати у господарських справах Верховного суду України від 4.07.2006 року, відповідно до якої БТІ не є належним відповідачем за позовом про визнання права власності.
В частині вимог про зобов'язання відповідача здійснити державну реєстрацію права власності відповідач вважає, що дана вимога може розглядатися тільки за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності доводи сторін, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що провадження у справі стосовно пред"явлених до відповідача вимог щодо спонукання зареєструвати за ВАТ "Донбасенерго" право власності на об"єкт нерухомості -майстерню підлягає припиненню на підставі ст. 80 п.1 ГПК України, з огляду на наступне.
Речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому Законом України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 р. № 1952-ІV.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень -офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень -єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.
Реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
Систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.
Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Адміністратором Державного реєстру прав є центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення. Статут центру державного земельного кадастру затверджує центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.
Відповідно до п.5 розділу V Прикінцеві положення " Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Виходячи з аналізу вищевикладених норм закону можливо дійти висновку, що бюро технічної інвентаризації є органами, які від імені держави легалізують правовідносини, пов'язані з виникненням, переходом або припиненням речових прав на нерухоме майно, тобто у цих правовідносинах вони виступають як суб'єкти владних повноважень, визначення яких наведено у ст.3 Кодексу адміністративного судачинства України, який набув чинності з 01.09.2005 року.
Таким чином провадження у справі стосовно другої позовної вимоги підлягає припиненню у зв"язку з тим, що справа в цій частині не підлягає розглядові в господарському суді за правилами Господарського процесуального Кодексу України, а може розглядатися в адміністративному суді за правилами Кодексу адміністративного судочинства.
У задоволенні вимог щодо визнання права власності, яка адресована МКП БТІ суд відмовляє з наступних підстав.
МКП бюро технічної інвентаризації може бути відповідачем лише по тих позовах, які стосуються його прав та обов'язків, зокрема, про зобов'язання провести державну реєстрацію права власності. Але відповідач фактично не оспорює право власності позивача, не посилається на свої права щодо цього майна, а відтак, не може бути належним відповідачем за цією позовною вимогою, оскільки спір в цій частині - не впливає на його права та обов'язки.
Зі змісту статті 392 ЦК України вбачається, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою. Таким чином, відповідачем може бути особа, яка оспорює, або, не визнає право власності позивача. Бюро технічної інвентаризації відмовило у реєстрації права власності позивача з підстав надання неналежних документів, а не з підстав невизнання його права власності.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно підприємства бюро технічної інвентаризації здійснюють державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно у. межах визначених адміністративно-територіальних одиниць. Таким чином Бюро технічної інвентаризації здійснює лише реєстрацію прав власності на нерухоме майно і не може бути відповідачем щодо вимог позивача про визнання права власності.
Відповідно до ст. 49 ГПК України понесені позивачем судові витрати в сумі 203 грн. покладаються на позивача.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Керуючись ст.ст. 49,80 п.1,82,84,85 ГПК України, суд
1. У задоволенні позову в частині визнання права власності на майстерню за адресою: Луганська область, м.Щастя, вул. Гагаріна,1"0"/30 відмовити.
2. Провадження у справі стосовно зобов"язання МКП Бюро технічної інвентаризації м.Луганськ зареєструвати за ВАТ "Донбасенерго" право власності на майстерню припинити.
3. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення підписано 25.09.2007р.
Суддя О.С.Палей
Пом.судді Є.С. Сєрджан