Рішення від 18.07.2022 по справі 127/15141/22

Справа №127/15141/22

Провадження № 2-о/127/281/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.07.2022 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі: головуючого судді Жмудя О.О., при секретарі Матвеєвій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту смерті на тимчасово окуповані території України, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.

Заява мотивована тим, що заявник є сином ОСОБА_2 . З 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан.У місті Волноваха Донецької області протягом лютого-березня 2022 року тривали постійні активні бойові дії. Дані обставини є загально відомими та доказуванню не підлягають.

Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 в наслідок ракетного обстрілу російської федерації м. Волноваха ОСОБА_2 померла за місцем свого постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 .Причина смерті - множинні перелами кісток скелету, що є несумісними із життям.

Республіканським бюро судово-медичної експертизи днр ( АДРЕСА_2 ) видано лікарське свідоцтво про смерть № 40 від 17 березня 2022 року форми № 106/у, затвердженої наказом мз днр від 09.01.2015 року № 12.

З метою отримання свідоцтва про смерть вищезазначена довідка була пред'явлена до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Докучаєвського міського управління юстиції міністерства юстиції донецької народної республіки.

02.04.2022 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Докучаєвського міського управління юстиції міністерства юстиції донецької народної республіки було видане свідоцтво про смерть ОСОБА_2 .

Зі змісту лікарського свідоцтва про смерть № 40 від 17 березня 2022 року та свідоцтва про смерть днр № НОМЕР_1 від 02 квітня 2022 року вбачається, що ОСОБА_2 померла в м. Волноваха, Донецької області.

Таким чином, довідка про причину смерті, видана медичним закладом тимчасово окупованої території, не визнається на території України, а тому не є підставою для реєстрації смерті на території України.

Ця обставина перешкоджає проведенню державної реєстрації смерті ОСОБА_2 відповідно до приписів чинного законодавства України.

Заявник до судового засідання не з'явився, проте представник заявника надала суду заяву про розгляд заяви у її відсутність, вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належними чином. Про причини неявки суду не повідомлено.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 № НОМЕР_2 .

Згідно довідки про причину смерті від 17.03.2022, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до свідоцтва про смерть днр № НОМЕР_1 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Докучаєвського міського управління юстиції міністерства юстиції донецької народної республіки 02.04.2022, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року №1207-VII (з наступними змінами та доповненнями) будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

А тому видане свідоцтво про смерть не створює правових наслідків.

Разом з тим, оцінюючи надані заявником докази, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.

Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Практикою Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці, зокрема в рішеннях ЄСПЛ «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). Зокрема ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючи хde facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.

На підставі вищевикладеного, враховуючи сукупність наданих доказів, суд вважає факт смерті ОСОБА_2 встановленим.

Судові витрати залишити за заявником, відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України.

Керуючись ст. 293-294, ч. 7 ст. 294, п. 8 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 317, 319 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту смерті на тимчасово окуповані території України- задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території у місті Волноваха Донецької області.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Судові витрати залишити за заявником.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Вінницький міський суд Вінницької області.

Згідно вимог ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Замостянська, 26, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 2549715.

Суддя О.О. Жмудь