"09" жовтня 2007 р.
Справа № 25/253-07-6389
За позовом: Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області
до відповідача: Сільськогосподарського ТОВ «Дружба»
про стягнення шкоди в сумі 90453,60грн.
Суддя Малярчук І.А.
В судових засіданнях приймали участь представники сторін:
Від прокуратури: Лянна О.А., посвідчення №98 від 04.11.98р.
Від позивача: Хрипко М.Ю., довіреність №212/02 від 16.06.07р.
Від відповідача: Курченко М.І., довіреність від 22.09.07р.
В судовому засіданні 09.10.07р. приймали участь представники:
Від прокуратури: Лянна О.А., посвідчення №98 від 04.11.98р.
Від позивача: Хрипко М.Ю., довіреність №212/02 від 16.06.07р.
Від відповідача: Курченко М.І., довіреність від 22.09.07р.
Суть спору: про стягнення з Сільськогосподарського ТОВ «Дружба»шкоди завданої навколишньому природному шляхом противоправного знищення дерев в сумі 90453,60грн.
Прокурор на заявлених позовних вимогах наполягає, просить суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник позивача заявлений прокурором позов підтримує, надав суду пояснення від 10.09.07р. вх. №2960, від 01.10.07р. вх. №92595, в яких навів аналіз положень Конституції України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Лісового кодексу, Закону України «Про рослинний світ» відповідно до яких та з огляду на обставини справи щодо незаконного знесення відповідачем зелених насаджень на території ферми відгодівлі великої рогатої худоби зазначив, що оскільки знищені підприємством зелені насадження відносились до захисних насаджень лінійного типу тому, вони належали до лісового фонду, у зв'язку з чим процедура їх знесення провадитись повинна була за наявності відповідного погодження органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, територіального органу центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, а за відсутності таких погоджень дії відповідача є протиправними з підстав чого згідно Постанови КМУ від 05.12.96р. №1464 останньому зараховано до відшодування шкоду, заподіяну лісовому господарству в сумі 90453,60грн.
Відповідач заявлені позивачем позовні вимоги не визнає, надав суду відзив на позов від 01.10.07р. вх. №22597, де зазначає, про те, що земельна ділянка, загальною площею 4,99га. на якій були розташовані знесені дерева належить сільськогосподарському товариству та не є земельною ділянкою лісового фонду у зв'язку з чим позивачем неправомірно нараховано товариству шкоду за противоправне знищення дерев в сумі 90453,60грн.
Крім того відповідач відмічає, що дані заходи ним були проведенні згідно клопотання виконавчого комітету Осичківської селищної Ради від 09.01.07р. №1 щодо надання допомоги в придбанні палива для дитячого садка «Малятко» та лікарняної амбулаторії села Осички.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне:
07.02.07р. Північним відділом екологічного контролю Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області було складено акт №40 про порушення Сільськогосподарським ТОВ «Дружба» вимог природоохоронного законодавства яким встановлено самовільне знесення останнім на території ферми відгодівлі великої рогатої худоби, що знаходиться за межами с. Осички, 110 дерев акації, що завдало шкоду навколишньому природному середовищу в сумі 90453,60 грн.
З цих підстав Державним управлінням екології та природних ресурсів в Одеській області було надіслано на адресу товариства претензію №7 від 14.05.07р., де було запропоновано останньому добровільно провести оплату завданої навколишньому природному середовищу шкоди в сумі 90453,60грн., яка була залишена Сільськогосподарським ТОВ «Дружба»без відповіді.
Не проведення відповідачем оплати завданої навколишньому природному середовищу шкоди в сумі 90453,60грн. стало підставою для звернення Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області з даною позовною заявою до господарського суду Одеської області.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, чинне законодавство яким регулюються дані правовідносини, в їх сукупності, суд вважає заявлені прокурором Одеської області позовні вимог правомірними, такими, що відповідають дійсним обставинам справи та вимогам чинного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до ч. ч.1, 2, 3 ст. 1, ч.1 ст. 4 Лісового кодексу України від 21 січня 1994 року N 3852-XII ліс - тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. До лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.
Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 58 Лісового кодексу України від 21 січня 1994 року N 3852-XII у разі виникнення додаткової потреби у вирубуванні дерев і чагарників на земельних лісових ділянках, що передані у власність або надані в користування без права вирубування, питання про вирубування дерев і чагарників та порядок використання заготовленої при цьому деревини вирішується органом, який прийняв рішення про передачу у власність або надання в користування земельної ділянки. Рішення про вирубування дерев і чагарників приймається за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників ( ч.1, п.1 ч.2 ст. 105 Лісового кодексу України від 21 січня 1994 року N 3852-XII).
Відповідно до ч.ч. 2, 6, 7 ст. 3 Закону України «Про рослинний світ»від 9 квітня 1999р. N 591-XIV рослинний світ - сукупність усіх видів рослин, а також грибів та утворених ними угруповань на певній території; об'єкти рослинного світу - дикорослі та інші несільськогосподарського призначення судинні рослини, мохоподібні, водорості, лишайники, а також гриби на всіх стадіях розвитку та утворені ними природні угруповання; природні рослинні ресурси - об'єкти рослинного світу, що використовуються або можуть бути використані населенням, для потреб виробництва та інших потреб.
Згідно ч.ч. 1, 2, 3, 4, 5, 6 ст. 5 Закону України «Про рослинний світ»від 9 квітня 1999р. N 591-XIV під час здійснення діяльності, яка впливає на стан охорони, використання та відтворення рослинного світу, необхідно дотримуватися таких основних вимог: збереження природної просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності об'єктів рослинного світу; збереження умов місцезростання дикорослих рослин і природних рослинних угруповань; науково обгрунтованого, невиснажливого використання природних рослинних ресурсів; здійснення заходів щодо запобігання негативному впливу господарської діяльності на рослинний світ; охорони об'єктів рослинного світу від пожеж, захист від шкідників і хвороб; здійснення заходів щодо відтворення об'єктів рослинного світу.
Статтею 25 Закону України «Про рослинний світ»від 9 квітня 1999 року N 591-XIV передбачено, що охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об'єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання. Охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами (в тому числі орендарями) земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.
Порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у: протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу( ч.1, пп.3 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про рослинний світ»від 9 квітня 1999 року N 591-XIV ).
Згідно ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року N 1264-XII шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству»від 05.12.96р. №1464 такси для обчислення розміру стягнень за шкоду, заподіяну лісовому господарству підприємствами, установами, організаціями та громадянами, застосовуються також для обчислення шкоди, заподіяної знищенням, пошкодженням чи незаконною рубкою окремих дерев, груп дерев, чагарників на сільськогосподарських угіддях, садибах, присадибних, дачних і садових ділянках, що не належать до лісового фонду.
Так, Державною екологічною інспекцією в Одеській області розрахунок завданої відповідачем шкоди в сумі 90453,60грн. проведений в доданому до позовної заяви додатку згідно Постанови КМУ «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству»від 05.12.96р. №1464.
З огляду на зазначене та не залежно від того, що знищені дерева не знаходились на земельній ділянці, цільове призначення та характер правокористування якої суд в процесі розгляду даної справи, не залежно від наявних в її матеріалах довідки Виконкому Осичковської сільської ради Савранського району Одеської області №1014 від 28.09.07р. та рішення Виконкому Осичковської сільської ради Савранського району Одеської області «Про визнання прав власності на комплекс будівель верхньої частини ферми відгодівлі ВРХ колишнього КСП «Дружба» №29 від 15.03.07р., встановити був невзмозі, суд, згідно положень наведеного вище законодавства вбачає, що знищення відповідачем дерев було здійснено за відсутності відповідного погодження територіального органу центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища щодо проведення таких заходів, що є неправомірним, оскільки дані об'єкти рослинного світу складають лісовий фонд України і з врахуванням положень Конституції України перебувають під охороною держави, у зв'язку з чим їх знесення завдає шкоду навколишньому природному середовищу, розмір якої позивачем правомірно розрахований відповідно до Постанови КМУ «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству»від 05.12.96р. №1464.
Подані відповідачем до суду докази щодо проведення заходів по знищенню зелених насаджень для задоволення потреб соціально-побутових об'єктів територіальної громади, а саме довідки Виконкому Осичковської сільської ради Савранського району Одеської області №121 від 19.09.07р., № 01 від 09.01.07р., накладні № 75 від 12.01.07р., № 78 від 12.01.07р., № 80 від 15.01.07р., № 84 від 17.01.07р., № 1108 від 18.09.07р. не заслуговують на увагу суду, з підстав відсутності відповідного дозволу органу державної влади з питань охорони навколишнього природного середовища на здійснення заходів по знищенню поза межами с. Осички 110 дерев.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до довідки Виконкому Осичковської сільської ради Савранського району Одеської області №1014 від 28.09.07р. Сільськогосподарське ТОВ «Дружба» має в користуванні земельну ділянку, площею 4,99га, що розташована в с. Осички, по вул. І.Франка,105р., тоді як знищенні відповідачем 110 дерев, були розташовані, згідно акту № 40 про порушення Сільськогосподарським ТОВ «Дружба» вимог природоохоронного законодавства, поза межами с. Осички.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені прокурором позовні вимоги обґрунтованими та доведеними, у зв'язку з чим задовольняє заявлені Заступником прокурором Одеської області позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені Заступником прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області позовні вимоги про стягнення з Сільськогосподарського ТОВ «Дружба»шкоди за противоправне знищення дерев в сумі 90453,60грн. обгнутованими та доведеними, у зв'язку з чим задовольняє їх в повному обсязі.
Згідно ст. 49 ГПК України з відповідача стягуються судові витрати, а саме 102 грн. державного мита та 118 грн. витрат на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст.44, 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд, -
1. Задовольнити позов повністю.
2. Стягнути з Сільскогоспдарського ТОВ «Дружба» (66215, Одеська область, Саранський район, с. Осички, код ЄДРПОУ 30029647) 90453 ( дев'яносто тисяч чотириста п'ятдесят три) грн. 60 коп. шкоди заподіяної наколишньому середищу на р/р 33118331700421 Фонду охорони навколишнього природного середовища Осичівської сільської ради Савранського району Одеської області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 22504557, банк Головне Управління державного казначейства України в Одеській області, одержувач -Відділення державного казначейства Савранського району Одеської області, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності 331, балансовий рахунок 3311.
3. Стягнути з Сільскогоспдарського ТОВ «Дружба» (66215, Одеська область, Саранський район, с. Осички, код ЄДРПОУ 30029647) на користь державного бюджету України 102 (сто дві) грн. державного мита на рахунок № 31114095700008, одержувач: Головне Управління Державного казначейства України в Одеській області, ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: Головне Управління Державного казначейства в Одеській області, МФО 828011.
4. Стягнути з Сільскогоспдарського ТОВ «Дружба» (66215, Одеська область, Саранський район, с. Осички, код ЄДРПОУ 30029647) на користь державного бюджету України рахунок №31217259700008, Банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЕДРПОУ 23213460, код бюджетної класифікації 22050000 ( символ звітності 259) 118 (сто вісімнадцять) гривень витрат на послуги з ІТЗ судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України, після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Малярчук І.А.