Справа № 345/1706/22
Провадження № 3/345/641/2022
19.07.2022 м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Сухарник І.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України, за ст. 173 КУпАП, -
встановив:
23.06.2022 ДОП Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 065106, згідно якого 05.06.2022 ОСОБА_1 у м. Калуші по вул. Б.Хмельницького біля школи № 7 висловлювався нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 , чим порушував громадський порядок і спокій громадян. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 173 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що 05.06.2022 він разом із своїм другом перебував у м. Калуші біля школи № 7. До них підійшов ОСОБА_2 та безпричинно наніс йому два удари в обличчя, після чого його забрав його друг ОСОБА_3 . Під час цього ОСОБА_2 продовжував висловлюватися в його сторону нецензурною лайкою. Після цього ОСОБА_1 викликав поліцію. За фактом спричинення йому легких тілесних ушкоджень щодо ОСОБА_2 було відкрито кримінальне провадження. Через кілька днів після цього ОСОБА_2 пішов в поліцію та написав заяву на нього, що він ніби-то виражався в його сторону нецензурною лайкою. Однак такі його слова не відповідають дійсності. Разом з тим, ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 04.07.2022 кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 125 КК України було закрито у зв'язку з його відмовою як потерпілого від обвинувачення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, з огляду на наступне.
Так, за ст. 173 КУпАП настає відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
З протоколу про адміністративне правопорушення, який був складений ДОП Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області 23.06.2022 вбачається, що 05.06.2022 ОСОБА_4 в м. Калуші по вул. Б.Хмельницького біля школи №7 висловлювався нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 , чим порушував громадський порядок і спокій громадян (а.с. 1). Потерпілих в даному протоколі не вказано.
Як вбачається з матеріалів справи 07.06.2022 ОСОБА_2 звернувся до відділку поліції із заявою про те, що ОСОБА_5 05.06.2022 в ході конфлікту, який виник між ними, ображав його нецензурними словами, принижував його честь та гідність (а.с. 2).
07.06.2022 він надав працівнику поліції аналогічні письмові пояснення (а.с. 3).
22.06.2022 працівник поліції відібрав у ОСОБА_1 письмові пояснення за даним фактом (а.с. 4), в яких він вказав, що не висловлювався нецензурною лайкою щодо ОСОБА_2 , натомість останній наніс йому удар в обличчя.
Жодних інших доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому правопорушення до матеріалів справи не долучено.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що на розгляді Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області перебувало кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України, за фактом спричинення ОСОБА_1 05.06.2022 легких тілесних ушкоджень, яке було закрито ухвалою суду від 04.07.2022 у зв'язку з відмовою потерпілого від обвинувачення.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суддя керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст. 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи наведене вище, приходжу до висновку, що обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, об'єктивними доказами не підтверджено та спростовано його поясненнями та дослідженими в судовому засіданні доказами.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 9, 173, 221, 280, 283-285 КУпАП, -
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя