Дата документу 14.07.2022 Справа № 554/12441/21
Провадження № 1-кс/554/6891/2022
про тимчасовий доступ до речей і документів
14 липня 2022 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, погоджене прокурором, за матеріалами досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021170000000120 від 09.12.2021 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,-
Слідчий звернувся до суду із вище зазначеним клопотанням, яке мотивує наступним.
Слідчим управління ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні №42021170000000120 від 08.12.2021 року за ч. 1 ст. 366 КК України.
Згідно наявного в матеріалах провадження висновку аналітичного дослідження ІНФОРМАЦІЯ_1 /16-31-08-08/03118268, вбачається, що службовими особами ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2018-2021 роки можливо занижено податок на прибуток на загальну суму 19 249 920 грн., так як у відповідності до проаналізованих баз даних ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не відповідає критеріям платника єдиного податку 4 групи - сількогосподарський товаровиробник, у якого частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий(звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків та повинен перебувати на загальній системі оподаткування.
При цьому вивченням матеріалів дослідження встановлено, що службовими особами ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) відображено фінансово-господарські взаємовідносини щодо реалізації сільськогосподарської продукції на адресу: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ФГ « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ФГ " ОСОБА_5 " (код НОМЕР_6 ), ФГ " ОСОБА_6 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_9 ) та подальшого її придбання у тих же підприємств, у достовірності проведення яких виникають об'єктивні сумніви.
Окрім того, на даний час є наявність достатніх підстав вважати, що службовими особами ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), вживалися заходи щодо з внесенням завідомо неправдивих відомостей в офіційні документи, зокрема товарно-транспортних накладних, регістріви бухгалтерського обліку, податкових декларацій та інших документів щодо реалізації сільськогосподарської продукції до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ФГ « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ФГ " ОСОБА_5 " (код НОМЕР_6 ), ФГ " ОСОБА_6 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 )ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Вказані факти можуть вказувати на відсутність проведення реальних операцій, а відображені лише з метою збільшення даних про обсяги реалізації сільськогосподарської продукції під час проведення розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2018-2021 роки.
Відповідно до ч.3 ст.19 Господарського кодексу України - держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у таких сферах: збереження та витрачання коштів і матеріальних цінностей суб'єктами господарських відносин - за станом і достовірністю бухгалтерського обліку та звітності; фінансових, кредитних відносин, валютного регулювання та податкових відносин - за додержанням суб'єктами господарювання кредитних зобов'язань перед державою і розрахункової дисципліни, додержанням вимог валютного законодавства, податкової дисципліни; цін і ціноутворення - з питань додержання суб'єктами господарювання державних цін на продукцію і послуги; монополізму та конкуренції - з питань додержання антимонопольно-конкурентного законодавства; земельних відносин - за використанням і охороною земель; водних відносин і лісового господарства - за використанням та охороною вод і лісів, відтворенням водних ресурсів і лісів; виробництва і праці - за безпекою виробництва і праці, додержанням законодавства про працю; за пожежною, екологічною, санітарно-гігієнічною безпекою; за дотриманням норм і правил, якими встановлено обов'язкові вимоги щодо умов здійснення господарської діяльності; споживання - за якістю і безпечністю продукції та послуг; зовнішньоекономічної діяльності - з питань технологічної, економічної, екологічної та соціальної безпеки.
Згідно ст.4 Закону України “Про державну статистику” - суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є:
а) органи державної статистики та працівники, які від імені цих органів на постійній або тимчасовій основі беруть участь у проведенні статистичних спостережень;
б) респонденти:
?юридичні особи;
?відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України;
?відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за межами України;
?фізичні особи, незалежно від їх громадянства, які перебувають на території України, або сукупності таких осіб;
?фізичні особи, які є громадянами України і перебувають за її межами, або сукупності таких осіб;
в) користувачі даних статистичних спостережень.
Відповідно ст.11 Закону України «Про державну статистику» - органами державної статистики є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; функціональні органи державної статистики - підприємства, установи та організації, які знаходяться у сфері управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики. Зазначені органи складають єдину систему органів державної статистики України.
Згідно ст.18 Закону України “Про державну статистику” - респонденти зобов'язані безкоштовно (за винятком проведення окремих вибіркових обстежень фізичних осіб або сукупностей таких осіб, за участь у яких респонденти отримують грошову компенсацію за витрату часу) в повному обсязі за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, у визначені строки подавати органам державної статистики достовірну інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, і дані бухгалтерського обліку. Склад, обсяги та методологія розрахунків показників, адреси і строки подання статистичної інформації, зазначені у звітно-статистичній документації, є обов'язковими для всіх респондентів і не можуть бути змінені без відповідного дозволу органів державної статистики.
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-XIV (зі змінами); Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 "Про затвердження Порядку подання фінансової звітності" (зі змінами); Національного положення (стандартами) бухгалтерського обліку і звітності, затвердженими наказами ІНФОРМАЦІЯ_9 (№73 від 07.02.2013, №628 від 27.06.2013, №137 від 28.05.1999, №92 від 27.04.2000, №242 від 18.10.1999, №246 від 20.10.1999, №237 від 08.10.1999, №20 від 31.01.2000, №91 від 26.04.2000, №559 від 30.11.2001, №181 від 28.07.2000, №290 від 29.11.1999, №318 від 31.12.1999, №353 від 28.12.2000, №205 від 28.04.2001, №163 від 07.07.1999, №193 від 10.08.2000, №147 від 29.02.2002, №303 від 18.06.2001, №344 від 16.07.2001, №39 від 25.02.2000, №601 від 28.10.2003, №617 від 07.11.2003, №817 від 24.01.2005, №412 від 19.05.2005, №790 від 18.11.2005, №415 від 28.04.2006, №779 від 02.07.2007, №1090 від 26.08.2008, №1577 від 30.12.2008), та міжнародними стандартами фінансової звітності, які офіційно оприлюднені на веб-сторінці ІНФОРМАЦІЯ_9 , визначено склад і періодичність подання усіма респондентами-юридичними особами фінансової звітності на адресу органів державної статистики.
Відповідно до п.5 Порядку надання фінансової звітності встановлено, що проміжна фінансова звітність (I квартал, перше півріччя, дев'ять місяців), крім консолідованої, подається підприємствами органам, зазначеним у пункті 2 (крім органів Казначейства), не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 28 лютого наступного за звітним року.
Звітування до органів державної статистики в електронному вигляді здійснюється відповідно до Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_10 від 12.01.2011 № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.03.2011 за № 408/19146 (далі - Порядок). Подання респондентом електронних звітів, відповідно до п. 3.1 Порядку, здійснюється виключно на добровільних засадах і за його ініціативою. У разі подання респондентом звітності в електронному вигляді він має право не подавати відповідні форми статистичної та/або фінансової звітності на папері.Для здійснення звітування в електронному вигляді до органів державної статистики респонденту необхідно мати:
а) програмне забезпечення для формування звітності в електронному вигляді у визначеному Держстатом України форматі з вбудованим надійним засобом електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП);
б) доступ до мережі Інтернет та можливість відправлення/приймання електронних повідомлень за допомогою електронної пошти;
в) чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованим центром сертифікації ключів для уповноважених посадових осіб респондента, підписи яких є обов'язковими для звітності на папері.
Для подання електронних звітів до органів державної статистики респондент повинен зареєструвати ЕЦП посадових осіб, яким надано право підписувати відповідну статистичну або фінансову звітність, а також печатку підприємства (установи).
Реєстрація зазначених ІНФОРМАЦІЯ_11 здійснюється респондентом перед поданням першого електронного звіту.
Для проведення процедури реєстрації ЕЦП у системі електронної звітності органів державної статистики респонденту необхідно заповнити відповідну заявку на реєстрацію електронних цифрових підписів респондента (далі - Заявка).
Подання Заявки може бути реалізовано у програмному забезпеченні для формування звітності в електронному вигляді або у будь-який інший спосіб із дотриманням вимог, які висуваються до уніфікованого формату транспортного повідомлення та формату електронного документа звітності. На зазначену Заявку повинні бути накладені ЕЦП усіх посадових осіб, яким передбачається надати право підписувати відповідну статистичну або фінансову звітність. Завершується процес підпису Заявки накладанням ЕЦП печатки підприємства (установи).
Окрім того, На всі електронні звіти, які надсилаються респондентом до ІНФОРМАЦІЯ_12 , повинні бути накладені ЕЦП посадових осіб респондента, підписи яких є обов'язковими для звітності на папері, а також печатки підприємства (установи). Електронний звіт, який подається до органу державної статистики, повинен бути зашифрований посиленим сертифікатом відкритого ключа ІНФОРМАЦІЯ_13 . Для вищезазначеного шифрування необхідно використовувати посилений сертифікат відкритого ключа ІНФОРМАЦІЯ_13 того ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІНФОРМАЦІЯ_11 якого респондент використовує для накладання на електронний звіт. Завантажити відповідні посилені сертифікати відкритого ключа ЦОЕЗ можна з Переліку акредитованих центрів сертифікації ключів, електронний цифровий підпис яких можна накладати на електронну звітність, що подається до органів державної статистики.
Електронна звітність надсилається на електронну адресу приймального шлюзу системи електронної звітності ІНФОРМАЦІЯ_12 - ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Згідно з п. 26 ч. 1 ст. 1 та ч. 2 ст. 12 Закону України «Про електронні довірчі послуги» Компрометація особистого ключа - будь-яка подія, що призвела або може призвести до несанкціонованого доступу до особистого ключа; Користувачі електронних довірчих послуг зобов'язані: забезпечувати конфіденційність та неможливість доступу інших осіб до особистого ключа; невідкладно повідомляти надавача електронних довірчих послуг про підозру або факт компрометації особистого ключа; не використовувати особистий ключ у разі його компрометації, а також у разі скасування або блокування сертифіката відкритого ключа.
Відповідно до ст. 1, ст. 5 та ст. 7 Закону України «Про електронний цифровий підпис» Особистий ключ - параметр криптографічного алгоритму формування електронного цифрового підпису, доступний тільки підписувачу; Підписувач зобов'язаний зберігати особистий ключ у таємниці.
З метою отримання доступу та внесення відомостей до статистичної/фінансової звітності, уповноважені посадові особи вказаних підприємств використовували електронні цифрові підписи (ЕЦП), видані (зареєстровані) Полтавської філії ДП « ІНФОРМАЦІЯ_16 ».
Адміністратором зареєстрованих електронних цифрових підписів (ЕЦП) з посиленим сертифікатом відкритого ключа, є Державним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (далі - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), надані під персональну відповідальність уповноважених посадових осіб вищевказаних підприємств.
При цьому, для входу та внесення відомостей до статистичної/фінансової звітності службові особи вищевказаних підприємств використовують свої особисті ідентифікатори доступу: логін користувача, пароль користувача, електронний цифровий ключ (ЕЦП).
21.01.2022 на підставі ухвали слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтава, (провадження №1-кс/554/17236/2021, справа №554/12441/21) від 30.12.2021р., проведено тимчасовий доступ до речей і документів що перебувають у володіння ІНФОРМАЦІЯ_17 . В ході аналізу вилучених документів (статистичної звітності за період з 2018-2022р.), було встановлено, що звітування до органів державної статистики в електронному вигляді по ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ФГ " ОСОБА_5 " (код НОМЕР_6 ), ФГ « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), здійснювали ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ФГ " ОСОБА_6 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) здійснювала ОСОБА_9 , ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) здійснювала ОСОБА_10 .
В ході досудового розслідування виникла необхідність у визначенні та встановленні інформації про виконанні дії щодо входу та внесення відомостей до статистичної/фінансової звітності ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , в період часу з 01.01.2018 по 31.12.2021 роки, з ІР-адресами (з зазначенням точного часу, місця і дати) які вчинялися з ідентифікатора доступу, яка знаходиться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » - АДРЕСА_1 .
Вказана інформація має важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні та буде використана як доказ у кримінальному провадженні.
З урахуванням вищезазначеного відповідна інформація/документи повинні знаходяться у володінні службових осіб Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_16 ».
На підставі викладеного, слідчий просить задовольнити заявлене клопотання.
З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, зазначених у клопотанні, розгляд даного клопотання слідчий вважав за необхідне проводити відповідно до ч. 2 ст.163 КПК України без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Слідчий в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, клопотання підтримав, просив задовольнити.
У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється, що відповідає положенням ст. 107 КПК України.
Суд, дослідивши матеріали клопотання, встановив, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Судом встановлено, що Слідчим управління ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні №42021170000000120 від 08.12.2021 року за ч. 1 ст. 366 КК України.
Згідно наявного в матеріалах провадження висновку аналітичного дослідження ІНФОРМАЦІЯ_1 №61/16-31-08-08/03118268, вбачається, що службовими особами ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2018-2021 роки можливо занижено податок на прибуток на загальну суму 19 249 920 грн., так як у відповідності до проаналізованих баз даних ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не відповідає критеріям платника єдиного податку 4 групи - сількогосподарський товаровиробник, у якого частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий(звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків та повинен перебувати на загальній системі оподаткування.
Стаття 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Частиною 7 ст. 163 КПК України також передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Слідчим доведено, що інформація перебуває у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_16 », має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні з метою призначення експертизи, може сприяти розкриттю кримінального правопорушення, встановленню обставин та мати доказове значення у справі. Іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою вищевказаної інформації, неможливо.
Особа, зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана згідно з ч. 1 ст. 165 КПК надати тимчасовий доступ до визначених в ухвалі речей або документів особі, вказаній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 107, 159-166, 167, 372 КПК України, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати слідчим групи слідчих СУ ГУНП в Полтавській області: ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, до оригіналів речей і документів (в тому числі електронних) що перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (Код: НОМЕР_10 ), що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
заповнені реєстраційні картки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ;
копія паспортів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ;
копії реєстраційногономеру облікової картки платника податків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ;
ІР-адрес (із зазначенням точного часу, місця і дати) з яких ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , за допомогою електронних цифрових підписів (ЕЦП) з посиленим сертифікатом відкритого ключа, використовували/здійснювали входи та внесення відомостей до статистичної/фінансової звітності, в період з 01.01.2018 по 31.12.2021 роки.
Інших документів (даних) пов'язаних з отриманням електронних цифрових підписів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , та вчення ними дій за допомогою ЕЦП, за період з 01.01.2018 по 31.01.2021 роки.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Після виконання слідчим ухвали повідомити слідчого суддю про дату її виконання.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями кримінально-процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.
Роз'яснити, що за умисне невиконання ухвали суду, передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1