Справа 229/1266/22
Номер провадження 3/229/547/2022
19 липня 2022 року м. Дружківка
Суддя Дружківського міського суду Донецької області Панова Т.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №1 Краматорського РУП ГУНП України в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого як фізична особа підприємець, проживаючого: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1
за ч.2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно адміністративного протоколу серії ВАВ № 419286 від 25.06.2022 року, 25 червня 2022року об 11 год. 45хв. у магазині "Васильок", що розташований за адресою: вул. Вереснева, 1, м.Дружківка, ФОП " ОСОБА_1 " здійснював господарську діяльність у сфері продажу спиртних напоїв, а продавець ОСОБА_2 здійснила продаж горілки "Global", об'ємом 0.5л. вартістю 160 грн, чим порушила РНЧ №386 від 17.05.2022 року, за що, передбачена відповідальність за ч. 2ст. 156 КУпАП.
В судове засідання, 19.07.2022 року, ОСОБА_1 не з'явився. Надав до суду письмове пояснення та клопотання про закриття адміністративної справи та просив розглянути справу без його участі.
Відповідно до ст. 268 КУпАП явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 156 КУпАП не є обов'язковою, а тому суддя вважає можливим розглянути справу про адміністративне правопорушення у відсутності ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
За правилами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов до таких висновків.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частина 2 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як такі, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння заборонена, або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особі, яка не досягла 18-річного віку, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах:
1) роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору);
2) порушення правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар);або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби.
3) торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук.
Суб'єктом адміністративного проступку є працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях; будь-яка фізична осудна особа, що досягла 16-річного віку (за ч. 3 цієї статті).
Із матеріалів вбачається, що торгівлю алкогольним напоєм, а саме 1 бутилку водки здійснила продавець магазину "Васильок", що підтверджується долученими поясненнями покупця ОСОБА_3 .
В протоколі огляду від 25.06.2022 року зазначено, що у підсобному приміщенні магазину " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою АДРЕСА_3 , знаходиться 5 пляшок горілки "Хортиця" об'ємом 0,5л., які належать ОСОБА_1 , які були привезені вранці знайомими ОСОБА_1 .
В своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що 25.06.2022 року йому зателефонувала продавець магазину "Васильок" та повідомила, що до магазину прийшли працівники поліції та викликають його для з'ясування обставин. Приїхавши до магазину, працівники поліції запевняли його в тому, що він проводить незаконну торгівлю алкогольними напоями. Оскільки ОСОБА_1 не веде незаконну діяльність він надав згоду на проведення огляду. У ході проведення огляду в рабочому кабінеті його батька було виявлено 5 пляшок горілки "Хортиця" об'ємом 0,5л. Під час дискусії батько ОСОБА_1 пояснив працівникам поліції, що дана горілка належить йому, та перебуває на зберіганні в кабінеті.
Також ОСОБА_1 зазначає, що його продавець згадала чоловіка, у якого було вилучено горілку, але продавець зазначила, що чоловік скуповувався в магазині, але спиртних напоїв йому ніхто не продавав.
Свою вину не визнає, просить провадження закрити.
Згідно пояснень ОСОБА_3 від 25.06.2022року, останній зазначає що придбав горілку в магазині "Васильок" 25.06.2022року .
Продавець ОСОБА_2 , зазначає у своїх поясненнях, що працює продавцем в магазині "Васильок". 25.06.2022року вона перебувала на робочому місті, здійснювала торгівлю продуктами харчування, спиртні напої у магазині не продавала.
Доводи продавця ОСОБА_2 матеріалами не спростовані.
Факт перебування в підсобному приміщенні магазину "Васильок" 5 пляшок горілки "Хортиця", що було зафіксовано протоколом огляду речей і документів від 25.06.2022року, не свідчить про продаж цієї горілки 25.06.2022року.
Проаналізувавши надані докази, суд вважає, що ними не доведений факт продажу саме ОСОБА_1 алкогольного напою, а саме 1 бутилки водки. Отже він не є суб"єктом даного адміністративного проступку.
Частиною 2 ст. 156 КУпАП не передбачено відповідальності за нездійснення контролю за продавцем.
Також до адміністративних матеріалів працівниками поліції не надано як доказ, який саме нормативно-правовий документ порушив своїми діями ОСОБА_1 , за що, передбачено адміністративну відповідальність за ч.2 ст. 156 КУпАП.
Суддя, об'єктивно з'ясувавши обставини справи, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 не має складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.156 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, суддя вважає необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП - закрити через відсутність в його діях складу даного правопорушення.
Відповідно до ч. 6 ст. 283 КУпАП, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Згідно протоколу огляду речей і документів від 25 червня 2022 року в ході огляду магазину " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", в якому здійснює свою діяльність ФОП ОСОБА_1 було вилучено 5 пляшок горілки "Хортиця" об'ємом 0,5 л.
Суд прийшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, тому вилучене майно підлягає поверненню особі.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя -
провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП
Алкогольні напої, які були вилучені під час огляду 25 червня 2022року, а саме 5 пляшок горілки "Хортиця" об'ємом 0,5 л. - повернути ОСОБА_1 .
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Т.Л. Панова