Постанова від 20.09.2007 по справі 16/4054а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 16/4054а

"20" вересня 2007 р., 14 год. 50 хв. м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Спаських Н.М.,

при секретарі: Буднік А.М., за участю представників сторін:

від позивача: Бондаренко Г.В. - за довіреністю,

від відповідача: Лисенко Н.В. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Лисянському районі про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивачем заявлено позов до відповідача про зобов'язання прийняти до відшкодування суму допомоги на поховання по особі, якій позивач виплачував пенсію по інвалідності, що настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання,

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з викладених у позовній заяві обставин та просить їх задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив з мотивів, що відповідач обрав не передбачений чинним законодавством спосіб захисту права, а неприйняття до заліку допомоги на поховання пояснюється недоведеністю прямого причинного зв'язку між смертю пенсіонера та отриманням ним інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. В задоволенні позову відповідач просить відмовити.

Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

У відповідності до положень ст. 1, 2 Закону України “Про пенсійне забезпечення», який набув чинності з лютого 1992 року, ( далі - Закон № 1) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення, в т.ч. і трудові пенсії по інвалідності.

У відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», який набув чинності з 01.04.2001 року ( далі Закон № 2), дія цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання (далі - підприємства), у фізичних осіб, на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

Особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону ( Стаття 2 Закону № 2 ).

У відповідності до п. 2 прикінцевих положень Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві" від 22.02.2001 року, який набув чинності з 01.04.2001 року ( далі -Закон № 3), Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.

Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Позивач просить зобов'язати відповідача прийняти до відшкодування 75,00 грн. пенсії, пощтові витрати та 300,00 грн. допомоги на поховання, яка виплачена за фактом смерті пенсіонера Куценка М.Ф. і не прийняті до відшкодування відповідачем по справі.

У відповідності до Постанови КМУ № 1753 від 27.12.2004 року "Про розмір допомоги на поховання", у разі смерті пенсіонера надається допомога на поховання в розмірі двомісячної пенсії померлого, але не менш як 150 гривень, за рахунок коштів, з яких виплачувалася пенсія ( пп. б п. 1).

Дана постанова КМУ втратила чинність згідно постанови Кабінету Міністрів України

від 31 січня 2007 року N 99 ( з дати публікації 09.02.2007 року в Урядовому кур'єрі). Постанова КМУ від 31 січня 2007 року N 99 встановлює порядок надання допомоги на поховання лише по деяких категоріях осіб, до яких пенсіонери не відносяться.

У відповідності до Свідоцтва про смерть ( а.с. 16) - Куценко М.В. помер 16.07.2007 року. Станом на день його смерті постанова КМУ № 1753 від 27.12.2004 року " Про розмір допомоги на поховання" вже не діяла.

У відповідності до Стаття 13 Закону України "Про поховання та похоронну справу" , виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, надається допомога на поховання. Розмір допомоги на поховання та порядок її надання виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, встановлює Кабінет Міністрів України, якщо інше не передбачено законом. Розмір допомоги на поховання не може бути меншим за розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст. 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Згідно довідки позивача ( а.с. 8), пенсіонер Куценко М.В. отримував пенсію в розмірі 150,00 грн. на місяць. Сума виплаченої допомоги на поховання склала 300,00 грн.

Постановами правлінь Фондів позивача та відповідача по справі 04.03.2003 року було затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві .... Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності, внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій в зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві -- далі Порядок.

Згідно п. 4 Порядку відшкодуванню підлягають сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання та пенсія в зв'язку із втратою годувальника , який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання, а також допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію.

Зі списку прийнятих до заліку осіб ( а.с. 9) вбачається, що відповідач прийняв до заліку по липню 2007 року лише 75,00 грн. пенсії по померлому Куценко М.Ф., при тому що списком осіб, яким призначені пенсії по інвалідності позивач просив прийняти до заліку 150,00 грн. ( а.с. 6). За доводами представників обох сторін спору з приводу прийняття до відшкодування згідно Порядку пенсії , яка виплачувалася Куценку М.Ф. до часу смерті - немає.

Спір між сторонами виник лише стосовно відшкодування відповідачем позивачу суми виплаченої допомоги на поховання Куценко М.Ф. в розмірі 300,00 грн., поштових витрат та частини суми пенсії за липень 2007 року в розмірі 75,00 грн. оскільки відповідач вважає, що причина смерті повинна випливати з нещасного випадку на виробництві або профзахворювання, а пенсія відшкодовується позивачу згідно Порядку не за весь місяць, а лише по день смерті пенсіонера.

Дослідивши положення чинного законодавства, суд не погоджується з доводами відповідача про те, що для відшкодування допомоги на поховання слід довести причинний зв'язок між смертю пенсіонера, що отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання та настанням смерті.

В своїх доводах відповідач посилається на Постанову КМУ № 826 від 11 липня 2001 року та на Постанову Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві № 13 від 06.03.2006 року.

За змістом цих Постанов мова йде лише про випадки здійснення витрат на поховання у разі смерті особи від нещасного випадку на виробництві або профзахворювання. Ці постанови не поширюються на випадки смерті особи, яка після нещасного випадку на виробництві або профзахворювання не померла, а лише отримувала пенсію внаслідок цих подій, а померла вже під час перебування на пенсії по інвалідності.

Суд вважає, що встановлення причинного зв'язку між смертю і нещасним випадком на виробництві або профзахворюванням необхідно лише при виплаті коштів на поховання особи, яка померла від нещасного випадку на виробництві, і не потрібна для випадків, коли особа померла вже під час перебування її на пенсії по інвалідності.

За змістом Порядку, допомога на поховання сім'ї померлого, який отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання відшкодовується у всіх випадках, оскільки виключень Порядок не містить і мова про встановлення причинного зв'язку для такого відшкодування в ньому не йде. Ймовірно, виключення з цього правила можуть бути лише у випадку отримання особою кількох пенсій, в т.ч. і по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. Якщо по інших видах пенсії відповідач згідно Порядку відшкодування не повинен проводити, то встановлення причинного зв'язку між смертю і настанням нещасного випадку на виробництві було б виправданим.

За доводами представників обох сторін пенсіонер Куценко М.Ф. отримував лише пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, а тому причина його смерті для відшкодування допомоги на поховання згідно Порядку не має ніякого значення.

Згідно Акту щомісячної звірки ( а.с. 11) відповідач не прийняв до відшкодування 300,00 грн. допомоги на поховання за липень 2007 року, які були виплачені Куценку М.Ф.

Таким чином, виходячи з викладених вище доводів, дії відповідача по неприйняттю до відшкодування 300,00 грн. допомоги на поховання Куценко М.Ф. з витратами на доставку 3,51 грн. є неправомірними. Якщо відповідач приймає до відшкодування пенсії Куценко М.Ф. внаслідок нещасного випадку на виробництві, то зобов'язаний приймати до відшкодування і виплачені кошти на його поховання, оскільки це прямо передбачено Порядком.

З приводу неприйняття до відшкодування частини виплаченої пенсії Куценко М.Ф. в розмірі 75,00 грн. суд вважає позицію відповідача неправомірною, оскільки згідно ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсія виплачується пенсіонеру по місяць смерті включно. Таким чином і відшкодування повинно проводитися в розмірі місячної пенсії, а не по день смерті.

Дослідивши правову підставу позову, суд вважає, що позивач не довів її наявність, оскільки позивач взагалі не вказав, якою нормою чинного законодавства передбачений такий спосіб захисту права, як зобов'язання відповідача прийняти суми до відшкодування у встановленому порядку та відобразити їх у відповідному акті.

Порядок такого способу захисту права не передбачає.

Міждержавна угода від 13.03.1992 року, з урахуванням якої прийнято Порядок, врегульовує лише питання пенсійного забезпечення громадян держав - учасниць СНД, але ніяким чином не регулює питання проведення взаєморозрахунків між страховими фондами в рамках однієї держави - учасниці, а тому в даному випадку до застосування не підлягає.

Порядок про відшкодування затверджено Постановою Правління обох фондів 04.03.2003 року і розроблено на виконання положень Законів № 1 , № 2 та № 3. Пунктом 2 Порядку встановлено, що порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду - витрат на виплату пенсій, пов'язаних із настанням нещасного випадку на виробництві та допомоги на поховання.

У відповідності до ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», страховик, який виплатив страхове відшкодування потерпілій особі має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

У відповідності до п. 2 ст. 19 Конституції України, установи органів влади зобов'язані діяти на підставах та в порядку, визначеному чинним законодавством.

З цих підстав єдиним способом захисту порушеного права позивача в даному випадку є предписаний ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності» спосіб -а саме - відшкодування, тобто стягнення виплачених коштів. А Порядком, затвердженим Постановами правління обох фондів визначено, що відшкодування проводиться лише на централізованому рівні, тобто позов повинен подаватися на рівні центральних органів сторін.

Правову підставу позову для зобов'язання відповідача прийняти суми до відшкодування та відобразити це у щомісячному акті звірки представник позивача суду не вказав.

Чинне законодавство такого способу захисту права не передбачає.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач підписав акт щомісячної звірки за липень 2007 року ( а.с. 11), але не прийняв до відшкодування допомогу на поховання в сумі 300,00 грн, а в списку прийнятих до заліку осіб ( а.с. 9) пенсію Куценко М.В. прийняв до відшкодування лише в суму 75,00 грн. замість 150,00 грн.

Зобов'язання відповідача підписати акт, який потрібно позивачу, замість вже підписаного відповідачем у тому вигляді, які він вважав за потрібне -- є протизаконним примусом особи до вчинення дій. Через суд цей примус реалізованим бути не може. Підписання будь-яких актів є правом особи, а не її обов'язком і це право ґрунтується на волевиявленні особи. Будь-який примус, що може вплинути на волевиявлення особи, є протизаконним.

У випадку, якщо акт між сторонами не підписується, то зацікавлена сторона повинна захищати своє право стягненням коштів, на підставі цього акту і в цьому контексті доводити свої права на невключені до акту суми.

Рішення суду про зобов'язання особи "прийняти суми до відшкодування та відобразити це у акті звірки" не можливе до примусового виконання в рамках Закону "Про виконавче провадження".

Право на стягнення спірної суми у позивача не є порушеним навіть при неприйнятті відповідачем до відшкодування допомоги на поховання по акту за липень 2007 року, оскільки такого наслідку чинним законодавством не передбачено. Право на стягнення в такому випадку має бути доведено позивачем в процедурі стягнення коштів по відшкодуванню між фондами -- на централізованому рівні.

За таких обставин позивач обрав не передбачений спосіб захисту свого права, а тому в позові йому слід відмовити повністю. Фактично можна сказати, що сформулювавши свої вимоги у вигляді "прийняти суми до відшкодування та відобразити це у акті звірки", позивач просить вирішити спір про право, оскільки доводить матеріально-правові підстави своїх вимог на отримання відшкодування, що суперечитьзавданням адміністративного судочинства.

На підставі статті 95 КАС України, і з урахуванням того, що сторони звільнені від сплати судового збору при подачі позовів, судові витрати на відповідача не покладаються. Керуючись статтями 95,162,163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити повністю.

Постанова набуває чинності після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження. Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ст. 186 КАС України.

СУДДЯ Н.М. Спаських