18 липня 2022 року м. Дніпросправа № 160/18491/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В., Олефіренко Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 р. (суддя Єфанова О.В.) в справі № 160/18491/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 р. по 31.10.2017 р., зобов'язання нарахувати та сплатити заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 р. по 31.07.2017 р. включно.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 р. позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 по 31.10.2017 (включно); зобов'язано Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 до 31.10.2017 (включно).
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Апелянт вказує, що в силу вимог статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», якою передбачено, що порядок проведення індексації визначається Кабінетом Міністрів України, та власне положень Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, до якої постанова від 18.10.2017 р. № 782 внесені зміни, якими пункт 2 доповнено словом «поліцейських», індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться з листопада 2017 р., тобто право на виплату коштів по індексації до листопада 2017 року у позивача не було.
Крім того, зазначає, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 р. в справі № 160/8703/21, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.11.2021 р., частково задоволено позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, проте відмовлено у задоволенні позову в частині стягнення індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 р. по 31.07.2017 р. включно в розмірі 3 375,17 грн., тобто наявне судове рішення, яке набрало законної сили, яким вирішено спір між тими самими сторонами, про той же предмет і з тих самих підстав.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач працює з 19.05.2016 року на посаді інспектора роти №3 батальйону №3 полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області.
Відповідачем не проведено індексацію грошового забезпечення за період з 19.05.2016 до 31.10.2017.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 р. в справі № 160/8703/21 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про стягнення заборгованості з індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 року по 31.10.2017 року (включно) в розмірі 3375,17 грн. з підстав обрання позивачем неналежного способу захисту, у зв'язку з чим позивач у цій справі звернувся з вимогами щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення.
Врахувавши положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Суд визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про задоволення позову, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач з 19.05.2016 р. проходить службу на посаді інспектора роти №3 батальйону №3 полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області.
Відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась позивачу індексація грошового забезпечення за період з 19.05.2016 р. до 31.10.2017 р.
Спірним в цій справі є питання нарахування та виплати поліцейському індексації грошового забезпечення в період до листопада 2017 року.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Частинами першою та п'ятою статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), яка регулює питання грошового забезпечення поліцейських, встановлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-III (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року №1282-XII (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі статтею 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За змістом статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 р. (далі - Порядок № 1078).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:
1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;
4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;
6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;
7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці; проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Тобто індексація грошового забезпечення у випадках, передбачених законом, має бути обов'язково нарахована та виплачена.
Фактично єдиною підставою для не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення в період з 19.05.2016 р. до 31.10.2017 р. є відсутність у цьому періоді в переліку грошових доходів, що підлягають індексації та який міститься у пункті 2 Порядку № 1078, грошового забезпечення саме поліцейських.
Дійсно, постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 р. № 782 внесено зміну до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, доповнено абзац п'ятий після слова “військовослужбовців” словом “, поліцейських”.
Разом з тим, оскільки індексація грошового забезпечення поліцейських прямо передбачена Законом № 580-VIII, а також Законом № 1282-XII, в якому чітко зазначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці у вигляді грошового забезпечення, то відсутність в Порядку № 1078, який є підзаконним нормативно-правовим актом, конкретизації кола осіб, яким виплачується грошове забезпечення, яке підлягає індексації, не може бути підставою для відмови у нарахуванні та виплаті поліцейському індексації доходу (грошового забезпечення).
Крім того, суд зауважує, що в силу статті 4 Закону № 1282-XII Кабінетом Міністрів України визначається тільки порядок проведення індексації грошових доходів, а не види доходів, які підлягають індексації.
Стосовно доводів апелянта про наявність судового рішення, яке набрало законної сили та яким вирішено спір між тими самими сторонами, про той же предмет і з тих самих підстав, та яким відмовлено ОСОБА_1 у стягненні з ДПП індексації грошового забезпечення за той самий період, суд вказує на наступне.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 р. в справі № 160/8703/21, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.11.2021 р., відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в частині стягнення індексації грошового забезпечення за період з 19.05.2016 р. по 31.07.2017 р. включно в розмірі 3 375,17 грн.
Виходячи зі змісту цього судового рішення, підставою для відмови у задоволенні позову в частині стягнення індексації грошового забезпечення стало те, що позивачем обрано неправильний спосіб захисту порушеного права, адже саме на ДПП як роботодавця покладено обов'язок із нарахування індексації грошового забезпечення, а через відсутність самого факту нарахування суд позбавлений компетенції на стягнення суми індексації, яка не нарахована та розмір якої роботодавцем не визначений.
Відтак, оскільки в межах справи, що переглядається зараз, позивачем обрано інший спосіб захисту порушеного права (зобов'язання ДПП нарахувати та виплати індексацію грошового забезпечення), тобто в цій справі інший предмет спору, ніж в справі № 160/8703/21, відсутні підстави стверджувати про наявність судового рішення, яке набрало законної сили, якими вирішено спір між тими самими сторонами, про той же предмет і з тих самих підстав.
Підсумовуючи викладене, суд погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини 6 статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 р. в справі № 160/18491/21 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 р. в справі № 160/18491/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 18.07.2022 р. та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 18.07.2022 р.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя С.В. Білак
суддя Н.А. Олефіренко