Ухвала від 14.07.2022 по справі 914/1815/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

14.07.2022 Справа № 914/1815/21

Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М., розглянувши в судовому засіданні

заяву Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації

про відстрочку виконання рішення суду

у справі №914/1815/21

за позовом Акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі Регіональної філії “Львівська залізниця АТ Укрзалізниця”

до відповідача Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації

про стягнення 30800,00 грн.

За участю представників сторін:

від позивача не з?явився

від відповідача Дохняк Ю.Р.

вільний слухач Янковська І.М.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Львівської області перебувала справа №914/1815/21 за позовом Акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі Регіональної філії “Львівська залізниця АТ Укрзалізниця” до відповідача Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про стягнення 30800,00 грн.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 11.11.2021р. у справі №914/1815/21 позовні вимоги задоволено, вирішено стягнути з Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації на користь Акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі Регіональної філії “Львівська залізниця АТ Укрзалізниця” заборгованість в розмірі 30800,00 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн.

01.07.2022р. на розгляд Господарського суду Львівської області надійшла заява (вх.№2035/22) Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення у даній справі.

Ухвалою суду від 04.07.2022р. прийнято заяву до розгляду, заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 14.07.2022р.

В судове засідання 14.07.2022р. з'явився представник заявника, подану заяву підтримав, просив відстрочити виконання рішення суду від 11.11.2021р. Також подав клопотання про долучення до матеріалів справи копії запиту Самбірського управління Державної казначейської служби України Львівської області № 1-26-06/897 від 21.06.2022р. та копії листа Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації № 01-31/1052 від 23.06.2022р.

Позивач уповноваженого представника в судове засідання 14.07.2022р. не забезпечив.

Розглянувши заяву про відстрочку виконання рішення та додані до неї матеріали, суд зазначає таке.

В обгрунтування наявності підстав для відстрочки виконання рішення суду заявником зазначено, що на сьогоднішній день Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації не має можливості погасити заборгованість у сумі 33070,00 грн., оскільки кошторисні призначення на оплату даної заборгованості на 2022 рік в управлінні відсутні.

Також заявником зазначено, що на неналежне фінансове забезпечення Управління соціального захисту населення вплинуло і запровадження воєнного стану на території України у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти нашої держави, так як в першу чергу здійснюються видатки на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Як стверджує заявник, Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації робить все можливе для погашення заборгованості перед Акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Львівська залізниця АТ Укрзалізниця», у зв'язку із чим повідомляє, що має намір повністю погасити борг шляхом перерахування сум на банківський рахунок Регіональної філії «Львівська залізниця АТ Укрзалізниця». Для цього управлінням підготовлено та скеровано листи за підписом начальника Самбірської військової державної адміністрації до територіальних громад району з проханням виділити кошти для погашення заборгованості, яка виникла на підставі рішення Господарського суду Львівської області у справі № 914/1815/21 від 11 листопада 2021 року.

Крім того, заявник зазначив, що станом на сьогодні рахунки управління соціального захисту населення заблоковані Самбірським управлінням Державної казначейської служби України Львівської області, що в свою чергу призвело до негативних наслідків, зокрема унеможливило виконання завдань та соціальних гарантій, які встановлені державою.

Згідно з частиною 1 статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Конституційним Судом України у п. 2 мотивувальної частини рішення №18-рп/2012 від 13.12.2012 зазначено, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Як передбачено у статті 327 Господарського процесуального кодексу України, виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до частини 1 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Частиною 3 статті 331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до частини 4 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний строк звільнення приміщення, повернення майна тощо (пункт 7.1.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012р. “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України”).

У постанові Верховного Суду від 15.06.2018р. у справі №917/138/16 зазначено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи. При цьому, господарський суд повинен враховувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк чи попередньо встановленим способом, але перш за все повинен враховувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення та не допускати їх настання.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.07.2004р. у справі «Шмалько проти України» зазначено, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.

У зв'язку з тим, що відстрочка та розстрочка подовжує період відновлення порушеного права стягувача при їх наданні суди, в цілях вирішення питання про можливість їх надання, а також визначення строку подовження виконання рішення суди повинні враховувати закріплені в нормах матеріального права, і перш за все у Європейській конвенції про захист прав людини та основних свобод, що є частиною національного законодавства, допустимі межі надання відстрочки та розстрочки виконання судового рішення. Межі виправданої затримки виконання рішення суду залежать, зокрема, від складності виконавчого провадження, суми та характеру, що визначено судом. Обставини, які зумовлюють надання відстрочки виконання рішення суду повинні бути об'єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення. Отже, питання щодо надання відстрочки виконання рішення суду повинно вирішуватися із дотриманням балансу інтересів сторін, які приймають участь у справі.

Винятковість обставин, які повинні бути встановлені судом щодо надання відстрочки (розстрочки) виконання судового рішення, повинні бути підтверджені відповідними засобами доказування.

Особа, яка подала заяву про відстрочку (розстрочку) виконання рішення, повинна довести наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у даній справі.

За змістом частини 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до частиини 3 статті 13, частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Обставини, викладені в заяві про відстрочку виконання рішення, підтверджуються наданими боржником доказами, а саме:

- копією листа фінансового управління Самбірської районної державної адміністрації № 58 від 28.06.2022р., в якому проінформавано, що з районного бюджету Самбірського району Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адиміністрації не виділялись кошти по КПКВК 0813035 «Компенсаційні виплати на пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті» та по КПКВК 0817693 «Інші заходи, пов'язані з економічною діяльністю» на оплату рішення Господарського суду Львівської області у справі № 914/1815/21 від 11.11.2021 року;

- копіями листів до територіальних громад району щодо виділення коштів;

- копією запиту Самбірського управління Державної казначейської служби України Львівської області № 1-26-06/897 від 21.06.2022р.;

- копією листа Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації № 01-31/1052 від 23.06.2022р.

Водночас, суд вважає загальновідомим та нормативно врегульованим питання відносно існування на території України надзвичайних обставин, а саме введення воєнного стану, що впливає на спроможність своєчасного ведення розрахунків.

Так, відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Цей Указ затверджено Законом України "Про затвердження указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-ІХ від 24.02.2022р.

Згідно із статтею 1 Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 17.05.2022р. №341/2022, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ, та від 18 квітня 2022 року №259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ), продовжити строк дію воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Цей Указ затверджено Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №2263-ІХ від 22.05.2022р.

Суд вважає, що введений в Україні внаслідок військової агресії російської федерації воєнний стан, є обставиною, яка суттєво ускладнює виконання судового рішення по даній справі.

Разом з тим, суд враховує, що відповідач не ухиляється від виконання судового рішення, а лише вказує про неможливість погашення наявної заборгованості за судовим рішенням перед позивачем на даний час.

Судом не встановлено наявність в матеріалах справи доказів, які б підтверджували порушення або ймовірність порушення інтересів позивача у зв'язку з відстрочкою відповідачу виконання рішення суду у даній справі. Позивачем таких доказів також не надано.

Відповідно до частини 5 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства, беручи до уваги винятковість обставин, що пов'язані із введенням в Україні воєнного стану, оцінюючи подані заявником докази та матеріальні інтереси сторін з огляду на такий принцип господарського судочинства як пропорційність, що включає в себе забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами, беручи до уваги ту обставину, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження ухилення боржника від виконання рішення суду, суд дійшов висновку, що в даному випадку існують обставини, що ускладнюють виконання рішення суду, а відтак, суд вважає за можливе відстрочити виконання рішення суду від 11.11.2021р. у справі №914/1815/21 до 23.08.2022р.

Частиною 7 статті 331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.

Керуючись статтями 234, 331 Господарського процесуального кодексу України суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення Господарського суду Львівської області від 11.11.2021р. задовольнити частково.

2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Львівської області від 11.11.2021р. у справі № 914/1815/21 до 23.08.2022р.

Ухвала господарського суду набирає законної сили відповідно до ст.235 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалу може бути оскаржено відповідно до розділу IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 19.07.2022р.

Суддя Петрашко М.М.