Справа № 279/2556/22
Провадження 2-о/279/44/22
18 липня 2022 року Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області
в складі: головуючого-судді Коваленко В.П.,
секретаря Петрук О.І.
розглянувши в м. Коростені цивільну справу за правилами окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Хмельницький) про встановлення факту, що має юридичне значення, -
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з відповідною заявою та просить суд встановити факт смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Білогорівка Сєверодонецького району Луганської області, для отримання свідоцтва про смерть чоловіка. В обґрунтування вимог зазначила, що 07.05.2022 року під час обстрілу вчиненого військовослужбовцями Збройних Сил Російської Федерації її чоловік ОСОБА_2 отримав травму від якої помер наступного дня -08.05.2022 року близько 10 години і був похований нею біля будинку за місцем проживання: АДРЕСА_1 . Факт смерті її чоловіка підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження №12022131240000736 від 07.06.2022 року за ч.2 ст.348 КК України, яке відкрито за фактом жорстокого поводження з цивільним населенням, яке призвело до смерті ОСОБА_2 .
У зв'язку з веденням у селище Білогорівка бойових дій, вона була евакуйована і на даний час проживає в м. Коростені, та перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа.
Однак, зареєструвати факт смерті свого чоловіка заявниця у встановленому законодавством порядку не може, так як органами державної реєстрації актів цивільного стану України з с. Білогорівка були евакуйовані. Тому просить задовольнити вимоги.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про день і час розгляду справи була повідомлена належним чином.
Представник заінтересованої особи : Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Хмельницький) в судове засідання не з'явився, про день і час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. ст. 315, 317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ( копія паспорта серії НОМЕР_1 , виданий Попаснянським РВ УМВС України в Луганській області 28.09.2000 року, Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя а.с. 5- 6, 9 ).
Факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , стверджується витягом з державного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження № №12022131240000736 від 07.06.2022 року ( а.с. 15).Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до «Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», затверджених розпорядженням КМУ від 07.11.2014 № 1085-р, тимчасово окупованою територією визначається зокрема місто Луганськ.
Суд приходить до висновку, що заявниця не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 , оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України. Лисичанська міська територіальна громада Сєвєродонецького району Луганської області, в складі якої перебуває селище Білогорівка, входить до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних( бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточені ( блокуванні) на даний час, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявниці, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Оскільки ОСОБА_2 помер на території тимчасово непідконтрольній Україні, його смерть не може бути зареєстрована в органах ДРАЦСУ на підставі витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань. Тому вимоги заявника про встановлення факту смерті ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Оскільки заявник позбавлена можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт смерті свого чоловіка на тимчасово окупованій території, а також надати для реєстрації смерті документи, передбачені законодавством України, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що факт смерті ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 підтверджується наданими суду доказами, тому є правові підстави для задоволення заяви і для встановлення факту смерті.
Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для проведення державної реєстрації смерті та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Відповідно до правил ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті допустити до негайного виконання.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом
України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», ст. ст. 315, 317 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця м. Вовчанськ Харківської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в АДРЕСА_1 .
Рішення підлягає до негайного виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу Державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації смерті особи.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України оскарження рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, не зупиняє його виконання.
Суддя: Коваленко В.П.