18 липня 2022 рокуЛьвівСправа № 500/7936/21 пров. № А/857/3026/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 ,
на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року (суддя - Подлісна І.М., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м.Тернопіль, дата складення повного тексту - 31.12.2021),
в адміністративній справі №500/7936/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області,
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У листопада 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача Головного Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просив: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням довідок Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі також - Західне МРУПВКП МЮ) від 16.04.2021 №5к/вих./7.2/2503 та від 27.09.2021 №5к/вих./7.2/6976, виготовлених на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20; 2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Західного МРУПВКП МЮ від 16.04.2021 №5к/вих./7.2/2503 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум; 3) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Західного МРУПВКП МЮ від 27.09.2021 №5к/вих./7.2/6976 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 виданої на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач не скористався правом подання відзиву на позовну заяву.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії із 01.04.2019 з урахуванням довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 16.04.2021 №5к/вих./7.2/2503 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сплачений судовий збір у розмірі 454,00 грн..
З цим рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт рішення суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог таким, що не відповідає нормам матеріального та процесуального права, висновки суду суперечать матеріалам справи, а тому таке рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що на виконання рішення суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20 Західним МРУПВКП МЮ виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії від 27.09.2021 №5к/вих.7.2/6976, в якій вказано, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, його останній штатній посаді станом на 01.01.2020 міг би становити: посадовий оклад - 3575,00 грн, оклад за військовим званням - 1220,00 грн, надбавка за вислугу років (37%) -1918 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (37%) - 2483,81 грн, премія (54%) - 1930,50 грн. Всього 11127,31 грн. Вказану довідку направлено до ГУ ПФУ в Тернопільській області, однак відповідач листом від 25.10.2021 повідомив позивача, що умови проведення перерахунку відповідно до Постанови №704 були передбачені пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. У зв'язку з наведеним відповідач вважав, що немає підстав для перерахунку пенсії. Відмовляючи у задоволенні позовної вимоги про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Західного МРУПВКП МЮ про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії від 27.09.2021 №5к/вих.7.2/6976, суд першої інстанції порушив один із основних конституційних принципів правосуддя, зокрема - принцип змагальності сторін, закріплений у ст.9 КАС України, який передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд першої інстанції самостійно, не зважаючи на відсутність зі сторони відповідача будь-яких доводів з цього питання, порушивши одну із засад судочинства, закріплену у ст.129 Конституції України - обов'язковість судового рішення, принцип безсторонності та презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень (ст. 72, 77 КАС України), визначив підставу правомірності оскаржуваного рішення відповідача, не аргументувавши з яких підстав не взято до уваги оновлену довідку про розмір ротового забезпечення позивача від 27.09.2021 №5к/вих.7.2/6976, видану Західним МРУПВКП МЮ, у якій чітко зазначено, що вона видана на виконання рішення суду.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду від 30.12.2021 року в частині відмови у задоволенні позову та ухвалити нове рішення, яким позов у цій частині задовольнити. У решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити, з урахуванням наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20 зобов'язано Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року. Зобов'язано Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру пенсії із 01 лютого 2020 року.
На виконання рішення суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20 Західним МРУПВКП МЮ видано довідку від 16.04.2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою, його останній штатній посаді. Вказану довідку супровідним листом від 16.04.2021 №5к/вих./7.2/2503 скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області (а.с. 10, 11).
Також на виконання рішення суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20 Західним МРУПВКП МЮ виготовлено довідку від 27.09.2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення станом на 01.01.2020 за відповідною (аналогічною) посадою, його останній штатній посаді, зокрема зазначено, що розмір грошового забезпечення міг би становити станом на 01.01.2020 - 11127,31 грн.. Вказану довідку супровідним листом від 27.09.2021 №5к/вих./7.2/6976 скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області (а.с. 12-14, 15).
08.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із 01.04.2019 року та із 01.02.2020 року на підставі зазначених довідок від 16.04.2021 року і від 27.09.2021 року. Однак відповідач листом від 25.10.2021 за №6335-6436/Я-02/8-1900/21 відмовив у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на відсутність підстав (а.с. 16, 17).
Вважаючи бездіяльність щодо не проведення спірного перерахунку пенсії на підставі скерованих Західним МРУПВКП МЮ довідок станом на 05.03.2019 та 01.01.2020 протиправною, позивач звернувся з цим позовом до адміністративного суду.
Колегія суддів апеляційного суду враховує, що рішенням суду першої інстанції від 30.12.2021 року позовні вимоги задоволено частково.
Це рішення суду оскаржене в апеляційному порядку позивачем в частині відмови у задоволенні позовних вимог, а в частині задоволених позовних вимог рішення суду не оскаржене сторонами в апеляційному порядку.
Відповідно до ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Судом апеляційної інстанції не встановлено порушення судом першої інстанції, в частині вирішення та задоволення позовних вимог до відповідача, норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, перевіряючи рішення суду першої інстанції в оскарженій позивачем частині щодо відмови у задоволенні позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Західного МРУПВКП МЮ від 27.09.2021 №5к/вих./7.2/6976 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, колегія суддів апеляційного суду вважає оскаржуване рішення суду першої інстанції в цій оскарженій частині помилковим, виходячи з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення, пунктом 10 якої передбачено, що ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року (далі - Постанова №704).
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 "'Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), пунктами 1, 7 якої передбачено перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Вказано Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі. Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45.
Постановою №103 було внесено зміни до Порядку №45, зокрема пункт 5 та додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до пунктів 1 - 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктами 5 - 6 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Отже, зміни внесені Постановою №103 від 21.02.2018, зокрема до Додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент прийняття постанови) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Пунктом 6 Постанови №103 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладено у новій редакції, а саме: " 4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Тобто, Постановою №103 внесено зміни до Постанови №704 та пункт 4 викладено в новій редакції - виключено вимогу щодо обрахування посадових окладів виходячи із розрахункової величини 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Колегія суддів звертає увагу, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, яка набрала законної сили 29.01.2020, визнано протиправним і скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", тобто, пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність 29.01.2020.
Апеляційний суд зазначає, що алгоритм дій, який повинні вчинити уповноважені державні органи, зокрема відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 6 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Пунктом 23 Порядку №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядку №3-1), передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Пунктом 24 Порядку №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно- правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
За результатами аналізу зазначених положень колегія суддів дійшла висновку про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Апеляційний суд зазначає, що відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У розглядуваній справі відповідач не довів правомірності своїх дій у спірних правовідносинах. Так, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в період судового розгляду справи не надав суду ні відзиву на позовну заяву, ні відзиву на апеляційну скаргу із обґрунтуванням правомірності непроведення ним перерахунку пенсії позивача на підставі довідки, виготовленої на виконання рішення суду.
З урахуванням встановленого колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції без обґрунтованих на те підстав прийшов до передчасного висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльність відповідача та його зобов'язання здійснити спірний перерахунок пенсії позивача на підставі скерованої Західним МРУПВКП МЮ оновленої довідки від 27.09.2021 №5к/вих./7.2/6976 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 на виконання рішення суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20, оскільки такі підстави виникли з часу набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 та з часу набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якими визнано протиправними і нечинними п. п. 1, 2, 6 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Відповідно до ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, судом першої інстанції частково неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права в частині змагальності сторін, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення спору в спірній частині позовних вимог щодо права позивача на перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2020 на підставі довідки Західного МРУПВКП МЮ від 27.09.2021 №5к/вих./7.2/6976 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, виготовленої на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20, та є підставою для скасування судового рішення в частині відмови у задоволенні цих позовних вимог і ухвалення в цій частині нової постанови.
У неоскарженій частині рішення суду першої інстанції від 30.12.2021 року необхідно залишити без змін.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, сплачений позивачем судовий збір (908 грн., частина якого не стягнена судом першої інстанції, необхідно стягнути у розмірі 454 грн. - за подання позову та 1362 грн. - за подання апеляційної скарги) підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволити.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року в адміністративній справі №500/7936/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - скасувати частково, а саме в частині відмови в задоволенні решта позовних вимог, та в цій частині прийняти нову постанову.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 27.09.2021 №5к/вих./7.2/6976.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 27.09.2021 №5к/вих./7.2/6976 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, виготовленої на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №500/3194/20, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ 14035769) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок за подання позовної заяви та 1362 (одну тисячу триста шістдесят дві) гривні 00 копійок за подання апеляційної скарги.
У решта частині рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року в адміністративній справі №500/7936/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
Р. Й. Коваль