Справа № 445/799/22
провадження № 3/445/479/22
14.07.2022року Суддя Золочівського районного суду розглянувши матеріали, які надійшли від Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу серії ААБ № 173818 від 18.06.2022, ОСОБА_1 , 18.06.2022, о 10 год. 18 хв., в м. Золочів, по вул. С. Бандери, 13 Львівської області, керував автомобілем Dacia Logan, д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння, зі згоди водія, проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alcotest Drager (результат 0,81 проміле).
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП.
Під час розгляду протоколу ОСОБА_1 свою винуватість заперечив. Надав суду пояснення в яких зазначив, що прилад для визначення стану сп'яніння не був протестованим, контрольні заміри виконані не були, а встановлений мундштук уже був у використанні. Крім цього, пристрій, за допомогою якого проводився тест на визначення стану сп'яніння, використовувався поза строками обов'язкового калібрування. Просив провадження у справі закрити.
Дослідженням доказів встановлено таке.
Протокол серії ААБ № 173818 про адміністративне правопорушення складено о 10 год. 49 хв. 18.06.2022.
На роздруківці проведеного з ОСОБА_1 тесту № 412 результатом огляду значиться 0,81 проміле, огляд був проведений о 10 год. 23 хв. 18.06.2022.
До результату тесту долучено акт огляду, в якому вказано виявленні ознаки сп'яніння, назва приладу, результат тесту.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучено відеоматеріали, з яких вбачається, що ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції. Під час проходження огляду на стан сп'яніння працівником поліції надавався ОСОБА_1 прилад зі вставленим мундштуком.
При цьому факт перевірки герметичності упакування мундштука, як і його розпакування, в доданих відеозаписах не зафіксований.
Наказом Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості від 08 листопада 2018 року № 404 "Про прийняття та скасування національних нормативних документів", який прийнятий відповідно до Європейського стандарту EN 15964:2014, затверджено національний стандарт за призначенням ДСТУ EN 15964:2014 "Пристрої неодноразового використання для контролю видихуваного повітря. Вимоги та методи випробувань" газоаналізатори для вимірювання вмісту алкоголю у видихуваному повітрі використовують мундштуки для відбору проб дихання.
Пунктом 3.11 Стандарту визначено, що мундштук - це гігієнічно запакована стана, призначена для одноразового використання, яку приєднують до приладу ж виявляння алкоголю у видихуваному повітрі і через яку особа, що її перевіряють, подає пробу видихуваного повітря. ОСОБА_2 використовують, щоб запобігти змішуванню проби видихуваного повітря з навколишнім повітрям і розбавленню концентрації алкоголю.
Згідно з пунктом 5.2 Стандарту пристрій повинен виключати можливість вдихання забрудненого повітря від попередніх користувачів. ОСОБА_2 призначений тільки для одноразового використання. Повинна бути забезпечена можливість брати ці мундштуки, не торкаючись частини, буде і була в контакті з губами особи, яку перевіряють. Мундштуки повинні бути в індивідуальній герметичній упаковці, яку можна легко відкрити.
Недотримання вищезазначених вимог може призвести до ризику некоректної роботи засобів вимірювальної техніки (газоаналізаторів) і фактичних необ'єктивних тестів.
На роздруківці проведеного з ОСОБА_1 тесту № 412 із застосуванням пристрою "Драгер 6820" датою його останнього калібрування вказано 18.11.2021.
Проведення огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 відбувалось 18.06.2022.
Згідно з п.1 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу I цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Пунктом 4 розділу ІІ Інструкції зазначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Відповідно до інструкції по експлуатації алкотестера "Драгер 6810" калібрування пристрою повинне проводитись не рідше одного разу за 6 місяців.
Згідно із п.п.10, 18 ст.1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" калібрування - сукупність операцій, за допомогою яких за заданих умов на першому етапі встановлюється співвідношення між значеннями величини, що забезпечуються еталонами з притаманними їм невизначеностями вимірювань, та відповідними показами з пов'язаними з ними невизначеностями вимірювань, а на другому етапі ця інформація використовується для встановлення співвідношення для отримання результату вимірювання з показу; повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.
Отже, калібрування і повірка різні операції метрологічної діяльності. При цьому дотримання положень закону та технічних вимог до пристроїв мають рівноцінне значення щодо обох цих операцій з точки зору законності використання пристроїв.
Таким чином, останнє калібрування пристрою проводилось ще 18.11.2021, тобто станом на дату складення протоколу прилад використовувався поза строками обов'язкового калібрування. Використання алкотестера з простроченим терміном калібрування є порушенням інструкції виробника пристрою щодо його експлуатації.
Через це одержаний за його допомогою результат викликає обґрунтований сумнів і не може бути визнаний допустимим доказом перебування особи в стані алкогольного сп'яніння.
Інші докази винуватості ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже, належних і достовірних доказів вчинення ОСОБА_1 передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП правопорушення не зібрано і на розгляд протоколу не надано.
Згідно із п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку із встановленими фактичними обставинами провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ознаками ч.1 ст.130 КУпАП щодо ОСОБА_1 - закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Золочівський районний суд Львівської області.
Суддя:В. М. Сивак