про виправлення помилки у виконавчому листі
18 липня 2022 року Справа № 480/8855/21
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савицька Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми заяву Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виправлення описки у виконавчому листі у справі за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) в особі відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови,
Рішенням Сумського окружного адміністратвиного суду від 04.10.2021 позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) в особі відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови задоволено.Визнано протиправною та скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренко В.О. від 17.08.2021 (виконавче провадження № 65543383) про накладення штрафу. Стягнуто на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (40035, м. Суми, вул. Харківська, 35, код ЄДРПОУ 26440890) за рахунок бюджетних асигнувань Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (40003, м.Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 28, код ЄДРПОУ 4331670) судовий збір в сумі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
На виконання вказаного рішення, 07.02.2022 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
06.07.2022 від позивача надійшла заява про виправлення описки у виконавчому листі, у якій стягувач просить змінити, зазначений у виконавчому листі, строк пред'явлення виконавчого листа до виконання - "до 20.01.2022" на строк згідно статті 12 Закону України "Про виконаче провадження".
Ухвалою суду від 08.07.2022 вказану заяву призначено до розгляду на 18.07.2022.
Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про місце, час та дату розгляду справи повідомлені належним чином.
У відповідності до положень ст. 374 КАС України неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Враховуючи неявку учасників справи, які повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином, суд вважає за можливе проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи та доводи заяви, вважає за необхідне виправити помилку у виконавчому листі, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 374 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Так, судом встановлено, що при оформленні виконавчого листа була допущена помилка, а саме: строк пред'явлення виконавчого листа до виконання зазначено три місяці, а не три роки.
Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Вирішуючи питання про те, чи є стягувач - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради державним органом, суд зазначає наступне.
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
За приписами ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" визначено, що представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення; виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Рішенням Сумської міської ради від 21 жовтня 2020 року № 7568-МР затверджено Положення про Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, пунктом 1.1 якого визначено, що Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради є виконавчим органом Сумської міської ради.
Отже, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради є виконавчим органом Сумської міської ради.
Враховуючи, що стягувач у даній справі - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради не є державним органом, у розумінні статті 12 Закону України "Про виконавче провадження", суд вважає за необхідне виправити помилку, допущену при оформленні виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом у справі № 480/8855/21, та зазначити строк пред'явлення виконавчого листа до виконання три роки - до 20.10.2024.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виправлення описки у виконавчому листі, виданому по справі № 480/8855/21 - задовольнити.
Виправити описку у виконавчому листі, виданому 07.02.2022 Сумським окружним адміністративним судом по справі 480/8855/21, а саме: замість вказаного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання - до 20.01.2022, зазначити: строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - до 20.10.2024.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.В. Савицька