18 липня 2022 року м. Суми Справа № 480/13831/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сидорука А.І.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
1. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
1.1. Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки від 03.11.2021; зобов'язати відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до вказаної довідки, з урахуванням раніше виплачених сум та з урахуванням попереднього рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі № 480/2560/19, виходячи з основного розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження її граничного розміру.
1.2. Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він є пенсіонером. До відповідача була направлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивач звертався із заявою до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки з врахуванням 90 відсотків сум грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру пенсії. Однак відповідач, в порушення вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відмовив у здійсненні такого перерахунку з врахуванням 90 відсотків сум грошового забезпечення та її виплати без обмеження максимальним розміром.
1.3. Відповідач про відкриття провадження повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд, на підставі ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за навними матеріалами.
2. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
2.1. Ухвалою суду було відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
3.2. Позивачу ДУ «Територіальне медичне об'єднання по Сумській області» МВС України було видано довідку від 03.11.2021 № 33/39-2561 про розмір грошового забезпечення (за листопад 2019), що враховується для перерахування пенсій позивачу. Позивач звернувся до відповідача із заявою та вказаною довідкою та просив провести перерахунок пенсії із розрахунку 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення без обмеження розміру пенсії.
3.3. Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку на підставі отриманої довідки у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру пенсії, про що повідомив листом. Відповідач зазначив у листі, що після визначення протиправними та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнення з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», інших рішень уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.
3.4. Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
4. ОЦІНКА СУДУ
4.1. Отже, основним питанням по даній справі є те, чи правомірно діяв відповідач не здійснивши перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням наданої довідки. Суд зазначає, що така бездіяльність відповідача була неправомірною, виходячи з наступного.
4.2. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом № 2262-ХІІ.
4.3. Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
4.4. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано п. 1, п. 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
4.5. Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, регулює також Порядок, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
4.6. Пунктами 23, 24 якого встановлено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
4.7. Частиною 3 ст. 63 вказаного закону передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
4.8. Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
4.9. Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
4.10. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, яким передбачено порядок перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 зазначеного закону.
4.11. Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
4.12. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103. Пунктом 6 вказаної постанови внесені зміни і до порядку № 45.
4.13. Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
4.14. Постановою №103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, а саме довідка викладена в новій редакції.
4.15. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановами апеляційної (05.03.2019) та касаційної інстанції, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
4.16. Отже, після скасування вказаних змін був чинним пункт 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсії, а також пункт 6 Постанови № 103, яким внесено зміни до Порядку № 45, зокрема доповнено додатком 3, який встановлював форму довідки.
4.17. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою апеляційного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
4.18. З наведеного слідує, що з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, тобто з 19.11.2019, пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
4.19. За таких обставин суд вважає, що саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
4.20. Судом встановлено, що відповідачем було отримано довідку ДУ "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України№33/39-2561 від 03.11.2021про розмір грошового забезпечення позивачастаном на листопад 2019 року. Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі вказаної довідки.
4.21. Так, позивач просить визнати дії відповідача протиправними щодо відмови здійснити перерахунок на підставі оновленої довідки. Водночас суд зазначає, що відмова здійснити перерахунок на підставці оновленої довідки є пасивною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, а тому належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправною бездіяльності відповідача.
4.23. Отже, вказана бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначених ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим суд задовольняє позовні вимоги, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання його провести перерахунок і виплату пенсії позивачу, на підставі оновленої довідки.
4.24. Щодо позовних вимог зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу виходячи з основного розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження її граничного розміру.
4.25. Так, позивач у заяві від 10.11.2021 просив відповідач здійснити перерахунок його пенсії на підставі наданої довідки виходячи з 90 відсотків сум грошового забезпечення та здійснити її виплату без обмеження максимальним розміром. Відповідач, надаючи відповідь 08.12.2021, заперечив право позивача на перерахунок пенсії, в тому числі з розрахунку 90 відсотків сум грошового забезпечння та з виплатою пенсії без обмеження її максимальним розміром.
4.26. В рішенні Сумського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі № 480/2560/19 встановлено факт, що згідно з протоколом за пенсійною справою позивача, розмір його пенсії становить 90 відсотків сум грошового забезпечення. (а.с. 16)
4.27. Крім того, в матеріалах справи міститься протокол про призначення пенсії позивачу у розмірі 90 відсотків сум грошового забезпечення (а.с. 7).
4.28. Суд звертає увагу, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються виключно порядку призначення пенсії за вислугу років особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
4.29. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1166-VII не зазнала.
4.30. Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку 90 відсотів).
4.31. Крім того, відповідач у відповіді на заяву позивача фактично заперечує право позивача на отримання пенсії без обмеження її максимального розміру.
4.32. Положення статті 43 Закону №2262-ХІІ, яке встановлювало обмеження максимальним розміром пенсії, в цілому визнано неконституційним, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016. Таким чином, з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі № 2262-ХІІ.
4.33. Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”. Суд зазначає, що внесені вказаним законом зміни до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
4.34. Суд звертає увагу, що однорідні/тотожні обмеження розміру пенсії, були передбачені двома нормативно-правовими актами: ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.11.2011 та ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992. Разом з тим, ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” є чинною та неконституційною не визнавалася.
4.35. Натомість, як вже зазначалось, ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ була визнана неконституційною. Зміни до зазначеної норми, які встановлювали обмеження розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами та які визнані неконституційними були внесені підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 року.
4.36. Отже, враховуючи той факт що вказані положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, 20.12.2016 визнані неконституційними, застосування відповідачем до спірних правовідносин статті 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 щодо обмеження розміру пенсії позивача, є протиправними. Тому суд задовольняє позов в цій частині.
4.37. Щодо посилання позивача на рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/2560/19, то суд зазначає, що зазначене рішення фактично стосується перерахунку та виплати пенсії позивачу виходяич з 90 відсотків сум грошового забезпечення з 01.01.2016 по день перерахунку, а не встановлення відсотку сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії на майбутнє.
4.38. Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
5. СУДОВІ ВИТРАТИ
5.1. Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
5.2. Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені, то з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 908 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання по Сумській області» Міністерства внутрішніх справ України №33/39-2561 від 03.11.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019, виходячи з основного розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її граничного розміру.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання по Сумській області» Міністерства внутрішніх справ України №33/39-2561 від 03.11.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження її граничного розміру, з урахуванням фактично виплачених сум.
4. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), за рахунок бюджетних асигнувань, 908 (дев'ятсот вісім) грн витрат по сплаті судового збору.
6. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 18.07.2022.
Суддя А.І. Сидорук