18 липня 2022 року м. Рівне №460/15814/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 , (далі - позивач), звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати бездіяльність відповідача щодо відмови у скасуванні реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 5621255100:01:001:0713 протиправною; 2) зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 5621255100:01:001:0713. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що рішенням Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 скасовано рішення Гощанської селищної ради Гощанського району Рівненської області № 1621 від 30.07.2020 та державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5621255100:01:001:0713, дата державної реєстрації права в державному реєстрі 10.08.2020, номер запису про право в державному реєстрі прав 37769605, зареєстровану Гощанською селищною радою на ОСОБА_2 . Позивач звернувся із заявою до відповідача про скасування державної реєстрації земельної ділянки, однак йому було відмовлено через відсутність ухвалення скасування такої реєстрації в резолютивній частині рішення суду. Таку відмову, з посиланням на вимоги чинного законодавства, позивач уважає протиправною. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач подав до суду відзив на позов в якому заперечує проти позову. Свою позицію аргументує тим, що у рішенні Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 не містяться відомості щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки. Отже не було виконано всі умови, визначені законом для прийняття відповідачем такого рішення. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач відповідь на відзив не подав.
Ухвалою суду від 23.05.2022 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду 30.05.2022 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача та про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
З'ясувавши доводи та аргументи сторін, наведені в заявах по суті справи, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив на позов, дослідивши зібрані у справі докази, суд враховує наступне.
15 червня 2005 року ОСОБА_1 , Гощанською селищною радою Гощанського району Рівненської області виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку серії РВ № 054872, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010559500026 (кадастровий номер 5621255100:01:001:0713), згідно якого остання є власником земельної ділянки площею 0,0810га, що розташована по АДРЕСА_1 .
В той же час, рішенням Гощанської селищної ради Гощанського району Рівненської області № 1621 від 30.07.2020 було виділено земельну ділянку, частина якої, а саме: 0,80га, фактично перебуває в приватній власності ОСОБА_1 , іншій особі - ОСОБА_2 відповідно до технічної документації, виготовленої ТОВ «ПО Земельні ресурси» 30.04.2020.
В подальшому, рішенням Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 від 22.03.2021, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Скасовано рішення Гощанської селищної ради Гощанського району Рівненської області № 1621 від 30.07.2020 та державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5621255100:01:001:0713, дата державної реєстрації права в державному реєстрі 10.08.2020, номер запису про право в державному реєстрі прав 37769605, зареєстровану Гощанською селищною радою на ОСОБА_2 .
Постановою Рівненського апеляційного суду від 18.11.2021, рішення Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 від 22.03.2021 залишено без змін.
Таким чином, рішення Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 від 22.03.2021 набрало законної сили 18.11.2021.
Отже, обставини щодо права власності на земельну ділянку за позивачем, встановлені рішенням Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 від 22.03.2021.
Згідно із вимогами ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
18.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 5621255100:01:001:0713, яка була сформована на підставі скасованого судом рішення Гощанської селищної ради Гощанського району Рівненської області № 1621 від 30.07.2020.
17.03.2022 відповідач листом № 187/0/6-22 повідомив, що рішенням Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 від 22.03.2021 ухвалено скасувати рішення Гощанської селищної ради Гощанського району Рівненської області № 1621 від 30.07.2020 та державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5621255100:01:001:0713. Про скасування державної реєстрації земельної ділянки в даному рішенні не зазначено. Враховуючи наведене, позаяк резолютивна частина рішення суду не містить відомості про скасування державної реєстрації земельної ділянки, то заява позивача не може бути задоволена.
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України, в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 07.07.2011 № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон № 3613), державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону (ч. 3 ст. 5 Закону № 3613).
Частинами першою, четвертою, сьомою статті 9 Закону № 3613 встановлено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, затверджений Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок № 1051).
Приписами п. 4, 5 Порядку № 1051 встановлено, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи.
Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.
Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінагрополітики державне підприємство, яке належить до сфери управління Держгеокадастру (п. 4).
До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та цим Порядком (п. 5).
Із викладених правових норм чітко слідує, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Внесення ж відомостей до нього і надання таких відомостей здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи через державного кадастрового реєстратора, який входить до складу Держгеокадастр чи його територіального органу.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр» документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Поряд із цим, за правилами ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
За змістом ч. 10 ст. 24 Закону № 3613, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
поділу чи об'єднання земельних ділянок;
якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;
ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Як наведено вище по тексту рішення, рішенням Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 від 22.03.2021, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного суду від 18.11.2021, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Скасовано рішення Гощанської селищної ради Гощанського району Рівненської області № 1621 від 30.07.2020 та державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5621255100:01:001:0713, дата державної реєстрації права в державному реєстрі 10.08.2020, номер запису про право в державному реєстрі прав 37769605, зареєстровану Гощанською селищною радою на ОСОБА_2 .
Отже, рішення Гощанського районного суду Рівненської області у справі № 557/1417/20 від 22.03.2021 набрало законної сили 18.11.2021.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 5621255100:01:001:0713 проведена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), виготовленої ТОВ «ПО Земельні ресурси» 30.04.2020, на замовлення ОСОБА_2 .
Суд зауважує, що право власності позивача на земельну ділянку кадастровий номер 5621255100:01:001:0713, не припинялось з підстав, передбачених статтею 116 Земельного кодексу України. Більше того, порушене право власності на вказане майно позивача відновлено рішенням суду, що набрало законної сили.
Разом з тим, судом також встановлено, що наведене вище рішення суду дійсно не містить приписів щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 5621255100:01:001:0713, а містить приписи лише щодо скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5621255100:01:001:0713, що не є тотожним скасуванню державної реєстрації земельної ділянки, оскільки такі питання регулюються різними нормами чинного законодавства, зокрема, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Законом України «Про Державним земельний кадастр», відповідно.
Отже, враховуючи вимоги ч. 10 ст. 24 Закону № 3613, відсутні підстави вважати, що Головним управління Держгеокадастру у Рівненській області протиправно відмовлено у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки за заявою позивача.
Разом з тим, позаяк рішенням суду скасоване рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого була зареєстрована належна позивачу земельна ділянка за іншою особою, то у даному конкретному випадку достатнім, належним і ефективним способом захисту порушених прав позивача, є зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5621255100:01:001:0713, що розташована по АДРЕСА_1 .
Згідно із вимогами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позивач частково довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, тому позов належать до часткового задоволення.
Згідно із вимогами ч. 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно матеріалів справи, позивачем сплачений судовий збір в сумі 992,40грн. Таким чином на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області судовий збір в розмірі 496,20грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5621255100:01:001:0713, що розташована по АДРЕСА_1 .
В задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області судові витрати у вигляді судового збору в сумі 496,20грн (чотириста дев'яносто шість гривень, 20коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області (вул. Симона Петлюри, 37, м. Рівне, 33013, ЄДРПОУ/РНОКПП 39768252)
Повний текст рішення складений 18 липня 2022 року
Суддя Т.О. Комшелюк