14 липня 2022 року м. Рівне №460/6729/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В. розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Фермерського господарства "Добробут-СВ АГРО"
доДержавної податкової служби України, Головного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
Фермерське господарство "Добробут-СВ АГРО" (далі-позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідачі), у якому просить суд:
визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 29.11.2021 № 3437465/38426389 про відмову реєстрації податкової накладної № 1 від 01.09.2021; від 01.10.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 19.08.2021; від 29.11.2021 № 3191373/38426389 про відмову реєстрації податкової накладної № 2 від 15.10.2021;
зобов'язати Державну податкову служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" податкові накладні № 1 від 01.09.2021, № 3 від 19.08.2021 і № 2 від 15.10.2021, датою їх подання на реєстрацію.
Стислий виклад позицій сторін.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що між Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" та ТзОВ "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" укладено договір купівлі-продажу № 1908/958129 від 19.08.2021. Також, між Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" та ТзОВ "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" укладено договір купівлі-продажу № 0507/957212 від 05.07.2021. На виконання умов вищевказаних договорів, позивачем поставлено для контрагента товар. За результатами виконання умов договорів позивачем сформовано та подано до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 3 від 19.08.2021 та № 2 від 15.10.2021, № 1 від 01.09.2021. Проте, контролюючим органом зупинено реєстрацію вказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Платник податку, яким подано для реєстрації податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 критеріїв ризиковості платника податку. Відповідачем запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивачем надані контролюючому органу усі необхідні пояснення та документи достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, такі документи не взяті до уваги відповідачем та прийнято спірні рішення про відмову в реєстрації вищевказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вважає, що такі рішення контролюючого органу є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. З підстав, наведених у позовній заяві, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
19.04.2022 через відділ документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідачі зазначають про безпідставність покликання позивача на те, що ним надано до контролюючого органу документи і пояснення, яких було цілком достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Так, платником податку при поданні накладних не було надано достатніх документів для підтвердження реальності здійсненої господарської операції з контрагентом по поставці сої та пшениці. З огляду на вказане, комісією ГУ ДПС у Рівненській області прийняті рішення, в яких зазначено, яких саме документів, визначених Порядком, не надано позивачем. Зокрема, позивачем не було надано таких документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання /придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, а також документів на посів, збір та транспортування сільськогосподарської продукції на елеватор, розрахункових документів щодо оплати, товарно-транспортної накладної на реалізації пшениці, документів на сільськогосподарські послуги (вирощування, обробіток, збір врожаю). Тому, представник відповідачів вважає свої рішення обґрунтованими, оскільки платником податків не надано всіх документів, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено. Також, зазначив, що спірні рішення прийнято відповідно до Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 на підставі критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Відтак, при прийнятті цих рішень відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. З наведених у відзиві підстав, просить суд відмовити у задоволенні позову.
16.05.2022 через відділ документального забезпечення суду надійшли додаткові пояснення з окремих питань у порядку ч. 5 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, у яких позивачем наведено доводи на користь задоволення позовних вимог, тотожні викладеним у позовній заяві.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 23.03.2022 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заяви, клопотання учасників справи.
Представником відповідачів одночасно з відзивом на позовну заяву подано клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з частиною шостою статті 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд зауважує, що згідно з приписами частини шостої статті 12 та частин першої, другої та третьої статті 257 КАС України, вказана адміністративна справа є справою незначної складності.
При цьому, на переконання суду, характер спірних правовідносин і предмет доказування у даній справі не потребують заслуховування пояснень представників сторін та, відповідно, проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Одночасно, суд зазначає, що на обґрунтування клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін відповідачем не було наведено переконливих доводів та аргументів.
З огляду на вказане, на підставі пункту 2 частини шостої статті 262 КАС України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання відповідачів про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
Фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.
Фермерське господарство "Добробут-СВ АГРО", код ЄДРПОУ 38426389 є юридичною особою з 06.11.2012 зареєстрованою в установленому законом порядку /а.с. 181/. Основною діяльністю господарства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11).
Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" під урожай сої 2021 року було засіяно 223 га землі та під пшеницю - 50 га, що підтверджується звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай за 2021 рік /а.с. 157-158/.
Насіння сої було придбано згідно Договору купівлі-продажу С № 2710/528401 від 27.10.2020 укладеного між Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Волинь Нова" (Продавець) /а.с. 109-110/.
Факт поставки сої до Фермерського господарства "Добробут-СВ АГРО" підтверджується видатковою накладною № 22 від 14.04.2021 /а.с. 111/ та товарно-транспортною накладною № ВЗПНСЗв0269 від 16.04.2021 /а.с. 112/.
Насіння пшениці було придбано відповідно до Договору поставки № В12-09/21ВЛ-ПШ від 29.09.2020 укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітагро Партнер" (Постачальник) та Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" (Покупець) /а.с 104-106/.
Поставки пшениці до Фермерського господарства "Добробут-СВ АГРО" підтверджується видатковою накладною № 7085 від 04.10.2020 /а.с.108/ та товарно-транспортною накладною № Р7085 від 04.10.2022 /а.с. 107/.
Для обробітку сільськогосподарських угідь та вирощування врожаю пшениці та сої 2021 року Фермерське господарство "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" експлуатувало власну та орендовану сільськогосподарську техніку, а також використовувало належнi йому складські приміщення.
Наявність у Фермерського господарства "Добробут-СВ АГРО" складських приміщень, сільськогосподарської техніки та земельних ділянок підтверджується інформацією про об'єкти оподаткування з електронного кабінету платника податків /а.с.176-178/.
Під час догляду за врожаєм сої та пшениці 2021 року Фермерське господарство "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" вносило мiнеральні добрива та засоби захисту рослин, які було придбано у ТОВ "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" за Договором купівлі-продажу П (ОС) № 2110/528324 вiд 21.10.2020 /а.с. 117-118/ та у ТОВ "ВІТАГРО ПАРТНЕР" згідно з договором поставки № B20-10/21ВЛ вiд 30.10.2020 /а.с. 141-143/.
Паливно-мастильні матеріали для потреб вирощування сільськогосподарських культур, у тому числі сої та пшениці, у 2021 році постачалися ТзОВ "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" за Договором купівлі-продажу П (OC) № 2110/528324 вiд 21.10.2020 та вiдповiдними видатковими накладними та актами приймання-передачі товару /а.с. 117-124/.
Зберігання пального Фермерське господарство "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" здійснювало згідно з умовами виданої Головним управлінням ДПС У Рівненській областi лiцензiї на право зберігання пального № 17110414202100104 вiд 11.06.2021 /а.с. 180/.
Послуги зі збирання врожаю сої було надано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 відповідно до Договору виконання сільськогосподарських робіт (надання послуг) від 27.09.2021 /а.с. 153-155/ та акту надання послуг від 20.10.2021 /а.с. 156/.
Крім того, для виконання сільськогосподарських робіт на полях позивачем було залучено працівників Фермерського господарства "ДОБРОБУТ-СВ АГРО". Наявність працівників у Фермерського господарства "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" підтверджується відомостями про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам /а.с. 171-175/.
19.08.2021 між Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу № 1908/958129 (далі-Договір купівлі-продажу № 1908/958129) /а.с. 25-27/.
Відповідно до п. 1.1 розділу 1 "Предмет договору" Договору купівлі-продажу № 1908/958129 Продавець зобов'язується продати у власність Покупця зернові та олійні культури урожаю 2021 року.
Згідно з п. 1.2 розділу 1 "Предмет договору" Договору купівлі-продажу № 1908/958129 Покупець зобов'язується прийняти цей товар та своєчасно оплатити його в порядку та на умовах, передбачених цим Договором.
Кількість товару, ціна, інші умови продажу (перехід власності на товар) товару обумовлюється сторонами в Договорі, в накладних та/або специфiкацiях на кожну конкретну партію товару (додатках до даного Договору), які є невід'ємними частинами цього Договору (п. 1.3 розділу 1 "Предмет договору" Договору купівлі-продажу № 1908/958129).
Пунктом 3.1 розділу 3 "Вартість товару та порядок розрахунків" Договору купівлі-продажу № 1908/958129 передбачено, що вартість однієї тонни товару вказана в Договорі та/або в накладних, специфікаціях (Додатках до даного Договору), які є невід'ємними частинами цього Договору на кожну партію товару, яка не може бути змінена в односторонньому порядку.
19.08.2021 між Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" (Покупець) підписано до Договору купівлі-продажу № 1908/958129 специфікацію № 6 на поставку пшениці 3 класу (2021 року) у кількості 3,662 тон, вартістю 27281,91 грн., в тій частині ПДВ 3350,41грн. /а.с. 28/.
Перевезення урожаю пшениці 2021 року від Фермерського господарства "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" було здійснено Товариством з обмеженою відповідальністю "МВ-ТРАСБУД" відповідно до Договору на перевезення автомобільним транспортом № МВ-6/23/07/2021 від 23.07.2021 /а.с. 34-35/.
Перевезення урожаю пшениці 2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю "МВ-ТРАСБУД" підтверджується товарно-транспортними накладними № 1, 2, 3 від 24.07.2021 та № 4, 5, 6, 7 від 25.07.2021 /а.с. 36-49/ та актом надання послуг № 510 від 26.07.2021, № 589 від 10.08.2021 /а.с. 50-51/.
Факт оплати за надані послуги підтверджується карткою рахунку 631 /а.с. 52/.
Видатковою накладною № 6 від 19.08.2021 та актом приймання-передачі № ВЗПДН000229 від 19.08.2021 підтверджується факт отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" від Фермерського господарства "ДОБРОБУТ-СВ Агро" пшениці 3 класу (2021 року) на загальну суму 27281,91 грн, в т.ч. ПДВ 3350,41 грн /а.с. 29, 31/.
19.08.2020 Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" було сформовано податкову накладну № 3 на загальну суму коштів 27281,91 грн, сума ПДВ 3350,21 грн /а.с. 22/.
14.09.2021 контролюючим органом надіслано позивачу квитанцію, у якій зазначено: "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 19.08.2021 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D" = 16,4136%, "Р"= 0". /зворотній бік а.с. 22/.
У зв'язку з цим, Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" було подано контролюючому органу пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, - від 30.09.2021 № 4 /а.с. 23-24/.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія) від 01.10.2021 № 3191373/38426389 було відмовлено в реєстрації податкової накладної від 19.08.201 № 3 /а.с. 54/.
Підставами для такої відмови у вказаному рішенні зазначено: "ненадання платником податку копій документів:
- договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них;
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити);
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Додаткова інформація: не надано договорів, розрахункових документів щодо оплати, товарно-транспортної накладної на реалізацію пшениці, документів на сільськогосподарські послуги (вирощування, обробіток, збір врожаю).
Рішення від 01.10.2021 № 3191373/38426389 було оскаржене Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" в адміністративному порядку /а.с. 55-56/.
Рішенням за результатами скарги від 09.11.2021 № 5290/38426389/2 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня від 01.10.2021 № 3191373/38426389 про відмову в реєстрації податкової накладної - без змін /а.с. 57/.
Також, на виконання зобов'язань за Договором купівлі-продажу № 1908/958129 Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" було поставлено для Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" сою врожаю 2021 року у кількості 7,155 тон на загальну суму 139522,56 грн., в т.ч. ПДВ 17134,35 грн., що підтверджується видатковою накладною № 11 від 15.10.2021 /а.с. 92/ та актом приймання-передачі № ВЗПДН000340 від 15.10.2021, № ВЗПДН000339 від 15.10.2021 /а.с. 93/.
18.10.2021 за отриману партію сої за 2021 рік Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" сплатило 87937,65 грн., що складає 86% її вартості. Вказані обставини підтверджуються платіжним дорученням № 18653 /а.с. 94/.
Факт можливої оплати 86% вартості кожної конкретної партії товару після поставки товару передбачено п. 3.6 розділу 3 "Вартість товару та порядок розрахунків" Договору купівлі-продажу № 1908/958129.
15.10.2021 Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" було сформовано податкову накладну № 2 на загальну суму коштів 139522,56 грн, сума ПДВ 17134,35 грн /а.с. 86/.
25.10.2021 контролюючим органом надіслано позивачу квитанцію, у якій зазначено: "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 15.10.2021 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D" = 18,8418%, "Р"= 0". /зворотній бік а.с. 86/.
У зв'язку з цим, Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" було подано контролюючому органу пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, - від 26.11.2021 № 6 /а.с. 87-88/.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-Комісія) від 29.11.2021 № 3437464/38426389 було відмовлено в реєстрації податкової накладної від 15.10.201 № 2 /а.с. 96/.
Підставами для такої відмови у вказаному рішенні зазначено: "ненадання платником податку копій документів:
- договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них;
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити);
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Додаткова інформація: не надано документів на посів, збір та транспортування сільськогосподарської продукції на елеватор".
Рішення від 29.11.2021 № 3437464/38426389 було оскаржене Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" в адміністративному порядку /а.с. 97-98/.
Рішенням за результатами скарги від 09.12.2021 № 57667/38426389/2 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня від 29.11.2021 № 3437464/38426389 про відмову в реєстрації податкової накладної - без змін /а.с. 99/.
З метою реалізації сої врожаю 2021 року між Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" (Покупець) укладено договір купівлі-продажу № 0507/957212 від 05.07.2021 (далі - Договір купівлі-продажу № 0507/957212) /а.с.61-63/.
Відповідно до п. 1.1 розділу 1 "Предмет договору" Договору купівлі-продажу № 0507/957212 Продавець в порядку та на умовах даного Договору зобов'язується продати у власність Покупця сою врожаю 2021 року.
Згідно з п. 1.2 розділу 1 "Предмет договору" Договору купівлі-продажу № 0507/957212 Покупець зобов'язується прийняти цей товар та своєчасно оплатити його в порядку та на умовах, передбачених цим Договором.
Кількість товару, ціна, інші умови продажу (перехід власності на товар) товару обумовлюється сторонами в Договорі, в накладних та/або специфiкацiях на кожну конкретну партію товару (Додатках до даного Договору), які є невід'ємними частинами цього Договору /п. 1.3 розділу 1 "Предмет договору" Договору купівлі-продажу № 0507/957212.
Пунктами 3.3, 3.6 розділу 3 "Вартість товару та порядок розрахунків" Договору купівлі-продажу № 0507/957212 передбачено, що загальна вартість товару за цим Договором становить 100000,00 грн. з ПДВ. Покупець зобов'язується провести розрахунок з Продавцем товару шляхом оплати 100% вартості всієї партії товару в строк до 31.07.2021.
Відповідно до п. 4.6 розділу 4 "Умови поставки" Договору купівлі-продажу № 0507/957212 передача всієї партії товару у власність Покупця, згідно з п. 2.2. Договору, здійснюється в строк 15.11.2021.
05.07.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" перерахувало позивачу передоплату за поставку сої врожаю 2021 року у сумі 100000,00 з ПДВ, що підтверджується платіжним дорученням № 12375 вiд 05.07.2021 /а.с.68/.
05.07.2021 Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" складено податкову накладну № 2 вiд 05.07.2021 на суму 100000,00 грн., в т.ч. 12280,70 грн.
Надалі, 01.09.2021 між Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" (Покупець) укладено Додаткову угоду № 1 до Договору купівлі-продажу № 0507/957212 /а.с. 65/, зі змісту якої вбачається, що п. 3.3 Договору викладено в наступній редакції: "Загальна вартість товару за цим Договором становить 350000,00 грн. з ПДВ".
01.09.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" оплатило 250000,00 грн. Фермерському господарству "ДОБРОБУТ-СВ АГРО", що підтверджується платіжним дорученням № 16178 /а.с. 66/.
15.10.2021 між Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" (Покупець) та Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" (Постачальник) укладено специфікацію № 10 до Договору купівлі-продажу № 0507/957212 /а.с. 64/, відповідно до якої загальна вартість сої становить 350000,00 грн., в т.ч. ПДВ 42982,46 грн.
Поставка сої врожаю 2021 року підтверджується видатковою накладною № 10 від 15.10.2021 /а.с. 70/, довіреністю № 238 від 15.10.2021 /а.с. 72/, актом приймання-передачі № ВЗПДН000338 від 15.10.2021 /а.с. 73/.
23.03.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ" (Перевізник) та Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ Агро" (Замовник) укладено договір В-пат № 2303/956390, відповідно до якого Перевізник зобов'язується доставити автомобільним транспортом довірений йому Замовником вантаж до пункту призначення (згідно з транспортними документами) та видати вантаж уповноваженій на одержання вантажу особі (п. 1.1 Договору).
Надання послуг з перевезення вантажу підтверджено актом виконання робіт (надання послуг) № 3500 від 12.10.2021 /а.с. 77/, товарно-транспортними накладними № 17 від 06.10.2021, № 18 від 10.10.2021 /а.с. 78-81/.
01.09.2021 Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" складено податкову накладну № 1 на загальну суму 250000,00 грн., в т.ч. ПДВ 30701,76 грн. /а.с. 58/.
05.10.2021 контролюючим органом надіслано позивачу квитанцію, у якій зазначено: "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 01.09.2021 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D" = 17,0695%, "Р"= 0" /зворотній бік а.с. 58/.
У зв'язку з цим, Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" було подано контролюючому органу пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, - від 26.11.2021 № 5 /а.с. 59-60/.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія) від 29.11.2021 № 3437465/38426389 було відмовлено в реєстрації податкової накладної від 01.09.2021 № 1 /а.с. 82/.
Підставами для такої відмови у вказаному рішенні зазначено: "ненадання платником податку копій документів:
- договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них;
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити);
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Додаткова інформація: не надано документів на посів, збір та транспортування сільськогосподарської продукції на елеватор".
Рішення від 29.11.2021 № 3437465/38426389 було оскаржене Фермерським господарством "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" в адміністративному порядку /а.с. 83-84/.
Рішенням за результатами скарги від 09.12.2021 № 57686/38426389/2 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня від 29.11.2021 № 3437465/38426389 про відмову в реєстрації податкової накладної - без змін /а.с. 85/.
Вважаючи рішення від 29.11.2021 № 3437465/38426389, № 3437464/38426389 та від 01.10.2021 № 3191373/38426389 протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав і інтересів.
Докази відхилені судом та мотиви їх відхилення.
Суд не відхиляє докази подані учасниками справи. Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 року (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платника податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).
Мотивована оцінка аргументів сторін і висновки суду.
Як встановлено судом, реєстрацію податкових накладних № 1 від 01.09.2021, № 3 від 19.08.2021 та № 2 від 15.10.2021 позивача зупинено з тих підстав, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, що відповідає п. 8 "Критерії ризиковості платника податків".
У квитанції запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оцінюючи наведені в квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної підстави контролюючого органу, суд зазначає, що у додатку 1 до Порядку № 1165, визначено критерії ризиковості платника податків. Зокрема, відповідно до пункту 8 у контролюючих органах повинна бути наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
З урахуванням положень наведених норм, суд звертає увагу, що у разі зупинення реєстрації податкових накладних на підставі зазначеного вище пункту, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
Проте, податковий орган конкретно не зазначив, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість платником податків надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій.
Зупинення реєстрації податкових накладних без переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Вживання податковим органом загального посилання на пункт 8 критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.
Крім того, відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток № 1 до Порядку № 1165) визначено, що платник податку відноситься до ризикових, якщо у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Судом встановлено, що підставою для прийнятті рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку № 2417 від 22.09.2021 була податкова інформація щодо Фермерського господарства "Добробут-СВ АГРО" про: відсутності трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності; відсутня інформація щодо наявності отриманих послуг охорони об'єктів, навантажувально-розвантажувальних робіт, послуг зберігання товарів, тощо; враховуючи середню урожайність сільськогосподарських культур по Рівненській області у 2020 році (пшениця - 50,9 ц/га, соя - 26,2 ц/га) та задекларовану площу земельних ділянок (0,4 га), у ФГ "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" відсутня достатня площа земельних ресурсів для отримання урожаю в обсягах за даними ЄРПН /а.с. 212/.
Однак дана податкова інформація не містить посилань на джерело свого походження та розцінюється судом, як припущення контролюючого органу.
Податкова інформація щодо відсутності у позивача трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності, приміщень для зберігання товарів та достатньої кількості земельних ділянок спростовується долученими до матеріалів справи доказами.
Як було встановлено судом, Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" направлено на реєстрацію податкові накладні № 1 від 01.09.2021, № 3 від 19.08.2021, № 2 від 15.10.2021.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісії регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку № 520, визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що позивачем надавалися для контролюючого органу відповідні пояснення та документи на підтвердження господарських операцій з контрагентами.
Таким чином, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної повинне містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкових накладних.
Проте, відповідачем на підставу відмови у реєстрації податкових накладних додатково зазначений перелік документів, а саме: не надано договорів, розрахункових документів щодо оплати, товарно-транспортної накладної на реалізацію пшениці, документів на сільськогосподарські послуги (вирощування, обробіток, збір врожаю); не надано документів на посів, збір та транспортування сільськогосподарської продукції на елеватор.
Суд зазначає, що позивачем долучено до матеріалів справи Договір на перевезення автомобільним транспортом № МВ-6/23/07/2021 від 23.07.2021 /а.с. 34-35/ та товарно-транспортні накладні № 1, 2, 3 від 24.07.2021 та № 4, 5, 6, 7 від 25.07.2021 /а.с. 36-49/, які підтверджують перевезення урожаю пшениці 2021 року від Фермерського господарства "ДОБРОБУТ-СВ АГРО" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ". Тому, твердження відповідачів, що позивачем не надано товарно-транспортної накладної на реалізацію пшениці є безпідставними та необґрунтованими.
Факт оплати за пшеницю 3 класу (2021 року) підтверджується карткою рахунку 631 /а.с. 32/.
Разом з тим, суд наголошує, що інші зазначені відповідачем документи не відносяться безпосередньо до операції з поставки сої та пшениці, на яку позивачем були подані податкові накладні № 1 від 01.09.2021, № 3 від 19.08.2021, № 2 від 15.10.2021, а тому їх ненадання не перешкоджає реєстрації таких накладних.
Водночас відповідно до абзацу одинадцятого статті 1, статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88.
З огляду на приписи пункту 187.1 статті 187 та пункту 201.7 статті 201 ПК України обов'язок подання податкової накладної на реєстрацію у платника податків виникає після кожного отримання коштів як попередньої оплати (аванс), так і повної оплати незалежно від наявності інших первинних документів, що позивачем виконано шляхом подання податкових накладних № 1 від 01.09.2021, № 3 від 19.08.2021, № 2 від 15.10.2021 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач надавав контролюючому органу первинні документи, які підтверджують та розкривають суть, внутрішню сторону господарських операцій, на виконання яких складено податкові накладні податкові накладні № 1 від 01.09.2021, № 3 від 19.08.2021, № 2 від 15.10.2021.
Відтак, суд дійшов висновку, що за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність таких рішень, у зв'язку з чим, рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.11.2021 № 3437465/38426389 про відмову реєстрації податкової накладної № 1 від 01.09.2021; від 01.10.2021 № 3191373/38426389 про відмову реєстрації податкової накладної № 3 від 19.08.2021; від 29.11.2021 № 3437464/38426389 про відмову реєстрації податкової накладної № 2 від 15.10.2021, є протиправними та підлягають скасуванню.
Стосовно вимоги позивача зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 01.09.2021, № 3 від 19.08.2021, № 2 від 15.10.2021, суд виходить з такого.
За приписами підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Державною податковою службою України у своєму відзиві підтверджено, що обов'язок з реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку визнання протиправним та скасування рішень про відмову реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань покладається саме на Державну податкову службу України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
У відповідності з пунктів 2, 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення, а також прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.
Судом враховано, що Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
З огляду на це, правовідносини щодо реєстрації податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних і, зокрема, щодо безпідставного неприйняття податкових накладних для їх реєстрації, є предметом розгляду в адміністративних судах відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. За сукупності викладених обставин, позов ФГ "Добробут-СВ Агро", підлягає задоволенню повністю.
В ході судового розгляду адміністративної справи відповідачі не виконали процесуального обов'язку доказування та не підтвердили правомірності своїх дій, натомість позивачем повністю доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому позов належить задовольнити.
Судові витрати.
За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, за подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 7443,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 364 від 07.02.2022 на вказану суму, а тому судові витрати позивача в частині сплаченого судового збору підлягають відшкодуванню в рівних частинах обома відповідачами, до яких задоволені позовні вимоги позивача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов Фермерського господарства "Добробут-СВ АГРО" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 29.11.2021 № 3437465/38426389 про відмову реєстрації податкової накладної № 1 складеної Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" 01.09.2021.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену Фермерським господарством "Добробут-СВ Агро" 01.09.2021 № 1, датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 01.10.2021 № 3191373/38426389 про відмову реєстрації податкової накладної № 3 складеної Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" 19.08.2021.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" 19.08.2021 № 3, датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 29.11.2021 № 3437464/38426389 про відмову реєстрації податкової накладної № 2 складеної Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" 15.10.2021.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену Фермерським господарством "Добробут-СВ АГРО" 15.10.2021 № 2, датою її подання на реєстрацію.
Стягнути на користь Фермерського господарства "Добробут-СВ АГРО" солідарно за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень, Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 7443,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Фермерське господарство "Добробут-СВ Агро" (вул.Дубок, 1,с. Мощаниця,Рівненський район, Рівненська область,35833, ЄДРПОУ/РНОКПП 38426389)
Відповідач - Державна податкова служба України (Львівська площа, 8,м.Київ,04053, ЄДРПОУ/РНОКПП 43005393) Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12,м. Рівне,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 43142449)
Повний текст рішення складений 14 липня 2022 року
Суддя О.В. Поліщук