Рішення від 15.07.2022 по справі 380/8333/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/8333/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2022 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Керівника Пустомитівської окружної прокуратури Львівської області до Комарнівської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Керівника Пустомитівської окружної прокуратури Львівської області до Комарнівської міської ради Львівської області з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Комарнівської міської ради Львівської області щодо невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області загальною площею 1,4 га;

- зобов'язати Комарнівську міську раду Львівської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області загальною площею 1,4 га.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час вивчення стану законності з питань дотримання земельного законодавства України Пустомитівською окружною прокуратурою виявлено ряд недоліків щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що перебувають в користуванні загальноосвітніх закладів Комарнівської міської ради Львівської області, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть привести, у разі їх негайного не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей, втрати цих земельних ділянок. відповідно до інформації Комарнівської міської ради Львівської області № 419 від 03.05.2022, відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області, щодо земельної ділянки площею 1,4 га. Вказаний заклад освіти перебуває на балансі Комарнівської міської ради Львівської області, яка є і його засновником згідно рішення міської ради № 60 від 29.12.2020. Протягом 2021-2022 років коштів на фінансування оформлення правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянки закладу освіти не було передбачено. Будь-які заходи щодо виготовлення правовстановлюючих документів на зазначені вище ділянки гуманітарним відділом Комарнівської міської ради Львівської області, сектором освіти, молоді та спорту чи міською радою не вживались.

На думку позивача, причиною не виготовлення правовстановлюючих документів на землю є виключно бездіяльність відповідача, яка виразилась у не вжитті належних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу, що у свою чергу створює передумови для зловживань щодо розпорядження такими та може призвести до негативних наслідків.

Ухвалою судді від 14.06.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Відповідач 21.06.2022 подав до суду заяву про визнання позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Керівник Пустомитівської окружної прокуратури звернувся до голови Комарнівської міської ради Львівської області із запитом від 28.04.2021 про надання інформації в порядку ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”.

Листом Комарнівської міської ради Львівської області від 03.05.2022 №419 керівника Пустомитівської окружної прокуратури проінформовано про те, що Гуманітарний відділ Комарнівської міської ради Львівської області утворено на підставі рішення Комарнівської міської ради № 9 від 03 грудня 2020 року. Засновником і балансоутримувачем вказаного навчального закладу є Комарнівська міська рада Львівської області, відповідно до рішення міської ради № 60 від 29 грудня 2020 року третьої сесії восьмого скликання. Всі заклади освіти на території ТГ фінансуються з бюджету Комарнівської міської ради, в тому числі Підзвіринецький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області, який має на праві користування земельну ділянку площею 1,4 га. В 2021-2022 році в бюджеті міської ради не передбачено фінансування на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1^4 Га, що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області. Будь-які заходи щодо виготовлення правовстановлюючих документів на зазначену вище земельну ділянку гуманітарним відділом; сектором освіти, молоді та спорту Комарнівської міської ради чи міською радою не вживались.

Листом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 14.02.2022 вих. №10-130.2-655/2-22 Пустомитівську окружну прокуратуру повідомлено про те, що за даними відділу №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (ф. «№ 6-зем) у станом на 01.01.2016 у користуванні ГІідзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області (вул.Центральна, с.Підзвіринець, Львівський район, Львівська область) обліковувалось 1,4га земель. Правовстановлюючі документи на ділянку не оформлені.

Враховуючи невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області загальною площею 1,4 га, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із ст. 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 92 ЗК України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з п. “а” ч. 2 ст. 92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Так, відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Аналізуючи викладені норми законодавства, суд зазначає, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених відповідно до вимог закону. При цьому відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.

Згідно з інформацією, наданою листом Комарнівської міської ради Львівської області від 03.05.2022 №419, Гуманітарний відділ Комарнівської міської ради Львівської області утворено на підставі рішення Комарнівської міської ради № 9 від 03 грудня 2020 року. Засновником і балансоутримувачем вказаного навчального закладу є Комарнівська міська рада Львівської області, відповідно до рішення міської ради № 60 від 29 грудня 2020 року третьої сесії восьмого скликання. Всі заклади освіти на території ТГ фінансуються з бюджету Комарнівської міської ради, в тому числі Підзвіринецький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області, який має на праві користування земельну ділянку площею 1,4 га. В 2021-2022 році в бюджеті міської ради не передбачено фінансування на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,4 га., що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області. Будь-які заходи щодо виготовлення правовстановлюючих документів на зазначену вище земельну ділянку гуманітарним відділом; сектором освіти, молоді та спорту Комарнівської міської ради чи міською радою не вживались.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №802-р саме на органи виконавчої влади покладено обов'язок здійснення заходів пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт.

Відповідно до Положення про Гуманітарний відділ Комарнівської міської ради, затвердженого рішенням Комарнівської міської ради Львівської області (далі - Положення, Гуманітарний відділ міської ради (далі - Відділ) є відділом Комарнівської міської ради, утворюється Комарнівською міською радою, є підзвітним і підконтрольним Комарнівській міській раді, міському голові та заступнику міського голови з гуманітарних питань. Відділ утворений рішенням сесії Комарнівської міської ради для реалізації завдань місцевого самоврядування у сфері освіти, молоді, спорту, культури, туризму та охорони пам'яток, а також медицини. Відділ входить до складу структури апарату Комарнівської міської ради.

Відповідно до п. 2.1.-2.2. Положення, основними завданнями відділу освіти районної державної адміністрації є забезпечення реалізації державної політики в галузі освіти, молоді та спорту, культури, фізичної культури, спорту та молодіжної політики, медицини на території Комарнівської громади; забезпечення вільного розвитку культурно-мистецьких процесів, створення умов для розвитку особистості і творчої самореалізації кожного громадянина через систему багатопрофільної, різнорівневої дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, забезпечення доступності, безоплатності та обов'язковості освіти для всіх, хто її потребує, формування якісного інформаційно-освітнього простору, надання населенню якісних освітніх послуг шляхом виконання відповідних державних і місцевих програм через мережу комунальних підприємств, установ і закладів для задоволення потреб та інтересів територіальної громади;

Згідно п. п. 3.1.1.-3.1.9 Положення, гуманітарний відділ: забезпечує виконання Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів профільних міністерств, рішень Комарнівської міської ради та здійснює контроль за їх реалізацією; бере участь у розробці та погодженні проектів нормативно- правових актів у визначених законом випадках з питань, що належать до його компетенції; розробляє проекти рішень міської ради, у визначених законом випадках - проекти нормативно-правових актів з питань реалізації галузевих повноважень; бере участь у формуванні та реалізації в громаді державної політики у сфері освіти, молоді, спорту, культури, мистецтва, бібліотечної, клубної та музейної справи, охорони культурної спадщини, медицини; бере участь у підготовці пропозицій та розробленні проектів відповідних бюджетів, річних кошторисів видатків Комарнівської міської ради, міських програм, заходів, що належать до компетенції відділу.

Відповідно до п. 4.1.-4.3. Положення, Відділ відповідно до покладених на нього завдань: готує проекти рішень сесії Комарнівської міської ради, розпоряджень голови, які стосуються діяльності Відділу; відповідає за дотримання установчих документів закладів освіти, культури, та медицини за недопущення привілеїв чи обмежень за різними ознаками; готує проекти рішень відповідно до пропозицій завідувачів секторів, які входять до структури відділу.

Відповідно до ст. 1 Регламенту роботи Комарнівської міської ради, затвердженого рішенням Комарнівської міської ради Львівської області № 177 від 15.04.2021 Комарнівська міська рада (далі-Рада) - представницький орган місцевого самоврядування, який наділений правом представляти інтереси .територіальної громади, приймати від її імені рішення та здійснювати в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими нормативно- правовими актами та цим Регламентом.

Сесія ради є основною організаційно-правовою формою діяльності ради. Вона складається з пленарних засідань ради, засідань постійних комісій, а також засідань інших комісій, створених радою (Стаття 8 Регламенту).

Таким чином, рада правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами до її відання.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується питання створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб).

Таким чином, у контексті наведеного слід відмітити, що вказані навчальні заклади перебувають у комунальній власності Комарнівської міської ради, яка їх засновником і балансоутримувачем та фінансуються за рахунок коштів місцевого бюджету.

При цьому, Комарнівська міська рада Львівської області зобов'язана вживати заходи для належного оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки навчальних закладів, і на пленарних засіданнях розглядає внесені пропозиції до бюджету та приймає відповідні рішення.

Судом встановлено, що Комарнівською міською радою Львівської області чи їх структурними підрозділами будь-які заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів не вживалися.

Таким чином, внаслідок бездіяльності Комарнівської міської ради Львівської області чи її структурних підрозділів документи на вищевказану земельну ділянку, що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області загальною площею 1,4 га, яка знаходиться на території Комарнівської ОТГ, на даний час не оформлені, що є порушенням норм чинного законодавства.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем не надано суду доказів понесення інших судових витрат, ніж сплата судового збору, підстави для їх стягнення з відповідача відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

позов Керівника Пустомитівської окружної прокуратури Львівської області (81000, Львівсська обл, Львівський р-н, м. Пустомити, вул. Шевченка, 3, ЄДРПОУ Львівська обласна прокуратура 02910031) до Комарнівської міської ради Львівської області (81562, Львівська обл, м. Комарно, вул. Січових Стрільців, 34, ЄДРПОУ 26411516) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії -задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Комарнівської міської ради Львівської області щодо невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області загальною площею 1,4 га;

Зобов'язати Комарнівську міську раду Львівської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Підзвіринецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Комарнівської міської ради Львівської області загальною площею 1,4 га.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Грень Н.М.